20 lat w Unii Europejskiej. Flagi na moście. Festyn na Wyspie Młyńskiej i nazwa dla ronda

Flagi państw Unii Europejskiej na moście Staromiejskim / Fot. B.Witkowski/UMB

W środę (1 maja) Polska obchodzi 20-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Rocznicowe uroczystości odbędą się także w Bydgoszczy. Najważniejszą częścią jest Rodzinny Piknik Europejski na Wyspie Młyńskiej. Rondo na Wzgórzu Wolności otrzyma oficjalnie imię Unii Europejskiej. A w czwartek (2 maja) kolejne święto – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

We wtorek (30 kwietnia) flagi wszystkich 27 państw, które są członkami Unii Europejskiej zawisły na moście Staromiejskim. Można tak również obejrzeć wystawę poświęconą obecności Polski i Bydgoszczy w UE.

Świętowanie 20. rocznicy rozpocznie się w środę (1 maja) na Wzgórzu Wolności. O godz. 11.15 specjalna uroczystość odbędzie się przy rondzie u zbiegu ulic Karpackiej i Ujejskiego. Dla upamiętnienia 20-lecia wstąpienia Polski do UE rondo otrzymało nazwę Unii Europejskiej. Kilka tygodni temu zdecydowali o tym radni. Mieszkańcy Wzgórza Wolności i wszyscy bydgoszczanie są zaproszeni na uroczystość nadania imienia.

O godz. 11 natomiast rozpoczyna się na Wyspie Młyńskiej Rodzinny Piknik Europejski – kolejna okazja do wspólnego świętowania. Będzie trwać aż do wieczora, do godz. 20. Festyn zacznie występ połączonych chórów. „Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej – zaśpiewają: Cantare z Białych Błot oraz chóry Halka i Dzwon z Bydgoszczy. Harcerze rozwiną wielką, gwiaździstą flagę UE. Po oficjalne części na Wyspie Młyńskiej będzie można posmakować smakołyków z różnych krajów Unii, obejrzeć prezentacje ich kultur. Atrakcją będzie możliwość odbycia wirtualnych spacery VR po Brukseli i największych zabytkach Europy. Przygotowane także są zabawy w strefie animacyjnej dla dzieci z grami, malowaniem twarzy, bańkami oraz warsztatami, a także wystawa fotograficzna. Od godz. 15.00 do 20.00 natomiast unijna Potańcówka przy europejskich przebojach Można się będzie nauczyć się pod okiem instruktorów podstawowych kroków różnych tańców.

A ochłodzić się można przy tarasach Młynów Rothera oraz nad Międzywodziem – woda spłynie tam od środy (1 maja). Czynne będą także inne bydgoskie fontanny z Potopem w parku Kazimierza Wielkiego na czele a także fontanną na Rynku w Starym Fordonie, na Wzgórzu Dąbrowskiego, Kanale Bydgoski czy obok Filharmonii Pomorskiej.

Warto oczywiście także obejrzeć „powietrzne” rzeźby Jerzego Kędziory wiszące m.in. nad Młynówkę i te, które znajdują się w Młynach Rothera. Pogoda będzie także na pewno sprzyjać spacerom i wycieczkom statkiem po Brdzie.

2 maja – Dzień Flagi

W czwartek (2 maja) na godz. 12 wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy zaproszeni są na Stary Rynek na uroczystość z ceremoniałem wojskowym z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie można uczestniczyć w święcie i posłuchać patriotycznych pieśni. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wojewoda Michał Sztybel będą rozdawać biało-czerwone flagi. W nocy z 1 na 2 maja harcerze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL ozdobią białym różami z biało-czerwonymi wstążkami miejsca ważne dla historii Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter