Wiecha wisi na czwartym kręgu Opery Nova. Główny gmach także się zmieni [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Rozbudowa Opery Nova to dokończenie projektu tego budynku sprzed ponad 50 lat / Fot. B. Witkowski/ UMB

Czwarty krąg Opery Nova dosięgnął już swego najwyższego poziomu. Zawieszono na nim wiechę. Przebudowane będzie również stare, oszklone foyer w głównym budynku. – Dzięki rozbudowie wprowadzamy też architektoniczny ład do serca Bydgoszczy – mówi prezydent Rafał Bruski. 

Jeszcze dwa lata temu pisaliśmy o odkryciach archeologicznych przed rozpoczęciem budowy IV kręgu Opery Nova. Od tego czasu wiele się zmieniło w tym rejonie ul. Focha. Nowa, część instytucji już góruje nad okolicą. W czwartek (27 marca) symbolicznie zawieszono na niej wiechę. Oznacza to, że zakończono budowę konstrukcji budynku. Dźwig wciągnął wieniec z budowlanymi elementami na najwyższą część czwartego kręgu.

– To jedna z inwestycji, która będzie miała duży wpływ na rozwój miasta na wielu płaszczyznach – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Tworzymy jeszcze lepsze warunki do funkcjonowania jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w regionie. Powstaje potężna przestrzeń wystawienniczo-ekspozycyjna. Dzięki rozbudowie wprowadzamy też architektoniczny ład do serca Bydgoszczy. Zyskujemy nie tylko oryginalny budynek, ale przy okazji powstaje nowy parking podziemny i taras z widokiem na naszą Wyspę Młyńską. Świadomość tego, że urzeczywistniamy marzenia poprzednich pokoleń bydgoszczan, sięgające lat 60. XX wieku jest równie budująca. I bez wątpienia rozbudowana opera będzie służyła kolejnym pokoleniom.

Czwarty krąg to na razie surowa czterokondygnacyjna betonowo-żeliwna konstrukcja o powierzchni ponad 5 tys. m kw. Nie ma jeszcze wielkich, szklanych płaszczyzn, ale już można stamtąd podziwiać panoramę naszego miasta – Wyspę Młyńską, katedrę czy most Staromiejski.

Wizualizacje czwartego kręgu i placu, pod którym kryje się parking / WAPA Architekci

Jesteśmy dumni, że możemy włożyć kolejny wkład w rozwój, ośmielę się to powiedzieć, i niech słuchają to inni dyrektorzy, najważniejszej instytucji kultury w naszym województwie. Dokończamy, to co zaprojektował nieodżałowany dyrektor Szwalbe. Jego pomysły cały czas na inspirują, a że nie były one tanie, to musieliśmy poczekać na dokończenie tej budowy ponad 50 lat – powiedział podczas uroczystości Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – To zdecydowanie miastotwórczy projekt, który wzmacnia Bydgoszcz, metropolię i jej stołeczność w regionie. W tym miejscu będzie się toczyć debata o przyszłości kultury, narodzą się nowe inspiracje. Świat kultury wzbogaci się niesamowicie o przestrzeń, która będzie nie tylko dla ludzi opery, ale i tych z innych dziedzin sztuki – dodał.

Przyszli goście skorzystają z sali kinowej na 205 osób o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku. Do dyspozycji będzie również sala prób scenicznych na prawie pół tysiąca osób z wielofunkcyjną widownią, sceną, orkiestronem, zapadnią i innymi potrzebnymi rzeczami dla tej instytucji. Planowane są także powierzchnie o funkcji gastronomicznej, techniczne zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na Stare Miasto oraz przestrzeń wystawiennicza do innych działań artystycznych.

IV krąg Opery. Nowy symbol miasta

Myślę, że ten upływ czasu spowodował, że ten budynek jest piękniejszy niż miał być w pierwotnym projekcie. Mówiłem panu dyrektorowi, że ta nasza opera jest trochę taka za ciężka wizualnie. Ale dzięki tej realizacji stanie się lżejsza. Będzie dużo przestrzeni i światła. Niewątpliwie stanie się kolejną, nową wizytówką Bydgoszczy. Jako miasto zadbaliśmy również o nabrzeża. Trwa remont na Wyspie Młyńskiej, która stanie się jeszcze ciekawsza – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Radości nie ukrywał Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. – To wzruszający dla mnie moment, ponieważ byłem przy dokończeniu budowy głównego gmachu, być może dostąpię zaszczytu bycia blisko przy uzupełnieniu i o ten fragment, który gdzieś tam siedział w głowie pana profesora Józefa Chmiela, projektanta opery z początku lat 60-tych.

Zmieni się dotychczasowe foyer

W czwartym kręgu powstanie również przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer istniejącego budynku głównego opery. Podczas uroczystości dowiedzieliśmy się, że będzie też dodatkowo przebudowywana stara część opery. – Myślimy nad zmianą wejścia do niej. To rozwiązanie jest potrzebne. Musimy rozebrać starą część i przebudować. Zrobimy to w jednym procesie inwestycyjnym – deklaruje Piotr Całbecki.

Jesteśmy na etapie dokumentacji. Rzeczywiście pojawiły się nowe czynniki. Wpięcie się czwartego kręgu i garażu w dotychczasowe tzw. „akwarium”, czyli przeszklone foyer opery, nie jest takie proste, jak nam się wydawało. Stworzyło to możliwość poprawienia tej starszej części architektonicznej – dopowiada Maciej Figas.

Parking potrzebny w tej części miasta

Cała inwestycja podzielona jest na dwie części. Drugą z nich jest dwupoziomowy garaż podziemny
z wjazdem z ul. Karmelickiej, połączony z istniejącym budynkiem głównym oraz czwartym kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pieczę nad nim będzie mieć opera. Parking ma już wykonane stropy. Jest on zamknięty betonowym dachem. Wkrótce przykryje go zieleń dostępna dla mieszkańców.

Głównymi projektantami inwestycji są dr inż. architekt Krzysztof Kozłowski oraz dr inż. architekt Andrzej Prusiewicz z Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej w Sopocie. A wykonawcą robót budowlanych jest firma Budimex z Warszawy

Termin realizacji to 28 miesięcy (rozpoczęcie luty 2023). Przez prace archeologiczne i problemy z podziemnymi wodami przedłużą się one o kilka miesięcy. Kiedy zostaną ukończone? – To jest trudne pytanie – odpowiada Maciej Figas. – Robimy wszystko, żeby efekt końcowy przysłonił kilkumiesięczne opóźnienie – dopowiada dyrektor. Wstępnie bardziej prawdopodobny termin to II kwartał 2026 roku.

Inwestycję finansują Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego i miasto Bydgoszcz. Łączny koszt, do tej pory, wyniósł ponad 114 mln złotych. Ale przez dodatkowe prace może się zwiększyć. W marcu 2024 roku dodatkowo na rozbudowę czwartego kręgu, instytucja otrzymała ponad 24 mln zł unijnej dotacji w ramach Programu FEnIKS 2021-2027.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter