Europejska Noc Muzeów to propozycja na sobotę, na zdjęciu Dom Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej/ Fot. MOB
Kolejki przed muzeami, tysiące bydgoszczan w sercu miasta – tak na pewno będzie wyglądać Bydgoszcz w sobotę (17 maja) – w czasie Nocy Muzeów. Ale to nie wszystko, co będzie się działo w mieście w ten weekend. To dopiero początek. Wybierajcie do woli spośród naszych zapowiedzi.
Anna Maria Jopek śpiewa na pl. Piastowskim

W piątek (16 maja, godz. 19) w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Piastowskim organizowany przez Filharmonię Pomorską koncert Anny Marii Jopek (na zdjęciu). Wypełnią go kompozycje Piotra Wojtasika i Anny Marii Jopek. Koncepcja polega na połączeniu pozornie odległych od siebie stylistycznie gatunków muzycznych, są to: muzyka klasyczna, jazz, muzyka etniczna oraz współczesny pop. Zespół tworzy czterech solistów, każdy z nich na co dzień uprawia odrębny gatunek muzyczny.
Spacer z przewodnikiem. Wrzesień 1939 w Bydgoszczy – terror, łapanki i śmierć
W piątek (16 maja) tematyczny spacer poprowadzi Tomasz Tworek – certyfikowany przewodnik ByLOT po Bydgoszczy i okolicy – zbiórka, godz. 17 przed przed Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2., uczestnicy spaceru zobowiązani są okazać przewodnikowi wydrukowane/edytowane w telefonie potwierdzenie zamówienia/fakturę przesłaną mailem). „Wybuch wojny 1 września 1939 roku zastał Polaków nieprzygotowanych do odparcia zmasowanego uderzenia III Rzeszy. Wojna bardzo szybko przeniosła się na ulice Bydgoszczy i zaskoczyła jej mieszkańców. Niemiecka dywersja, jaka miała miejsce 3 i 4 września, stała się przyczynkiem do masowej eksterminacji ludności w mieście, jak i na całym Pomorzu. Łapanki, masowe egzekucje, wysiedlenia, zsyłki do obozów koncentracyjnych, przymusowe prace, zakaz używania języka polskiego, volkslisty, zbrodnia i terror. Wszystko to, całe to zło, obecne było w Bydgoszczy i odcisnęło na jej mieszkańcach niesamowite piętno. Na spacerze dowiesz się jak wyglądał wrzesień 1939 roku w Bydgoszczy i czym była tzw. „krwawa niedziela” – piszą organizatorzy.
Okazjonalni, czyli śpiewają seniorzy
W piątek (godz. 18, ul. Poznańska 12) w ramach prezentowania przez Fundację 12 Kamienica twórczości artystycznej seniorów koncert Zespołu Wokalnego „Okazjonalni” z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Wstęp wolny – zapisy: email: 12kamienica@gmail.com (w temacie „Majówka”) lub SMS pod numerem telefonu: 887 164 349.
Muzyczne gwiazdy na Juwenaliach

Od poniedziałku (12 maja) trwają juwenalia. Przebrane studentki i studentów widać już na ulicach. 16 i 17 maja przed Torbydem specjalny koncert z gwiazdami. W piątek (16 maja) zagrają i zaśpiewają: Dżem, Tribbs, Wiktor Dyduła, Lej Mi Pół oraz mimikyu. W sobotę (17 maja): Kizo, Young Igi, Young Multi, Bambi. Bilety można kupić na juwenaliabydgoszcz.pl/bilety. 16 i 17 maja zostanie uruchomiona linia specjalna „J” w relacji plac Kościeleckich – ulica Bernardyńska – ulica Jagiellońska – HSW Łuczniczka. Autobusy będą kursować co ok. 20 min w godzinach od 16 do 1 i będą się zatrzymywać na poszczególnych przystankach po trasie z dodatkowym przystankiem na ul. Jagiellońskiej przed rondem Fordońskim.
Blue Express – muzyczny spektakl w Teatrze Kameralnym
W piątek (godz. 18) oraz sobotę i niedzielę (godz. 19) teatralno-muzyczny kolaż „Blue Express” w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej. Spektakl złożony z piosenek z repertuaru międzywojennego kabaretu to fantazja o rytmie życia tamtych lat. – Dwudziestolecie było krótkim oddechem między jedną katastrofą ludzkości a drugą. Wreszcie można było porzucić niepokoje, sentymenty, romantyczne ideały. Bitewny kurz zastąpić oparami absurdu i alkoholu, i w karnawałowym szaleństwie zachłysnąć się wolnością – piszą twórcy. Teksty H. Ordonówny, A. Własta, M. Hemara, czy J. Tuwima wybrzmią w nowych, muzycznych interpretacjach. W spektaklu wykorzystane są fragmenty powieści Pożegnanie Jesieni S.I. Witkiewicza oraz wiersza Czarna Wiosna A. Słonimskiego.
Orfeusz i Eurydyka – opera i taniec w Operze Nova

Łukasz Klimczak i Magdalena Stefaniak / Fot. Andrzej Makowski.
Opera Nova zaprasza na trzy spektakle „Orfeusza i Eurydyki” (piątek i sobota, godz. 19; niedziela, godz. 18). Premiera odbyła się pół roku temu, jest więc okazja poznania najnowszej pozycji operowej w repertuarze bydgoskiej sceny. Reżyseria i choreografia jest dziełem Roberta Bondary, który wykorzystał ogromny potencjał interpretacyjny dzieła, proponując widzom współczesne spojrzenie na historię tytułowych bohaterów. Przedstawienie żałobnej wędrówki Orfeusza jest podporządkowane niejednoznacznemu zakończeniu. Kierownictwo muzyczne spektaklu sprawuje Przemysław Fiugajski, obecny szef artystyczny Polskiej Opery Królewskiej, który zadbał, aby XVIII-wieczna muzyka korespondowała ze współczesnym językiem teatralno-choreograficznym.
Zmory – Teatr Polski z powieścią Emila Zegadłowicza

W piątek (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 19) pokazy spektaklu w reż. Jana Jelińskiego. – Czy dojrzewanie musi być zmorą? Twórcy i twórczynie spektaklu, podążając za powieścią „Zmory” Emila Zegadłowicza, skupiają się na dojrzewaniu Mikołaja, by korzystając zarówno z materiału zawartego w tekście powieści, jak i z własnych wspomnień i doświadczeń, zbadać specyficzne napięcia towarzyszące temu często niełatwemu okresowi. Książka Emila Zegadłowicza, nazywana często powieścią „inicjacyjną”, opowiada o młodości ucznia przedwojennego gimnazjum, Mikołaja Srebrnego. Poznajemy go, gdy rozpoczyna edukację, i śledzimy jego losy aż do zakończenia nauki – piszą twórcy.
Eljazz na Scenie Letniej
W piątek (godz. 20) na scenie letniej przy ul. Krętej przy klubie Eljazz (lub w sali w zależności od pogody) wystąpi zespół PUMA BAND & SIGGY DAVIS w składzie: Siggy Davis, Krzysztof „Puma” Piasecki, Stan Michalak, Jacek Pelc.
Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy

Sobota, 17 maja – aż do północy Bydgoszcz obejmą we władanie muzea i galerie, teatry i filharmonia. No i tysiące ludzi, którzy staną w kolejkach, aby w czasie Europejskiej Nocy Muzeów obejrzeć nasze bydgoskie skarby. Od pierwszej w historii Nocy Muzeów mija w tym roku 28 lat. Nocne zwiedzanie placówek kultury zainaugurowano w Berlinie, a do Polski impreza dotarła w 2003 roku. Poprzednie edycje wyciągnęły także w Bydgoszczy z domów prawdziwe tłumy. W tym roku na pewno nie będzie inaczej. Na trasie wędrówki pomiędzy 33 różnymi miejscami są muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonia, a nawet zacumowana w centrum miasta barka. Długa to podróż – od Exploseum w Zachemie po filię Muzeum Wojsk Lądowych w Osówcu.
Cały program w tekście poniżej:
Finał I ligi koszykarzy – Enea Abramczyk Astoria gra o ekstraklasę
W sobotę i niedzielę (godz. 19) dwa mecze finałowe I ligi Enea Abramczyk Astoria – Miasto Szkła Krosno. Uwaga – biletów już nie ma w sprzedaży. Jeśli któraś z drużyn zwycięży dwukrotnie, awansuje do ekstraklasy. W przypadku podzielenia się wygranymi, zdecyduje kolejny mecz, który odbędzie się w Krośnie.
Enea Bydgoszcz Triathlon – ostatnia odsłona
Enea Bydgoszcz Triathlon Pod Dachem to cykl sześciu startów od listopada 2024 do maja 2025. W sobotę (17 maja, godz. 9) ostatnia odsłona. – Celem jest dobra zabawa, ale też okazja do regularnego, comiesięcznego sprawdzenia formy przed rozpoczęciem sezonu triathlonowego. Zawody będą odbywać się co miesiąc na najnowocześniejszym basenie w Polsce, czyli Astorii Bydgoszcz. Rywalizujemy na supersprinterskim dystansie: – 300 jardów pływania w basenie Astorii, – 8 km jazdy na rowerze stacjonarnym z pomiarem mocy, – 3 km biegu na bulwarach przy Brdzie – piszą organizatorzy.
Akcja krwiodawcza. Zbiórka krwi na Starym Rynku – namawiają motocykliści
Klub Motocyklowy Fenix MC Poland z Bydgoszczy, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 20-lecie, organizuje w naszym mieście już 16. edycję Akcji Zbiórki Krwi „Motokrew 2025″. Akcja zbiórki tak niezbędnej dla ratowania i życia krwi odbędzie się w sobotę (17 maja) od 10-16 na płycie Starego Rynku. Tam będzie ustawiony krwiobusie, w którym będzie można oddać krew dla naszych szpitali. Akcja ta od lat odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy i przy wsparciu Miasta Bydgoszczy oraz sponsorów.
Babia Wieś. Wzgórze Wolności – osiedlowe wycieczki z Piotrem Weckwerthem

– Wracamy na osiedlowy szlak! – piszą organizatorzy wycieczki po osiedlach. W sobotę (17 maja) spacer po Babiej Wsi i Wzgórzu Wolności. Zbiórka o godzinie 10:00, na parkingu Biurowca Arkada Business Park, przy ul. Fordońskiej 2 (od strony ul. Fordońskiej).
Festiwal i Artur Andrus w Pałacu Młodzieży
W niedzielę (18 maja) w Pałacu Młodzieży Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej. Rozpoczynają się od godz. 11 przesłuchaniami konkursowymi. O godz. 14 – warsztaty wokalne dla wszystkich uczestników FIPA. O godz. 19.00 – koncert laureatów, a także zaproszonego gościa – Artura Andrusa, dziennikarza, prezentera telewizyjnego i radiowego, poety, autora tekstów piosenek, piosenkarza, artysty kabaretowego i konferansjera.
Balonowa 5 – dla dzieci w Teatrze Kameralnym

W sobotę (godz. 16) i niedzielę (godz. 16) w Teatrze Kameralnym „Balonowa 5”. Wesoła rapująca myszka, kot śpiewający arie w oknie czy lubiący poobiednie drzemki hipopotam – to tylko niektórzy mieszkańcy kamienicy przy ul. Balonowej 5. Najmłodsi i ich rodzice znają ich doskonale z kart książki autorstwa Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego. Reżyserka Joanna Zdrada postanowiła ożywić postacie w swojej autorskiej sztuce.
Akordeony zagrają w pałacu w Ostromecku
W niedziel (godz, 16) w Pałacu Nowym w Ostromecku koncert akordeonistów z Akademii Muzycznej. Tradycyjnie repertuar koncertu będzie złożony z utworów oryginalnych jak i transkrybowanych na akordeon. Organizatorem jest Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Akordeonu i Kameralistyki pod opieką dr hab. Stanisława Miłka. Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr 785 250 182 lub mailowo na adres: recepcja@palaceostromecko.pl). Ilość miejsc jest ograniczona.
Koncert na dwie orkiestry
W niedzielę (18 maja, godz. 17) w Filharmonii Pomorskiej koncert na dwie orkiestry kameralne. Pod batutą Piotra Pławnera zagrają muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis.
Muzyka w willi Blumwego przy ul. Gdańskiej
W niedzielę (18 maja) o godz. 18 początek VIII Festiwali Muzyka w Willi Blumwego. W siedzibie Radia PiK przy ul. Gdańskiej zagra Justyna Woś, klawesyn.