20-lecie Diecezji Bydgoskiej. Msza w bydgoskiej bazylice i koncert w Filharmonii Pomorskiej

Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak 9 biskup Krzysztof Włodarczyk w bazylice / Fot. M. Jarzembowski/Diecezja Bydgoska

W sobotę (6 kwietnia) rozpoczęły się oficjalne uroczystości 20-lecia istnienia diecezji bydgoskiej. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak odprawił mszę w bazylice. Wieczorem odbył się w Filharmonii Pomorskiej specjalny koncert.

Rocznicowe uroczystości trwają od soboty do poniedziałku, ale to nie całe świętowanie. W sobotę do Bydgoszczy przybyła także figura św. Michała Archanioła czczonego we włoskim Gargano. Dotrze do wszystkich parafii w diecezji bydgoskiej. Peregrynacja figury będzie trwać do 24 listopada.

Msza w Bazylice św. Wincentego a Paulo rozpoczęła się w południe. – Kościele Bydgoski, jesteś w drodze, bądź pielgrzymem nadziei – mówił Brdą abp Wojciech Polak, który jej przewodniczył. Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk dodał – Dwadzieścia lat życia wspólnoty tego Kościoła to czas odważnego i kreatywnego budowania jego struktur, formowania duchownych i świeckich do podjęcia wyzwań, bieżących zadań, wypełniania misji duszpasterskiej, ewangelizacyjnej, katechetycznej, charytatywnej.

W sobotę wieczorem odbył się koncert w Filharmonii Pomorskiej. W niedzielę (7 kwietnia) kolejną częścią jubileusz jest oratorium „Trzy Marie” wystawione w katedrze bydgoskiej (godz. 19.15, wstęp wolny). To muzyczne dzieło inspirowane późnośredniowiecznym zabytkiem, poliptykiem „Ukrzyżowanie” powstałym w warsztacie snycerskim w Antwerpii około 1500 roku. Trzydniowe, oficjalne obchody zakończy msza w katedrze w poniedziałek (8 kwietnia, godz. 18), podczas której specjalnym Medalem 20-lecia Diecezji zostaną uhonorowani liderzy wspólnot. Diecezja organizuje także trzy pielgrzymki: 20 kwietnia do Gniezna, 22 czerwca do Kołobrzegu i 28 września do Pelplina. 

Udostępnij: Facebook Twitter