Uroczystości na Starym Rynku / Fot. R. Sawicki/UMB
Na Starym Rynku odbyły się w czwartek (8 maja) oficjalne uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Bydgoszcz i jej mieszkańcy w tragiczny sposób zostali dotknięci przez niemiecką okupację. Wspomina także o tym specjalna wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.
Od środy (7 maja) można oglądać w Exploseum (ul. Nobla) wystawę „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja
w czasie niemieckiej okupacji”. Odsłoni nieznane dotąd fakty z działalności polskiego podziemia niepodległościowego i przybliża dramatyczne losy mieszkańców miasta, którzy stawiali opór niemieckim okupantom.
Oficjalne obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja (czwartek). Już rano delegacja miasta złożyła kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Po południu przemaszerowali młodzi uczestnicy 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego wraz z zaproszonymi gośćmi, delegacjami i Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Kujawia” na uroczystą zbiórkę na Starym Rynku. Była wojskowa asysta honorowa, poczty sztandarowe i Orkiestra Wojskowa, przemówienia okolicznościowe. Złożono wieńce wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.
Po oficjalnej części zgromadzeni bydgoszczanie obejrzeli pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojskowej oraz wysłuchali występów uczestników festiwalu. Kulminacyjnym momentem artystycznym 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego będzie koncert galowy, który odbędzie się 10 maja (sobota) o godzinie 14:00 w Kinoteatrze. Podczas koncertu wystąpią uczestnicy, nastąpi ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród i wyróżnień.