20 stycznia 1920 r. Tego dnia wkroczyło do miasta Wojsko Polskie. Jako pierwsi pojawili się saperzy dowodzeni przez ppłk. Witolda Butlera. Witano ich na rogatkach miasta. Pochód ulicami miasta na Stary Rynek przerodził się w patriotyczną manifestację. Po pierwszych oddziałach łącznikowych wkroczył do Bydgoszczy 6. pułk strzelców wielkopolskich pod dowództwem mjr. Bernarda Śliwińskiego / Mat. Archiwum Państwowego w Bydgoszczy
W poniedziałek (20 stycznia) oficjalne obchody powrotu Bydgoszczy do Polski. Ale wcześniej potańcówka i nowa wystawa – pierwszy krok do stworzenia Muzeum Historii Bydgoszczy.
Najbliższy weekend odbędzie się pod znakiem 105. Rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Już w piątek (17 stycznia, godz. 19) na barce Lemara tradycyjna już potańcówka kostiumowa, odmierzająca kolejne rocznice powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Tym razem odbędzie się w dwóch odsłonach. Rok 2025 przynosi bowiem okrągłą, 80. rocznicę zwycięskich walk o miasto w styczniu 1945. – Stylizujemy się zatem na lata 20. oraz 40. Przygotujmy się na blask cekinów i spinek w mankietach, wypożyczmy toczki i cylindry, zapuśćmy i wypomadujmy wąsiki – informują organizatorzy. Obowiązują wejściówki do pobrania w Muzeum Legend Szyperskich (ul. Spichlerna 1) lub rezerwacja telefoniczna: 503 584 840.
Także w piątek wernisaż nowej wystawy Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. W Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej można będzie oglądać ekspozycję pt. Inne miasto. Zniszczenie wojenne Bydgoszczy 1939-1945. Na wystawie w roli głównej występuje utracona w czasie wojny tkanka miejska, którą możemy poznać, a wręcz poczuć dzięki archiwalnym fotografiom. Historie ludzi użytkujących zniszczone obiekty oraz funkcje tychże budowli odnajdujemy za sprawą pozostawionych w gruzach lub ocalonych z zawieruchy wojennej przedmiotów, dokumentów, pamiątek czy zdjęć rodzinnych, a także zachowanych relacji. O działaniach zbrojnych, które przyczyniły się do dewastacji fragmentów Bydgoszczy, przypomina nam porzucona przez walczących broń czy militaria. Ponadto dzisiejszy wygląd i nowe wykorzystanie zrujnowanych niegdyś miejsc widzimy w obiektywie bydgoskiego fotografika, Wojciecha Woźniaka.
Oficjalne uroczystości 105. Rocznicy odbędą się w poniedziałek (20 stycznia). Władze złożą kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy i przed tablicą poświęconą gen. Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu, która znajduje się na gmachu WiMBP na Starym Rynku. To oddziały Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez niego jako pierwsze wkroczyły do naszego miasta 20 stycznia 1920 roku.
O godz. 12 rozpocznie się msza św. w katedrze, a godzinę później oficjalna ceremonia na Starym Rynku.
Program obchodów
Piątek, 17 stycznia
Godz. 18 – wernisaż wystawy „Inne miasto. Zniszczenia wojenne Bydgoszczy 1939-1945”
Godz. 19 – potańcówka na barce Lemara
Poniedziałek, 20 stycznia
Od godz. 11 – oficjalne uroczystości
Godz. 13 – ceremonia na Starym Rynku
Piątek, 24 stycznia
Godz. 12 i 18 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Inne Miasto” – dr Anna Nadolska i Filip Semrau. Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka
Niedziela, 26 stycznia
Godz. 16 – spektakl „Dzień z niedźwiedziem Wojtkiem” w gmachu muzeum przy ul. Gdańskiej 4 oraz wystawa przedstawiająca losy bydgoszczan i mieszkańców dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. Wielu z nich walczyło o niepodległość najpierw w latach 1918-1920, a potem w II wojnie światowej.
Środa, 29 stycznia
Godz. 17 – wykład dr. Hab. Tomasza Kawskiego o losach społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej, gmach muzeum przy ul. Gdańskiej 4