Matura 2025. Język polski już za nami. Polonistka: To nie był trudny egzamin

Maturzyści z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich tuż przez rozpoczęciem egzaminu/fot. B. Witkowski/UMB

„Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka” i pytanie „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?” – to tematy tegorocznego wypracowania. – To nie były trudne tematy, lecz zostały nietypowo sformułowane – komentuje Anna Stachowiak, nauczycielka języka polskiego z IV LO w Bydgoszczy.

O godzinie 13 ostatni maturzyści oddali wypełnione arkusze egzaminacyjne. Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania uczniowie mieli 240 minut. Wielu z nich wychodziło z sal z uśmiechem. Młodzież ocenia, że tegoroczny egzamin z języka polskiego nie był trudny. Zaskoczeniem dla wielu był brak Lalki w egzaminacyjnych zadaniach. Mimo tego wielu uczniów odniosło się do lubianej lektury w swoich wypracowaniach.

O godzinie 14 w sieci pojawiły się pełne arkusze wraz z kluczem odpowiedzi. Sprawdzają je zarówno maturzyści, jak i ich nauczyciele. Wśród nich Anna Stachowiak, nauczycielka języka polskiego z IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Do matury przygotowywała dwie klasy czwarte. – Mam taką specjalność, że często uczę mat-fiz i klasy geograficzne. Dla nich dzisiejszy dzień był najtrudniejszy jeśli chodzi o matury. Przyznam jednak, że młodzież wydaje się zadowolona. Moim uczniom podobały się zawarte w arkuszu egzaminacyjnym teksty. Mówili, że zadania były przystępne i nie było większych zaskoczeń – mówi Anna Stachowiak.

Matura 2025 – uniwersalne tematy wypracowania

A jak polonistka ocenia tegoroczne tematy wypracowania?

– Same tematy nie były trudne, jednak zostały nietypowo sformułowane. Ułatwieniem dla młodzieży jest to, że w rozprawce mogli odnieść się do dowolnej lektury szkolnej. Trudniej jest, kiedy mamy temat na podstawie fragmentu wybranej lektury. Myślę, że tegoroczne tematy były dość uniwersalne. Można do nich było dopasować wiele lektur. Lalka pasuje według mnie zarówno do tematu i nadziei, jak i wpływu błędnej oceny na ludzkie życie. Można było także odnieść się do Makbeta czy Zbrodni i kary. Niektórzy z moich uczniów przywoływali literaturę II wojny światowej np. Proszę państwa do gazu. Do tegorocznych tematów pasuje także Przedwiośnie, Biblia, Mitologia. Uczniowie chętnie odwołuję się także do lektur ze szkoły podstawowej. Tutaj taką ukochaną lekturą są Kamienie na szaniec – dodaje polonistka z IV LO.

Arkusz maturalny z języka polskiego wraz z odpowiedziami jest dostępny na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter