80. rocznica zakończenia hitlerowskiej okupacji. Uroczystości na cmentarzu przy ul. Toruńskiej

Uroczystości z okazji 80-lecia zakończenia okupacji Bydgoszczy / Fot. UMB

Tradycyjnie na cmentarzu przy kościele św. Józefa odbywają się rocznicowe uroczystości wspominające dzień 24 stycznia 1945 roku. To już 80 lat od zakończenia hitlerowskiej okupacji Bydgoszczy.

Na nekropolii przy ul. Toruńskiej spoczywa 49 żołnierzy polskich poległych w walkach o wyzwolenie miasta w styczniu 1945 roku oraz dwóch, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku. Pochowano tam także 18 nieznanych polskich obywateli rozstrzelanych przez Niemców na początku okupacji. Kwatera symbolizuje ofiary niemal sześciu lat okupacji zakończonej 24 stycznia 1945 roku. W piątek hołd im oddali przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Lechem Zagłobą-Zyglerem oraz parlamentarzyści, reprezentanci władz rządowych i organizacji kombatanckich w asyście żołnierzy Wojska Polskiego.

– Dzisiejsze nasze spotkanie to także sposobność, by oddać hołd przedstawicielom środowisk kombatanckich, których członkowie stawali do walki o wolną Polskę i polską Bydgoszcz na niemal wszystkich frontach II wojny światowej. Ostateczne zwycięstwo nie byłoby możliwe, gdyby nie patriotyzm, odwaga i wierność żołnierskiej powinności, które prowadziły polskich bohaterów przez wojenną zawieruchę – mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Modlitwę poprowadził ks. Bogusław Konieczka, proboszcz parafii św. Józefa.

Zakończenie okupacji niemieckiej trwającej od 5 września 1939 roku było konsekwencję ofensywy styczniowej Armii Czerwonej, która po przekroczeniu linii Wisły szybko parła na zachód. W okolice Bydgoszczy jednostki sowieckie i I Armii Wojska Polskiego dotarły wieczorem 22 stycznia. W kilkudniowej bitwie o Bydgoszcz brały udział 8 Pułk Piechoty, 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte i 1 Warszawska Brygada Kawalerii oraz oddziały 47 Armii i 2 Gwardyjskiej Armii Pancernej po stronie sowieckiej. W mieście bronili się m.in. Łotysze z Dywizji SS Lettland i jednostki Wehrmachtu. Bydgoszcz w samych walkach na szczęście nie ucierpiała zbytnio. O stratach wojennych miasta w czasie II wojny światowej i po niej opowiada wystawa, którą tydzień temu otwarto w Spichrzach nad Brdą Muzeum Okręgowego.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter