Taka okazja zdarza się raz na 1000 lat. Bolesław Chrobry będzie pozdrawiał bydgoszczan i zatańczy poloneza

Sławomir Dzwoniarski w roli Bolesława Chrobrego i ks. Piotr Wachowski z Diecezji Bydgoskiej / Fot. M. Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

W Bydgoszczy z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego odbędzie się inscenizacja intronizacji pierwszego króla Polski. Nie zabraknie strojów z czasów średniowiecza. Później władca Polski w rytmie poloneza, ze Starego Rynku, wyruszy na czele Marszu dla Życia i Rodziny.

Bydgoska inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego będzie uroczystością o charakterze religijno-patriotycznym. – Dlaczego się zdecydowaliśmy je zorganizować? Dlatego, by przypomnieć niezwykłą postać dla naszej historii. Gdyby nie ten władca, Polski by pewnie nie było. Zależy nam na pokazaniu żywej lekcji – powiedział Marek Piątkowski z bydgoskiego Ośrodka Fundacji Światło-Życie, we wtorek (20 maja) podczas konferencji zapowiadającej tę uroczystość. Pokaz jest organizowany z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 500-lecia hołdu pruskiego.

Koronacja na Starym Rynku

Uroczystość odbędzie się w niedzielę (25 maja) po mszy św. w katedrze bydgoskiej (ok. godz. 13.30) na Starym Rynku. Sprzed świątyni wyruszy orszak z insygniami, gdzie na scenie odbędzie się ceremonia koronacyjna Bolesława Chrobrego.

To będzie forma inscenizacji w takim ujęciu pantomimicznym. Aktorzy nic nie będą mówić, będzie lektor. Chcemy przekazać ten obraz historyczny widzom – wyjaśnił Sławomir Dzwoniarski, który wcieli się w rolę króla.

Zdajemy sobie sprawę z rangi wydarzenia, kiedy przed tysiącem lat Bolesław Chrobry, poprzez akt inicjacji chrześcijańskiej, chrzest święty, wszedł w skład znaczących państw i narodów europejskich. Oczywiście stało się to po wielkim wysiłku ojca, władcy Polan Mieszka I, który zjednoczył wszystkie te plemiona i księstwa, by ukoronować nasze państwo – podkreślił ks. dr Piotr Wachowski, rzecznik prasowy Diecezji Bydgoskiej.

Tą inscenizacją przekażemy prawdę historyczną i nasze dziedzictwo naszym dzieciom i następnym pokoleniom. To jest coś czego nie powinniśmy zapominać. Początki naszego państwa i chrześcijaństwa na naszych terenach. To są nasze korzenia, a bez korzeni nie można tak na prawdę żyć, one są potrzebne nam do wzrostu – powiedział Tomasz Skonieczny, występujący jako rycerz, jeden z organizatorów Marszu dla Życiu i Rodziny, który wyruszy ok. 14.00 ze Starego Rynku po zakończeniu uroczystości koronacyjnych.

Polonez i przemarsz do bazyliki

Przemarsz pod hasłem „Przyszłość dzieci w naszych rękach” rozpocznie się wspólnym, symbolicznym polonezem, najstarszym tańcem narodowym, poprowadzonym przez władcę z dworem królewskim wraz z osobami w strojach szlacheckich. Organizatorzy zapraszają do przygotowania ubioru z czasów Bolesława Chrobrego oraz wzięcia ze sobą biało-czerwonych flag.

Uczestnicy przejdą ulicami miasta, dochodząc do bazyliki św. Wincentego a Paulo, gdzie odbędzie się festyn rodzinny. W tym roku koordynatorzy chcą zwrócić uwagę na odpowiedzialność dorosłych za wychowanie i formację młodych pokoleń. – Chcemy propagować te wartości, jakie przed tysiącem lat były także w sercach oraz umysłach władców. Wartości chrześcijańskie, które wypływają z Ewangelii – powiedział ks. dr Piotr Wachowski.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter