Wystawa „Polska prezydencja. Bydgoszcz w Unii od 21 lat”. Co w Bydgoszczy powstało za unijne pieniądze? [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy „Polska prezydencja. Bydgoszcz w Unii Europejskiej od 21 lat” / Fot. R.Sawicki/UMB

Na moście Staromiejskim przygotowano prezentację przypominającą o bydgoskich inwestycjach, które powstały dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Nasze miasto dzięki członkostwu w tej wspólnocie otrzymało ponad siedem miliardów złotych.

Już 1 maja będziemy obchodzić 21. rocznicę członkostwa Polski, a zarazem Bydgoszczy, w Unii Europejskiej. Z tej okazji miasto przygotowało wystawę pn. „Polska prezydencja. Bydgoszcz w Unii Europejskiej od 21 lat”. Na ulicy Mostowej ustawiono dziesięć planszy, na których zaprezentowano zdjęcia inwestycji zrealizowanych lub współfinansowanych z pieniędzy unijnych w Bydgoszczy oraz wysokość wsparcia z UE.

„Przypomnijmy sobie czas, kiedy nie było tego”

Wstąpienie do Unii było bardzo ważnym wydarzeniem dla bydgoszczan i dla wszystkich Polaków. Na wystawie mamy pokazane te korzyści finansowe dla naszego miasta. Często zapominamy lub nawet nie wiemy, że w tych obszarach Unia Europejska nas wsparła, by Bydgoszcz mogła się zmieniać i unowocześniać. Pamiętajmy też o olbrzymim bagażu wsparcia finansowego, który trafił do tej pory do bydgoskich przedsiębiorców – przekazał Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, na konferencji otwierającej wystawę we wtorek (29 kwietnia).

Na wystawie znajdziemy kilkanaście zdjęć inwestycji przeprowadzonych w początkowej fazie członkostwa Polski w UE oraz te z ostatnich lat. Tak się złożyło, że banery znajdują się na tle budowanego czwartego kręgu Opery Nova, współfinansowanego także z funduszy europejskich. Z tablic dowiemy się, że najwięcej pieniędzy na inwestycje, około pół miliarda, miasto otrzymało na zakup nowoczesnego, niskopodłogowego taboru tramwajowego. Warto wspomnieć też o tych przedsięwzięciach, gdzie dofinansowanie europejskie wyniosło ponad 200 mln złotych. To budowy: linii tramwajowej do Fordonu, Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych wraz z sortownią, trasy tramwajowej wzdłuż ul. Kujawskiej. Łącznie nasze miasto z Unii Europejskiej otrzymało 7,6 mld zł.

Czwarty krąg Opery Nova w budowie i na wystawie / Fot. R.Sawicki/UMB

Popatrzmy na te zdjęcia i przypomnijmy sobie czas, kiedy tych rzeczy jeszcze nie było – mówił prezydent Bruski. – Myślę, że wszyscy, którzy wątpią w korzyści płynące z naszej ponad dwudziestoletniej obecności Unii Europejskiej, po obejrzeniu tej wystawy, zweryfikują swoje poglądy – powiedział Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Na otwarcie wystawy przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 46, której patronuje właśnie Unia Europejska. Była to dla nich cenna lekcja historii, bowiem rodzili się, gdy w Polsce zaczęły powstawać już pierwsze inwestycji z funduszy europejskich. Wystawa będzie dostępna przez kilkanaście dni.

Polska na czele Unii

Należy też wspomnieć, że tegoroczne obchody dołączenia Polski do Unii Europejskiej są wyjątkowe, bo trwa prezydencja naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej. Polska, po raz drugi w historii, sprawuje ją w pierwszej połowie 2025 roku, od 1 stycznia do 30 czerwca. Daje to jej możliwość odgrywania centralnej roli w kształtowaniu polityki europejskiej oraz budowaniu wspólnych rozwiązań na rzecz stabilności i rozwoju całej wspólnoty.

W trakcie prezydencji UE w Polsce organizowanych jest szeregu wydarzeń, konferencji i spotkań, które pozwalają na promowanie polskich priorytetów i umacnianie pozycji naszego kraju w strukturach unijnych. Dwa takie odbyły się już w naszym mieście.

W dniach 12-13 marca w zabytkowej Hali Pomp Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przeprowadzono spotkanie ekspertów państw członkowskich, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz instytucji europejskich. Obradowali między innymi w sprawach rozwoju metropolii oraz ochrony środowiska. Stworzyło ono okazję do zaprezentowania Bydgoszczy jako miasta, które skutecznie walczy z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

A na początku kwietnia w Operze Nova odbyła się dwudniowa konferencja Secure International Summit 2025. Spotkanie zgromadziło wiodących ekspertów i prelegentów ze świata cyberbezpieczeństwa.

Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w drugiej połowie 2011 roku.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter