78. rocznica wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Bydgoszczanie uczcili pamięć poległych

24 stycznia wspominamy wkroczenie do Bydgoszczy żołnierzy polskich i sowieckich, którzy wyzwolili miasto spod hitlerowskiej okupacji. Rocznicowe uroczystości odbyły się na cmentarzu przy ul. Toruńskiej.

Na nekropolii przy kościele św. Józefa znajduje się kwatera, nad którą góruje kamienny orzeł z pamiątkową tablicą. Złożono tam ciała 69 polskich żołnierzy i mieszkańców Bydgoszczy, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej, w tym 49 żołnierzy polskich poległych w walkach, w styczniu 1945.

Żyli w niełatwych czasach

– Historia miała potoczyć się zupełnie inaczej. Ich nazwiska miały być zapomniane. Na szczęście jesteśmy tu dzisiaj, by złożyć im hołd – przypomniał ks. Łukasz Krzewiński.

Na apelu pojawiały się delegacje wojskowe, miejskich służb, inspekcji i straży, oraz liczne poczty sztandarowe bydgoskich szkół. Przybyli też kombatanci z regionu, zrzeszeni w kujawsko-pomorskim Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. – W czasie wyzwolenia byłam w obozie na Majdanku – wspomina Tarasa Schab. – A ja zamieszkiwałem na wsi pod Toruniem. Pamiętam, jak żołnierze polscy przybyli do nas – mówi Jan Lipiński. Teraz oboje mieszkają w Bydgoszczy. Na miejsce przybyli też żołnierze Bundeswehry, stacjonujący w „natowskim” Joint Force Training Centre przy ul. Szubińskiej.

– Czcigodni kombatanci. W dniu w którym świętujemy 78. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej pragnę wam wszystkim podziękować za świadectwo waszej odwagi i niezłomności. Żyliście państwo w niełatwych czasach, nie przeszkodziło wam to jednak, w podążaniu godną i honorową żołnierską drogą, zachowując wierność przysiędze złożonej Rzeczpospolitej. Przykład waszej bezkompromisowości, oddania i gotowości do spełnienia obywatelskiej powinności jest dla nas wszystkich jasnym drogowskazem. W czasach, w których nadal kwestionuje się prawa innych narodów do stanowienia o sobie, a miejsce dyplomacji zastępuje ogień dział. Nasi sąsiedzi za wschodnią granicą mierzą się właśnie teraz  z niesprawiedliwością, walczą o swoją niepodległość. Oby trudna lekcja historii jakiej doświadczyło nasze miasto i nasza Ojczyzna nigdy się nie powtórzyła, a okupiona wysoką ceną wolność była darem, który z dumą przekażemy w depozycie kolejnym pokoleniom – powiedział Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Po słowach upamiętnienia przybyli goście oddali hołd poległym i złożyli kwiaty przy mogile.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter