Dwa podziemne parkingi jako miejsca schronienia w Bydgoszczy i wojskowe inwestycje w mieście

Wojewoda Michał Sztybel podczas poniedziałkowego spotkania z mediami / Fot. K-PUW

– Pięć bardzo dobrych decyzji dla Bydgoszczy i regionu – informuje wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. Wśród nich rządowe pieniądze na budowę podziemnych parkingów w mieście, które będą także miejscem schronienia.

Podczas poniedziałkowego (21 lipca) spotkania z mediami wojewoda Michał Sztybel przekazał ważne informacje związane z inwestycjami w Bydgoszczy i najbliższym sąsiedztwie. To inwestycje związane z obroną cywilną, bezpieczeństwem, wojskiem, przemysłem zbrojeniowym i strażą pożarną.

Dla bezpieczeństwa bydgoszczan

W Bydgoszczy powstaną dwa podziemne parkingi – taka będzie ich funkcja na co dzień – zostaną jednak skonstruowane w ten sposób, że mogą być tzw. miejscem schronienia na wypadek konfliktu zbrojnego. O tej inwestycji wojewoda już wcześniej informował. To element rządowego programu. – Pierwszy raz w Polsce zapewnione są środki – to 0,3% PKB każdego roku – na zadania takie jak budowa schronów i miejsc schronienia, magazynów powodziowych, wyposażenie straży pożarnych, na to wszystko co jest potrzebne w sytuacji wprowadzenia najgorszego ze stanów, stanu „W”. To stabilne finansowanie zadań obrony cywilnej to największa zmiana od 1989 roku – mówił wojewoda kujawsko-pomorski. W skali kraju to 16 miliardów złotych każdego roku. Około 5 miliardów trafi do samorządów w całej Polsce, w naszym regionie to 239 milionów złotych.

Bydgoszcz z tej kwoty otrzyma najwięcej, bo niemal 32 miliony złotych – i to największe dofinansowanie w województwie na ochronę ludności i obronę cywilną. – To rządowe wsparcie. Dlatego z panem prezydentem Rafałem Bruskim działamy w pełnej współpracy – zapewnia wojewoda.

Podziemne parkingi powstaną w miejscach, o których już wcześniej władze miasta mówiły, że tam się znajdą. To ul. Powstańców Wielkopolskich – w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, Komendt Wojewódzkiej Policji i stadionu Polonii oraz pod placem Piastowskim.

Wiadomo też, że w Bydgoszczy powstanie nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Straży Pożarnej. Będzie mieć siedzibę w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Jak przekazał wojewoda, w rządowym planie modernizacyjnym planuje się na to przeznaczyć 35 mln zł. – Rozważamy też umiejscowienie tu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Ochroną Ludności i Obrony Cywilnej – jeśli nie tutaj, to w innym miejscu w mieście – dodał Michał Sztybel.

Kilka dni temu pisaliśmy o kluczowym znaczeniu, jakie Bydgoszcz ma dla MON. Nitro-Chem jest częścią krajowego programu rozwoju produkcji amunicji. Bydgoska firma otrzymała 113 mln zł na inwestycje – chodzi o zwiększenie możliwości produkcji amunicji 155 mm. Przez nasze miasto ma wieść ważna dla MON ekspresowa Via Pomerania – łącząca centrum kraju z portami na środkowym wybrzeżu, Wojewoda przekazał w poniedziałek kolejna informacje. W krajowym programie rozwoju produkcji amunicji jest zawarta budowa nowych fabryk. – Wśród rozważanych lokalizacji znajduje się rejon Emilianowa pod Bydgoszczą. Trwa analiza techniczna i formalna – jesteśmy na krótkiej liście po pierwszym etapie. To inwestycja niezależna od tego co realizuje Nitro-Chem – informuje wojewoda. Nowa fabryka miałaby powstać do 2028 roku.

To nie wszystko. Dodatkowo Dowództwo Generalne RSZ planuje rozwinąć na lotnisku bydgoskim kluczowe funkcje szkoleniowe na poziomie krajowym. – To nie tylko prestiż, ale też szansa na współfinansowanie funkcjonowania lotniska przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Szczegóły przedstawi MON – przekazał Michał Sztybel.

Nowe przeznaczenie, jak powiadomił wojewoda, znajdzie także siedziba Urzędu Dozoru Technicznego. Powstanie przy ul. Kamiennej Akademia Szkoleniowa UDT o zasięgu krajowym. Urząd będzie szkolić pracowników z całej Polski oraz przedsiębiorców wykorzystujących skomplikowane urządzenia techniczne. Dotąd takie centra działały tylko w Warszawie i Gliwicach. Od jesieni będzie również w Bydgoszczy.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter