Policjant, strażak i dawca szpiku w jednej osobie. Wspiął się w pełnym umundurowaniu na Babią Górę – dla promocji DKMS

Na szczycie Babiej Góry / Fot. Nadesłane

Młodszy aspirant Łukasz Szczerba, dzielnicowy z komisariatu na Wyżynach, wspólnie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozie promował ideę oddawania szpiku osobom chorym na nowotwory krwi.

Strażacy z całej Polski zebrali się, aby pokonać 20-kilometrową trasę na szczyt Babiej Góry. Wśród nich znalazł się dzielnicowy z bydgoskich Wyżyn, który oprócz służby w policji zaangażowany jest również w działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozie. W pełnym umundurowaniu, ważącym 20 kilogramów, wspólnie z kolegami z jednostki, wspiął się na szczyt Beskidów Zachodnich. Wszystko po to, aby promować ideę dawstwa szpiku.

W przedsięwzięciu wzięło udział 998 strażaków z jednostek OSP i PSP z całej Polski. To już piąta tego typu wyprawa niosąca apel „Zostań potencjalnym dawcą szpiku”!

Jak zostać dawcą szpiku

Rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych można dokonać poprzez internet wypełniając formularz rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS.

W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza internetowego, na podany adres przesłany zostanie pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców komórek macierzystych.

Procedura rejestracji trwa około 2-3 miesiące od momentu odesłania pakietu rejestracyjnego. Po tym okresie dawca otrzymuje powiadomienia o rejestracji drogą mailową. O poszczególnych etapach procesu rejestracji dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter