Magdalena Lechowska – „Grechuta i Tuwim w rytmie flamenco”. Pierwszy koncert z cyklu Rzeka Muzyki
Bydgoszczanie się wreszcie doczekali – w tę niedzielę (6 lipca) inauguracja Rzeki Muzyki. Na Wyspie Młyńskiej rozpoczyna się wakacyjny cykl różnorodnych koncertów organizowanych przez miasto. To oczywiście nie koniec atrakcji w drugi weekend wakacji – bo w Bydgoszczy nudzić się nie można.
Młyńskie lato – wakacje z Młynami Rothera

Młyny Rothera zapraszają na tarasy na piątkową potańcówkę (wstęp dla wszystkich bezpłatny) i początek akcji „Młyny na lato”. W godz. 20-23 na młyńskim tarasie wystąpi Ferajna Bydgoska. To kapela podwórkowa z Bydgoszczy, która z pasją odtwarza klimat przedwojennego folkloru miejskiego. Grupa z uwielbieniem wraca do szlagierów z lat 20. i 30. XX wieku, przywracając ducha ulicznych występów i miejskiej gwary tamtych czasów. Starają się być jak najbardziej autentyczni, stąd dbałość o strój, specyfikę prowadzenia koncertów i instrumenty tradycyjne – jak w dawnej ulicznej kapeli – bez konieczności użycia prądu!
Uwaga! Wyjątkowo tego dnia punkt widokowy w Młynach Rothera będzie czynny do godz. 23.
A wcześniej od godz. 17 w Młynach spotkanie z pisarką Zosią Papużanką i okazja do rozmowy o powieściach uznanej autorki, jej inspiracjach i miłości do literatury. Pisarka ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
Wakacje w fordońskim Hangarze Kultury
W piątek (4 lipca) o godz. 10.30 w kinie Jeremi (Zespół Szkół nr 5, ul. gen. Fieldorfa-Nila) seans dla dzieci filmu pt. Miś Bamse na wulkanie. Rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. 785-704-344, kinojeremi@liceumxv.edu.pl.
Joga na trawie
W sobotę (godz. 10) w parku Jana Kochanowskiego trzecie w tym roku spotkanie z jogą – wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycielek ze Stanu Harmonii. Zajęcia prowadzi Beata Tietze.
Gorączka złota – spacer szlakiem Skarbu Bydgoskiego

Skarb Bydgoski to jedno z największych okryć historycznych XXI wieku. W sobotę o godz. 10.30 początek wycieczki śladem złota – start przy makiecie dawnej Bydgoszczy, obok muzeum na ul. Mostowej. W trakcie spaceru odwiedzimy:
Katedrę Bydgoską – miejsce odkrycia skarbu
Wyspę Młyńską – miejsce gdzie dawniej znajdowała się Mennica Bydgoska
Ul. Długą – miejsce gdzie znajdowała się w dawnych wiekach Brama Kujawska, którą Szwedzi szturmem wdarli się do miasta
Centrum Kreatywności – miejsce gdzie zobaczymy replikę skrzyni ze skarbem i odkryjemy jego wagę
MOB Europejskie Centrum Kultury – aktualne miejsce ekspozycji Skarbu Bydgoskiego
Posmakujemy też lodów stworzonych specjalnie na Złoty Szlak Bydgoszczy – „SKARB BYDGOSKI” z prawdziwym, jadalnym złotem! Czas trwania: 1,5 spaceru + wejście na wystawę Skarb Bydgoski (pamiątkowy przewodnik w wersji książeczkowej, bilety na wystawę i lody w cenie spaceru).
Letnie spacery z przewodnikiem po Starym Mieście i Śródmieściu

Bydgoskie Centrum Informacji zaprasza na dwie wycieczki – to doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot.
Dwie trasy:
- Poznaj Stare Miasto – spacer w każdą sobotę – czas trwania: 1,5 godz.
spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską
- Dookoła Śródmieścia – spacer w każdą niedzielę – czas trwania: 1,5 godz.
spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki
Start w sobotę i niedzielę o 12.30 – Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2. Koszt: 20 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie)
Festiwal dinozaurów na Wyspie Młyńskiej
W sobotę (godz. 16) spotkanie z dinozaurami na Wyspie Młyńskiej. Będzie okazja, żeby poznać np. tyranozaura rex, triceratops i wiele innych. Ponadto na najmłodszych będą czekać:
– strefa zamków dmuchanych
– kolorowe smakołyki
– zabawy i animacje
– strefa mega baniek
– dino gadżety
– strefa wykopalisk
Przeboje Wodeckiego i Zauchy na scenie na Kanale Bydgoskim

Filip Czarnecki (na zdjęciu), który zaśpiewał w niedawnym koncercie na Wyspie Młyńskiej na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zaprezentuje się w sobotę (5 lipca) w pierwszym z cyklu letnich koncertów nad Kanałem Bydgoskim. Letnie koncerty nad Kanałem Bydgoskim to trzy muzyczne wieczory w lipcu i sierpniu na które zaprasza Muzeum Kanału Bydgoskiego. To cykl bezpłatnych muzycznych prezentacji na scenie wodnej Kanału Bydgoskiego (na wysokości ul. Staroszkolnej) w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jako pierwszy w sobotę (5 lipca, godz. 18) wystąpi Filip Czarnecki – zaśpiewa w hołdzie dla Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy.
Wiolonczelowy koncert w Młynach Rothera
W sobotę (godz. 17, tarasy przy Młynach Rothera) koncert Dar Mi Cello, białoruskiej wiolonczelistki, która w swojej twórczości łączy klasyczne brzmienie wiolonczeli z nowoczesnymi aranżacjami. Podczas koncertu zaprezentuje autorskie interpretacje znanych utworów muzyki popularnej i filmowej. Dar Mi Cello pochodzi z Białorusi. Po pierwszym roku studiów była zmuszona opuścić kraj w związku z protestami, które wybuchły po wyborach prezydenckich w 2020 roku. Od czterech lat mieszka w Polsce.
Bydgoszcz do odkrycia – wyprawa w historię kolei
– W lipcowe popołudnie 1851 roku na dworzec w ówczesnym Brombergu wjeżdżają dwie pierwsze lokomotywy – Brahe (Brda) i Schwarzwasser (Wda). Tłumy wiwatują. Nadburmistrz Friedrich Hayn nie kryje radości – wie, że dzięki połączeniu z nowo budowaną linią kolejową Berlin–Królewiec miasto wiele zyska – w podróż w przeszłość zabiera Bartosz Masiełajć. Początek wycieczki w niedzielę – Stary Rynek, godz. 10.00. Udział bezpłatny i bez zapisów.
Bydgoski Jarmark Biskupi

W niedzielę (godz. 14-18) na placu obok katedry bydgoskiej odbędzie się II Jarmark Biskupi. W trakcie: występy zespołów artystycznych, prezentacje dzieł Kół Gospodyń Wiejskich, degustacje potraw.
Tańce w kręgu w Myślęcinku
W niedzielę (godz. 11, polana grillowa w Myślęcinku) dziesiąta edycja Światowego Dnia Tańca w Kręgu. – Przez 2 godziny trzymając się ręce będzie towarzyszyć nam taniec przy pięknej muzyce i prostych krokach. Zostaną zatańczone między innymi trzy tańce, które będą odtańczone na całym świecie – zapowiadają organizatorzy.
Dwa koncerty w Ostromecku
W niedzielę (godz. 12, sala balowa Pałacu Nowego w Ostromecku) rodzinne muzykowanie od możliwie najmłodszego wieku do wieku seniora. Główną przewodniczką będzie rodowita mieszkanka Beskidu Żywieckiego – Wiola Jakubiec: wokalistka, skrzypaczka, multiinstrumentalistka. Jest również absolwentką kursów gordonowskich. Bilety: nieodpłatnie, po rezerwacji sms na numer +48602466347. Liczba miejsc ograniczona.

O godz. 16 w Pałacu Nowym recital fortepianowy Mariusza Klimsiaka, który zagra na zabytkowym fortepianie Bechstein z 1923 roku. Koncert pod patronatem UNESCO Bydgoszcz Miasto Muzyki. Bilety – 20 zł – dostępne w kasie MCK przy ul. Marcinkowskiego, na www.bilety24.pl lub w recepcji Pałacu Nowego w dniu koncertu po uprzedniej rezerwacji pod nr 785 250 182 lub mailowo na adres: recepcja@palaceostromecko.pl. Ilość miejsc jest ograniczona.
Rzeka Muzyki – inauguracja w rytmie flamenco, Grechuty i Tuwima

W niedzielę (godz. 19) pierwszy w tym roku koncert z cyklu Rzeka Muzyki. Na scenie na Wyspie Młyńskiej zaśpiewa i zatańczy Magdalena Lechowska „Grechuta i Tuwim w rytmie flamenco”
W 2025 mija 80 lat od urodzin Marka Grechuty. Z tej okazji Magdalena Lechowska przygotowała koncert łączący polską i hiszpańską poezję w rytmie flamenco oraz tradycyjnych stylów flamenco. Magdalena Lechowska to polska wokalistka o latynoskiej duszy. Urodziła się w Krakowie, ale wychowała w Ameryce Południowej! Laureatka konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty w ramach Grechuta Festival 2011. Jest jedyną śpiewaczką w kraju oddająca wiernie cygański temperament śpiewu flamenco.
Letni koncert w Starym Fordonie
W niedzielę (godz. 19.15) na Rynku w Starym Fordonie kolejny z cyklu letnich, bezpłatnych koncertów. Zagra i zaśpiewa Rafał Chmiel Duet.