Po wmurowaniu kamienia węgielneg – (stoją, Od lewej): Jarosław Szczupak, ALSTAL Grupa Budowlana, Marian Miskov, członek zarządu CANPACK S.A., dyrektor regionalny na Polskę, Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski, Daniel Lawton, chargé d’affaires a.i. Ambasady Stanów Zjednoczonych, Małgorzata Podrecka, wiceprezes CANPACK S.A., Rafał Bruski, prezydent miasta Bydgoszczy, Michał Szczupaczyński, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna / Fot. Mat. prasowe
Spółka Canpack uczyniła pierwszy krok na drodze do rozbudowy swych zakładów w Bydgoszczy. Zainwestuje w mieście 440 mln złotych. – Projekt obejmie rozbudowę infrastruktury zakładu o nową halę produkcyjną, nabycie nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz modernizację istniejących linii technologicznych. Uruchomienie produkcji planowane jest na drugą połowę 2026 roku – powiedział Marian Miskov, członek zarządu Canpack SA, dyrektor regionalny na Polskę.
W czwartek (3 lipca) w siedzibie przy ul. Kobaltowej wmurowano kamień węgielny pod nowy zakład. W uroczystej inauguracji budowy wzięli udział m.in. przedstawiciele kierownictwa Canpack, prezydent Bydgoszczy i wojewoda kujawsko-pomorski, chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych.
– Najnowszy projekt inwestycyjny Canpack o wartości około 440 milionów złotych jest wyrazem stałego zaangażowania firmy w rozwój polskiego sektora opakowań i będzie ukierunkowany na zaspokojenie popytu europejskich klientów firmy. Dzięki tej inwestycji Canpack zwiększy swoje obecne zdolności produkcyjne aluminiowych puszek napojowych w tym regionie o ponad miliard puszek rocznie, z potencjałem dalszego wzrostu w przyszłości – powiedział Marian Miskov, członek zarządu Canpack SA, dyrektor regionalny na Polsk – Planowany projekt obejmie rozbudowę infrastruktury zakładu o nową halę produkcyjną, nabycie nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz modernizację istniejących linii technologicznych. Uruchomienie produkcji planowane jest na drugą połowę 2026 roku – dodał.
Obecnie w fabryce na Osowej Górze Canpack produkuje aluminiowe puszki do napojów i wieczka. W regionie bydgoskim firma jest jednym z największych oraz ważniejszych pracodawców i nadal dynamicznie się rozwija. W Bydgoszczy zatrudnia około 470 pracowników. Są to najlepsi specjaliści w dziedzinie produkcji puszek i wieczek aluminiowych, mechaniki oraz automatyki. Pracownicy z Bydgoszczy odgrywają wiodącą rolę przy tworzeniu i uruchamianiu nowych linii produkcyjnych w fabrykach Grupy Canpack na całym świecie.
W rozbudowanym zakładzie będzie ponad 100 nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Canpack zwiększy swoje obecne zdolności produkcyjne aluminiowych puszek napojowych w tym regionie o ponad miliard puszek rocznie. Projekt obejmie rozbudowę infrastruktury zakładu o nową halę produkcyjną, nabycie nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz modernizację istniejących linii technologicznych.
– Wybór Bydgoszczy jako miejsca kolejnej inwestycji Canpack to efekt przemyślanej, długofalowej strategii Grupy, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów opakowaniowych dla stale rosnących potrzeb klientów z Polski i Europy. Rozbudowa bydgoskiej fabryki oraz wyposażenie jej w zaawansowane instalacje zdecydowanie wzmocni moce wytwórcze puszek napojowych w zakładzie, ale również pozwoli na wprowadzanie na rynek szerokiej gamy innowacyjnych rozwiązań w za-kresie opakowań aluminiowych.” – powiedziała Małgorzata Podrecka, wiceprezes Grupy Canpack. – W Bydgoszczy jesteśmy obecni od niemal 25 lat. Cieszymy się, że nowa inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu i docelowo utworzy nowe miejsca pracy – dodała.
Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski podkreślił: – Ta inwestycja to, oprócz wielu rankingów, jeszcze jeden dowód, że jako miasto tworzymy doskonałe warunki dla inwestorów. Szczególnie cieszy mnie, że zadania podejmuje się firma, która jest obecna w Bydgoszczy już od 25 lat. Na takie zaufanie trzeba konsekwentnie pracować. Realizujemy i wspieramy wszystkie projekty, które wzmacniają nasz potencjał gospodarczy. Przygotowaliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tej części miasta umożliwiający zrównoważony rozwój. Wkrótce przebudujemy ważne ulice, m.in. Podmiejską, Srebrną i Ołowianą. Uzgodniliśmy z PKP budowę nowych wiaduktów. Konsekwentnie, wspólnie z naszymi partnerami z okolicznych gmin, pracujemy nad tym, by znikały inne bariery utrudniające poruszanie się po Metropolii Bydgoszcz, bo wiemy, że tworzymy już jeden rynek pracy. Postawiliśmy też wcześniej na szereg zmian w edukacji, które pozwalają kształcić wysoko wykwalifikowaną kadrę.
Za realizację projektu rozbudowy będzie odpowiedzialna firma Alstal. W ramach inwestycji przewidziano również przebudowę ul. Kobaltowej, w tym budowę parkingów, chodników i ścieżki rowerowej.
– Realizacja hali produkcyjno-magazynowej dla Canpack to projekt, który idealnie wpisuje się w nasze doświadczenie w sektorze budownictwa przemysłowego. Jako generalny wykonawca inwestycji wybudujemy obiekt o kubaturze ponad 215 tysięcy metrów sześciennych i prawie 19 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. To projekt szczególnie nam bliski, bo realizujemy go w Bydgoszczy, w której znajduje się centrala ALSTAL. Dziękujemy za zaufanie – dołożymy wszelkich starań, by ta inwestycja została zrealizowana terminowo, bezpiecznie i na najwyższym poziomie – powiedział Jarosław Szczupak, prezes Alstal Grupa Budowlana.
Canpack na świecie

Canpack zatrudnia około 8500 osób na całym świecie w 27 zakładach produkcyjnych. Swoje fabryki posiada w 16 krajach Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk; oprócz Polski także w: Holandii, Czechach Brazylii, Kolumbii, Indiach czy USA. Produkty firmy docierają do około 100 krajów na całym świecie.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!