103 lata temu Fordon powrócił do Macierzy. Mieszkańcy wzięli udział w historycznej rekonstrukcji

20 stycznia 1920 roku, fordoniacy z biało-czerwonymi flagami witali w swoim mieście żołnierzy Wojska Polskiego. W 103. rocznicę tych wydarzeń odbyła się historyczna rekonstrukcja. W przemarszu wzięli udział mieszkańcy, orkiestra i kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz grupy rekonstrukcyjne.

Spotkanie „Fordon. Powrót do Macierzy 20 stycznia 1920-2023” zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Rozpoczęło się od mszy w kościele Św. Mikołaja. Po niej uczestnicy przemaszerowali ze starofordońskiego rynku w stronę mostu na Wiśle. Tam powitano, jak 103 lata temu, żołnierzy Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Józefaa Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Ułani, młodzież i kilkumetrowa biało-czerwona flaga

W czasie uroczystości nie brakowało patriotycznych akcentów. Mieszkańcy biorący udział w przemarszu, podobnie jak 103 lata temu, mieli na ramionach biało-czerwone opaski. Uszyli je osadzeni w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Bydgoszczy-Fordonie. Młodzież z bydgoskich szkół niosła kilkumetrową biało-czerwoną flagę. Część oficjalna na Rynku w Starym Fordonie rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt w akompaniamencie hymnu. Potem wszyscy odśpiewali jedną zwrotkę Roty. Obchody na rynku zakończono złożeniem wieńców pod pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945.

Po części oficjalnej, na rynku w Starym Fordonie czekało na mieszkańców wiele atrakcji. Chętni mogli posmakować prawdziwej wojskowej grochówki. Z bliska można było obejrzeć dwa czołgi: lekki czołg Renault FT 17 i czołg typu Stuart. Na rynku ustawieni byli także ułani. Obchody zamyka uroczysty koncert w kościele św. Mikołaja prowadzony przez chór i orkiestrę Wojska Polskiego.

Żywa lekcja historii

W piątkowych uroczystościach, udział wzięły grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Liczne zgromadzone dzieci i młodzież szkolna mogły z bliska przyjrzeć się umundurowaniu i sprzętom wojskowym. Była to dla nich żywa lekcja historii. Dzieciom podobało się wszystko, jednak największą uwagę zebrał ustawiony na płycie rynku w Starym Fordonie czołg. Był to wystawiony przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy M3/M5 Stuart z okresu II Wojny Światowej. – Rozmawialiśmy na temat historii z uczniami. Decyzją również dyrekcji szkoły, która przykłada wagę do historii, wzięliśmy udział w tej patriotycznej uroczystości. Dzieci oglądały pochód. Dzieciom się podobało – w szczególności zaciekawiło je uzbrojenie i czołg. Poznają Fordon. Przeszliśmy na spacer nad Wisłę, byliśmy przy Synagodze, oglądają miejsca zabytkowe – opowiada nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bydgoszczy.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter