Msza w sobotę (6 kwietnia) w bazylice to główny element 20-lecia / Fot. B. Witkowski/UMB
Od soboty (6 kwietnia) do poniedziałku (8 kwietnia) będą trwać obchody 20-lecia Diecezji Bydgoskiej. Najważniejszym elementem jubileuszu będzie sobotnia msza w Bazylice św. Wincentego a Paulo. Po niej specjalny piknik przed świątynią dla wszystkich bydgoszczan. Na początku maja otwarte zostanie Muzeum Diecezji Bydgoskiej.
Diecezja Bydgoska została powołana 25 marca 2004 roku.- W związku z kalendarzem liturgicznym i Wielkim Tygodniem jubileuszowe uroczystości obchodzimy kilka dni później. Stworzą swoiste triduum 20-lecia – mówi ks. Piotr Wachowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy – Najważniejszą częścią obchodów będzie sobotnia eucharystia w bydgoskiej bazylice, która rozpocznie się o godz. 12 pod przewodnictwem prymasa ks. arcybiskupa Wojciecha Polaka – dodał ks. Wachowski. W czasie mszy zaśpiewa połączonych 12 chórów, w sumie 250 osób.
Po uroczystej, jubileuszowej mszy na placu przed bazyliką zostanie zorganizowany specjalny festyn i piknik dla bydgoszczan. – Zapraszamy wszystkich. Będzie scena, występy artystyczne, wojskowa grochówka i animacje dla dzieci – mówi Kevin Kołodziej z Duszpasterstwa Akademickiego Martyria.
W sobotę (godz. 19) w Filharmonii Pomorskiej jeszcze koncert z okazji 20-lecia Diecezji Bydgoskiej. W repertuarze utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johanna Sebastiana Bacha. Niestety rozeszły się już wszystkie bezpłatne bilety rozdawane m.in. w bydgoskich parafiach.
Konferencja prasowa poświęcona obchodom 20-lecia Diecezji Bydgoskiej
W niedzielę (7 kwietnia) jubileuszowym akcentem będzie oratorium „Trzy Marie” wystawione w katedrze bydgoskiej (godz. 19.15, wstęp wolny). To muzyczne dzieło inspirowane późnośredniowiecznym zabytkiem, poliptykiem „Ukrzyżowanie” powstałym w warsztacie snycerskim w Antwerpii około 1500 roku. Trzydniowe, oficjalne obchody zakończy msza w katedrze w poniedziałek (8 kwietnia, godz. 18), podczas której specjalnym Medalem 20-lecia Diecezji zostaną uhonorowani liderzy wspólnot.
Diecezja organizuje także trzy pielgrzymki: 20 kwietnia do Gniezna, 22 czerwca do Kołobrzegu i 28 września do Pelplina. – W pielgrzymce do Gniezna będzie uczestniczyć około tysiąca osób – informuje ks. Mirosław Pstrągowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 20-lecia. Aż do końca listopada będzie także trwać po wszystkich parafiach diecezji peregrynacja obrazu św. Michała Archanioła z Gargano.
Stypendia i Muzeum Diecezji Bydgoskiej
„Ambitna Diecezja” tak się nazywa program i akcja zainagurowana przez biskupa bydgoskiego, ks. Krzysztofa Włodarczyka, w którym kluczową rolę spełnią stypendia diecezji. Otrzymają je, przez kolejne pięć lat (25 proc. czesnego): uczeń Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II, uczeń Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha, licealista Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego i student Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej.
Cegła z podpisem archeologów przekazana przez Andrzeja Adamskiego / Fot. Diecezja Bydgoska
Wiadomo także, że 8 maja zostanie otwarte w budynku znajdującym się na ul. Farnej 10, naprzeciwko głównego wejścia do katedry, Muzeum Diecezji Bydgoskiej. Znajdą się w nim m.in. pamiątki poświęcone papieżowi Benedyktowi XVI (mamy w naszym mieście Centrum Studiów Ratzingera) oraz eksponaty nie tylko nie tylko z ostatniego 20-lecia, ale także artefakty ukazujące historię kościoła w naszym mieście. Przekazanie dwóch cennych i oryginalnych pamiątek zadeklarował podczas konferencji prasowej Andrzej Adamski, działacz katolicki. To herb Bydgoszczy z krzyżem z drzewca sztandaru oraz cegła pochodząca z fundamentów lewej wieży kościoła jezuitów na Starym Rynku, zburzonego przez Niemców zimą 1940 roku.