678. urodziny królewskiej Bydgoszczy. Sprawdź, co można robić i jak świętować urodziny miasta

Pomnik Kazimierza Wielkiego, założyciela Bydgoszczy – w piątek o godz. 10 kwiaty złożą przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska i prezydent Rafał Bruski / Fot. B. Witkowski/UMB

W piątek, 19 kwietnia będziemy świętować 678. urodziny Bydgoszczy. To właśnie tego dnia, w 1346 roku, Kazimierz Wielki, król Polski nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się kilka atrakcji związanych z urodzinami Bydgoszczy. Na mieszkańców czekają spacery, gry miejskie i promocja na zwiedzanie wystawy.

Urodzinowe świętowanie już się rozpoczęło. W środę (17 kwietnia) na barce Lemara odbyło się spotkanie, podczas którego można było poznać historię tego statku. Chętni usłyszeli o tajemnicach życia codziennego na tej zabytkowej jednostce i odkryli, jakie towary przewoziła przez lata. Po zwiedzaniu barki gra miejska, która przeniosła jej uczestników w świat związków miasta z Brdą.

A co od piątku do niedzieli będzie się dziać na urodzinach Bydgoszczy?

Polszczyzna w czasach Bartłomieja z Bydgoszczy

19 kwietnia (piątek) o godz. 12 w Bibliotece Głównej na Starym Rynku odbędzie się spotkanie z Rafałem Marcinkowskim ze Słowiańskiej Pracowni Kultury i Dialogu – SLAVOS, który zaprezentuje wykład pt. Polszczyzna w czasach Bartłomieja z Bydgoszczy. Tytułowa postać nie jest przypadkowa – Bydgoska Książnica od przeszło 120 lat opiekuje się poklasztorną Biblioteką Bernardynów, a Bartłomiej z Bydgoszczy należy do najwybitniejszych bernardynów bydgoskich I poł. XVI w. Jego łacińsko-polskie słowniki z 1532 i 1544 r. uznawane są za największe zbiory polskiej leksyki I poł. XVI stulecia.

Urodzinowy spacer po mieście z małą Zuzią

Projekt Zabytek zaprasza 19 kwietnia (piątek) na godz. 17 na Stary Rynek, skąd wyruszy spacer z okazji 678. urodzin Bydgoszczy. Trasa wycieczki została przygotowana przez młodszego przewodnika – dobrze wszystkim znaną Zuzię. To właśnie ona w ten dzień spróbuje swoich sił jako przewodnik, oczywiście nie trzeba się martwić nad wszystkim będzie czuwać mama-Marta. Spacer obejmuje część Starego Miasta, Przedmieście Poznańskie oraz Wyspę Młyńską. Uczestnicy spaceru wysłuchają ciekawostek i historii znalezionych przez Zuzię. Trasa ta została doceniona w konkursie, dlatego warto zarezerwować sobie to popołudnie.

Przebojowe duety w Filharmonii Pomorskiej

Na specjalny z koncert z okazji urodzin królewskiego miasta Bydgoszczy zaprasza Filharmonia Pomorska w piątek o godz. 19. Największe przeboje polskiej piosenki zaśpiewają w duetach: Aga Twardowska, Małgorzata Chruściel. Kuba Badach i Krzysztof Iwaneczko.

Rodzinny spacer z przewodnikiem

W sobotę (20 kwietnia) o godz. 10 Projekt Zabytek zaprasza na rodzinny spacer po sercu miasta z przewodnikiem. Zbiórka: Stary Rynek, pomnik Walki i Męczeństwa. Koszt: Dzieci 15zł/dorośli 10zł
Czas trwania: 1h – 1,5h. Płatność gotówką na miejscu lub blikiem.

Urodziny w Starym Fordonie

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu i Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury są organizatorami VII edycji wycieczki „Fordon bydgoski Kazimierz”. To wycieczka, wystawa judaików, pocztówek i dokumentów z epoki oraz prelekcja przedstawiająca dzieje diaspory w Fordonie i Bydgoszczy. Początek w sobotę 20 kwietnia o godz. 14 na Rynku w Starym Fordonie. Trasa spaceru będzie wiodła ulicami Sikorskiego, Promenadą, Rynkiem, Bydgoską, Patrolową, Targowiskiem, Samotną, Przy Bóżnicy do synagogi. Czas trwania ok. 3 godzin. W synagodze będzie wystawa oraz prelekcja. Czas ok. 1 godziny.
Wstęp wolny. 

„Węzły” z przewodnikiem w promocyjnej cenie

Młyny Rothera zapraszają na spacer po wystawie „Węzły” z przewodnikiem, podczas którego z okazji urodzin Bydgoszczy odkryjemy miasto w zupełnie nowy sposób. Poznamy jego historię, splecioną z wodami Brdy, Kanału Bydgoskiego i Wisły. Wystawa Węzły to opowieść o więziach międzyludzkich i nawiązanie do bydgoskiego węzła wodnego. Podczas zwiedzania cofniemy się w czasie o 170 lat i zaobserwujemy jak rozwinęło nasze miasto. Dowiemy się, jakie wyzwania stoją przed Bydgoszczą w obliczu zmieniającego się klimatu i jak możemy chronić wodne zasoby.

Z okazji 678. urodzin Bydgoszczy 19 i 20 kwietnia bilety na wystawę “Węzły” będą w promocyjnej cenie – 10 zł, a w sobotę 20 kwietnia o godzinie 15.00 będzie okazja, by w cenie biletu wsłuchać się również w opowieść przewodnika.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter