Znane miejsce w Bydgoszczy na archiwalnym zdjęciu – prawie nie do poznania. Teraz są tu tłumy

Budynki administracyjne dawnej rzeźni miejskiej na początku XX wieku / Zbiory Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego

Pewnie gdyby nie charakterystyczna wieża zegarowa, trudno byłoby rozpoznać, że na tym zdjęciu widać fragment ul. Jagiellońskiej. To budynki administracyjne dawnej rzeźni miejskiej. Działała tam także restauracja.

Budynki administracyjne rzeźni miejskiej przy ulicy Jagiellońskiej powstawały etapami w latach 1893-1910 według projektu miejskiego radcy budowlanego Carla Meyera. Sama rzeźnia rozpoczęła działalność w 1890 roku. To był wielki zakład, obejmujący powierzchnię 4 hektarów. Dziś na tym terenie znajduje się centrum handlowe Focus Park. Od ulicy Jagiellońskiej (Wilhelmstrasse) znajdowały się zachowane do dziś budynki budynki administracyjne. W największym z nich, z charakterystyczną wieżą zegarową, od 1900 r. mieściła się restauracja – podpis na zdjęciu „Viehhofrestaurant”.

W 1894 r. na przyległym do rzeźni od strony zachodniej placu otworzono tzw. Targowicę (Viehof), która była miejscem handlu zwierzętami rzeźnymi. Przy wjeździe do Targowicy, od ulicy Jagiellońskiej, wybudowano w 1910 r. dom przeznaczony na pomieszczenia biurowe i mieszkania służbowe dla dyrektora rzeźni i personelu administracyjnego. Jak przekazuje Zbigniew Raszewski w swoim „Pamiętniku gapia” w okresie międzywojennym właścicielem restauracji w budynkach rzeźni był znany bydgoszczanin Teodor Kocerka.

Udostępnij: Facebook Twitter