100-lecie sportu żużlowego. Specjalna wystawa w Bydgoszczy. Są motocykle z dawnych lat i świetne zdjęcia

Sportowa Bydgoszcz jest od dziesięcioleci związana z żużlem. W naszym mieście zainaugurowano objazdową wystawę poświęconą 100-leciu sportu żużlowego. Nie zabrakło elementów związanych z Polonią.

Za początek sportu żużlowego uznaje się zawody pokazowe na wystawie rolniczej w australijskim West Maitland. 15 grudnia 1923 roku Nowozelandczyk Johnny Hoskins zorganizował wyścigi motocyklistów na miękkiej, ziemistej nawierzchni. Do Europy trafił w drugiej połowie lat 20-tych. Pierwsze zawody żużlowe na ówczesnym Stadionie Miejskim (ul. Sportowa) w Bydgoszczy rozegrano w 1930 roku. Wówczas ścigano się na normalnych motocyklach drogowych o różnych pojemnościach silnika. Potem zaczęto stosować maszyny odpowiednio przystosowane do startów na nawierzchniach żużlowych: bez hamulców i skrzyni biegów.

Mozaika Tomasza Golloba

Bydgoską ekspozycję poświęconą 100-leciu można zobaczyć w galerii handlowej Focus. – W Bydgoszczy, mieście kojarzonym z kolebką żużla, inaugurujemy cykl wystaw na jubileusz tej dyscypliny. Planujemy je zorganizować w różnych miejscach naszego kraju – powiedział nam Wojciech Jankowski z Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya, które jest organizatorem wystawy.

Znajdują się na niej historyczne motocykle należące do najlepszych żużlowców. – Pochodzą one z kolekcji Macieja Gralaka. To 15 motocykli z różnych etapów. Najstarszy pochodzi z lat 50-tych – wyjaśnia Jankowski. Są motocykle z silnikami marek: Godden, ESO, GM, Jawa czy polski FIS. Na osi czasu znajdziemy opisy najważniejszych momentów w dziejach żużla.

Jest też sporo zdjęć autorstwa bydgoskiego fotografa Jarosława Pabijana oraz Johna Somerville’a. Z fotografii związanych z Polonią ułożona jest mozaika przedstawiająca Tomasza Golloba, w jednej z jego pierwszych skór żużlowych.

Na makietach przedstawiono sylwetki polskich mistrzów świata wraz z opisami zawodów żużlowych.

Zniżki dla fanów żużla

Zlokalizowana jest w lokalu na parterze galerii obok salonu Vistula. Według planu czynna będzie do 9 kwietnia – w godz. 12 – 20, jednak w samą Wielkanoc będzie zamknięta. Jak zapewnią organizatorzy, będzie można ją jeszcze zwiedzać po świętach. Bilet normalny – 39 zł, ulgowy – 29 zł, rodzinny (2+2) – 99 zł. Osoby posiadające bilet na mecze Abramczyk Polonii otrzymują zniżkę 10 zł.

Wystawa w stolicy odbędzie się też przed majowym Grand Prix w Warszawie. Fani żużla będą odwiedzać Centrum Olimpijskie, gdzie mieści się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Muzeum Sportu i Turystyki. Eksponaty znajdą się na czterech piętrach.

Autorami ekspozycji są: Krzysztof Dziamski, Henryk Grzonka, Wojciech Jankowski, Tomasz Lorek, Robert Noga, Jarosław Pabijan, John Somerville, Radosław Zieliński. Zorganizowali ją: Warszawskie Towarzystwo Speedwaya i firma Design Prestige.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter