Latem wzrasta liczba przypadków chorób odkleszczowych. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega, że nawet jedno ukąszenie może doprowadzić do zakażenia boreliozą lub odkleszczowym zapaleniem mózgu.
Według danych NFZ, tylko w pierwszej połowie 2024 roku lekarze POZ udzielili pomocy ponad 98 tysiącom pacjentów z chorobami odkleszczowymi, z czego 62 tysiące zachorowały na boreliozę (Raport NFZ: choroby odkleszczowe). – W 2024 roku 725 osób wymagało hospitalizacji z powodu wirusowego zapalenia mózgu przenoszonego przez kleszcze – zwraca uwagę Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.
Kleszcze występują nie tylko w lasach – również w miejskich parkach, przy rzekach czy w ogródkach działkowych. Mogą być wielkości główki od szpilki i pozostawać niezauważone przez wiele godzin. Aby ograniczyć ryzyko, warto nosić ubrania zakrywające ciało, stosować środki odstraszające i dokładnie obejrzeć skórę po powrocie ze spaceru. – Należy każdorazowo po ukąszeniu obserwować miejsca wkłucia przez minimum 30 dni, bowiem w tym czasie może pojawić się wokół tego miejsca rumień tzw. wędrujący. Charakteryzuje się tym, że powiększa się, rozchodząc się coraz dalej od miejsca ukąszenia. Rumień ten, będący objawem wczesnej boreliozy, występuje mniej więcej u 40-50%, inne objawy to grypowe samopoczucie, bóle głowy, stawów, zmęczenie, czasami gorączka. Pojawienie się któregoś z wymienionych objawów jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej– podkreśla dr Monika Iwaszko, lekarz rodzinny z Bydgoszczy.
W przypadku trudności z usunięciem kleszcza można skorzystać z pomocy lekarza POZ – zabieg, diagnostyka i leczenie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Eksperci przypominają, że nie ma potrzeby badać samego kleszcza – takie badanie nie daje informacji, czy doszło do zakażenia człowieka.
– Takie badanie, zgodnie z przepisami, nie może być uznane za badanie diagnostyczne. Co więcej, nie jest także rekomendowane przez gremia naukowców oraz specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych – informuje Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Więcej praktycznych porad można znaleźć w Poradniku Pacjenta NFZ: https://www.nfz.gov.pl//poradnik-pacjenta-nie-lekcewaz-ukaszenia-kleszcza.
NFZ w Bydgoszczy zaprasza
W środę (16 lipca) K-POW NFZ zaprasza do Sali Obsługi Klientów w Bydgoszczy, przy ul. Łomżyńskiej 33 na kolejną, cykliczną Środę z Profilaktyką. Temat: OTYŁOŚĆ. Więcej niż problem estetyczny.
W Sali Obsługi Klientów K-P OW NFZ w Bydgoszczy, w godzinach od 11:00 do 12:00 gościć będzie ekspert: chirurg lek. Tomasz Zwoliński z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy.
Na stanowisku edukacyjno-informacyjnym:
- przyczyny otyłości, które można zatrzymać,
- typy otyłości,
- zagrożenia, których można uniknąć,
- profilaktyka otyłości,