104. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski. Mieszkańcy świętują na pamiątkę 20 stycznia 1920 [ZDJĘCIA]

Obchody 104. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy / Fot. R.Sawicki/UMB

Na Starym Rynku przygrywała kapela „Ferajna Bydgoska”, był pokaz historycznej musztry grupy rekonstruktorów Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej. Bydgoszczanie świętują 104. rocznicę powrotu miasta do Macierzy. Będzie też potańcówka na barce Lemara.

Świętowanie trwa od piątku (19 stycznia), bo 104 lata temu Polacy w Bydgoszczy zbierali się na Starym Rynki zarówno 19, jak i 20 stycznia – dzień po dniu. Najpierw odbyło się przejęcie władzy w mieście przez pierwszego prezydenta Jana Maciaszka z rąk niemieckiego nadburmistrza Hugo Wolffa. Nazajutrz na Stary Rynek wkroczyły pierwsze polskie oddziały wojskowe pod dowództwem płk. Witolda Butlera.

– Maszerujące przeszło sto lat temu po bydgoskich ulicach polskie oddziały przynosiły nadzieje i szanse na pomyślne i szczęśliwe jutro. Wkraczających do grodu nad Brdą strzelców, saperów i ułanów witano chlebem i solą. Rozpoczynała się nowa karta w historii naszego miasta – przypominał tamte wydarzenia podczas sobotnich uroczystości prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski. Złożył wieniec pod pomnikiem Walki i Męczeństwa wspólnie z wojewodą Michałem Sztyblem, wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim i radnymi. Zagrała wojskowa orkiestra, oddano hołd poległym za polskość Bydgoszczy – kwiaty złożono także na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Na Starym Rynku zagrała kapela „Ferajna Bydgoska”. Była też grupa rekonstrukcyjna Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej w historycznych mundurach. Świętowanie trwa przez całą sobotę. W obchody włączyły się m.in. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Kameralny, czy Miejskie Centrum Kultury. O godz. 18 odbędzie się na barce Lemara na potańcówka „pod ferdeką” w stylu międzywojnia. W godz. 21-22 na ulicy Mostowej uliczne muzykowanie w nurcie epoki Jerzego Rupniewskiego i niepodległej Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter