33. Bydgoska Olimpiada Młodzieży. Dla wielu młodych mieszkańców to początek sportowej kariery

Iga Baumgart-Witan spotkała się z uczniami na zakończenie Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży / Fot. BCS

Zakończyły się zmagania w ramach 33. Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży. Uczniowie przez cały rok szkolny rywalizowali w 16 konkurencjach. – Na początku był stres, bo wszyscy na stadionie patrzyli na mnie, potem już przyszła ekscytacja – powiedział Oskar z SP 31, który biegał i rzucał piłeczką palantową.

Uroczysta gala podsumowująca 33. edycję BOM odbyła się we wtorek (23 czerwca) w sali konferencyjnej na stadionie Zawiszy. Przybyli na nią laureaci tegorocznych rozgrywek, które trwały od 23 września 2025 roku aż do dnia finałowego. Galę poprzedził festyn sportowy, promujący różne dyscypliny wśród uczniów. Młodzi mogli m.in. poćwiczyć z Igą Baumgart-Witan, złotą i srebrną medalistkę z igrzysk olimpijskich w Tokio.

Dla większości uczniów, udział w BOM jest pierwszym kontaktem z rywalizacją sportową. Swoje umiejętności mogą sprawdzać na największych bydgoskich obiektach sportowych. A dla trenerów klubowych jest to szansa na wyłapanie dobrze zapowiadających się sportowców. Rozgrywki mają przede wszystkim formę zabawy dla uczniów i mają być okazją od oderwania się od podręczników, choć jest także prowadzona klasyfikacja.

– Szkoły zbierały punkty za miejsca w danym turnieju. Już za sam udział otrzymuje się jeden punkt. Rywalizacje przeprowadzano w szkołach, ale i na obiektach Bydgoskiego Centrum Sportowego. Na przykład na stadionie Gwiazdy uczniowie grali w piłkę nożną czy tenis stołowy, w budynkach Chemika była siatkówka i szachy, a na stadionie Zawiszy konkurencje lekkoatletyczne – mówi Małgorzata Szopińska, koordynatorka BOM. W tym roku za organizację BOM-u, na zlecenie miasta, odpowiedzialne było Bydgoskie Centrum Sportu.

33. BOM. Sztafeta pokoleń i podsumowania

Podczas ceremonii zaprezentowane zostały pokazy akrobatów i tancerzy. Przygotowano także tzw. sztafetę pokoleń, w której wzięli udział Wiesław Perszke, biegacz długodystansowy Zawiszy, olimpijczyk z Barcelony 92′; Dariusz Białkowski, dwukrotny brązowy medalista olimpijski (Barcelona 92′ i Sydney 00′;) w kajakarstwie, Paweł Wojciechowski, mistrz świata w skoku o tyczce z 2011 roku oraz Stanisław Brzuchalski, obecnie biegacz Zawiszy, nadzieja polskiego sportu w biegach krótkich. Chociaż najstarszego od najmłodszego z tej czwórki dzieli kilkadziesiąt lat, to łączy ich zaangażowanie w Bydgoską Olimpiadę Młodzieży.

– Swoje starty zaczynałem właśnie od takich międzyszkolnych zawodów. To one mnie motywowały do trenowania i ukształtowały jako sportowca – powiedział Wiesław Perszke.

– Tych kolegów wokół mnie zawsze widziałem na stadionach. My już zakończyliśmy swoje kariery, ale co najważniejsze, potrafiliśmy się w nim odnaleźć. Mam nadzieję Stasiu, że ty i twoi rówieśnicy osiągną jeszcze lepsze wyniki niż my i zawsze znajdziecie dla siebie miejsce w sporcie – zwrócił się Paweł Wojciechowski do najmłodszego uczestnika sztafety.

Sztafeta pokoleń podczas finału 33. Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży / Fot. UMB

Na galę przybyli przedstawiciele szkół. Wśród uczniów byli tacy, co w tym roku, startowali już nie pierwszy raz, i nie w jednej dyscyplinie. Przed galą podeszliśmy do Oskara ze Szkoły Podstawowej nr 31: – Kiedyś już brałem udział w BOM-ie. Startowałem w biegach i skoku w dal. W tym roku biegałem i rzucałem piłką palantową. Udało się nawet wskoczyć w jednej konkurencji na drugie miejsce na podium. Przyznam, że na stadionie było trochę strachu, gdy dużo osób na mnie patrzyło, ale przełamałem to uczucie i przerodziło się ono bardziej w ekscytację. Lubię sport. Na co dzień trenuję piłkę nożną – powiedział.

Na początku wyróżniono bydgoskich uczniów, którzy triumfowali w ogólnopolskich olimpiadach. Wśród nich były koszykarki ze Szkoły Podstawowej nr 60, zwyciężczynie ORLEN Orlik Basket Cup. – Przez te wszystkie etapy turnieju przewijało się wiele stresu i radości. Ale dzięki dziewczynom, które mam w zespole, to zawsze wiem, że będzie dobrze. Nieważne, co by się stało, to zawsze mogę na nie liczyć – powiedziała z dumą Zosia przed wręczeniem wyróżnień.

Wyróżniono też mistrzynie z Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych z SP nr 15 oraz wicemistrzów Ogólnopolskiej Licealiady w siatkówce plażowej z XI LO.

– Gratuluję wszystkim młodym sportowcom udziału i sukcesów w Bydgoskiej Olimpiadzie Młodzieży. Pracowaliście na to przez cały rok. Teraz odpocznijcie bezpieczne w nadchodzące wakacje, byście mieli werwę na udział w kolejnej edycji tychże miejskich międzyszkolnych zawodów sportowych – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Szkoły startowały w dyscyplinach ujętych kalendarzem imprez sportowych w trzech kategoriach wiekowych: Igrzyska Dzieci (do 6. klasy), Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy 7-8) i Licealiada (szkoły ponadpodstawowe), w sportach: siatkówka, badminton, lekkoatletyka, biegi przełajowe, pływanie, piłka ręczna, szachy, tenis stołowy, unihokej, koszykówka piłka nożna. W niektórych dyscyplinach było kilka konkurencji.

W Igrzyskach Dzieci sklasyfikowano 39 szkół, w Igrzyskach Młodzież Szkolnej – 36, a Licealiadzie – 35 szkół.

Wyniki 33. BOM

SZKOŁY NAGRODZONE W KATEGORII IGRZYSKA DZIECI

I miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 63 (755 PKT) 

II miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31  (690 PKT )

III miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 44 (485 PKT)

IV miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 (460 PKT)

SZKOŁY NAGRODZONE W KATEGORII IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

I miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 63 (715 PKT)

II miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31 (530 PKT) 

III miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 (440 PKT

IV miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 62 (430 PKT )

SZKOŁY NAGRODZONE W KATEGORII LICEALIADA

I miejsce – I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (675 PKT)

I miejsce – IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (675 PKT)

II miejsce – XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO (560 PKT)

III miejsce – IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (425 PKT)

IV miejsce – VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (415 PKT )

KLASYFIKACJA  SZKÓŁ –  za aktywność, za frekwencję

Szkoły wyróżniono również za frekwencje w zawodach.

SZKOŁY NAGRODZONE W KATEGORII IGRZYSKA DZIECI

I miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 63 31 startów na 32 możliwe do zdobycia 

II miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31  24 starty  na 32 możliwe do zdobycia

III miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 17 startów na 32 możliwe do zdobycia 

SZKOŁY NAGRODZONE W KATEGORII IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

I miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 63 29 startów na 30 możliwych do zdobycia 

II miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31 19 startów na 30 możliwych do zdobycia  

III miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 62 17 startów na 30 możliwych do zdobycia 

SZKOŁY NAGRODZONE W KATEGORII LICEALIADA

I miejsce – IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 27 startów na 28 możliwych do zdobycia 

II miejsce – I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 24 starty na 28 możliwych do zdobycia 

III miejsce – VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 23 starty na 28 możliwych do zdobycia 

Rozdano także nagrody w konkursach „Szkoła talentów” i „Nauczyciel z pasją”. Ten pierwszy ma na celu wyróżnić szkołę, która promuje aktywność fizyczną dzieci i młodzieży, kształtuje zdrowy styl życia, rozwija ofertę zajęć sportowych, a przede wszystkim odkrywa i wspiera sportowe talenty. Pierwsze miejsce zajęło XI LO. Drugi konkurs docenienia wyjątkowych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy promują aktywność i zdrowy styl życia. Zwyciężyła w nim Ilona Graczyk-Grzybowska, nauczycielka z IX LO.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter