Szkoła na Okolu / Fot. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 przy ul. Granicznej, na Okolu, od pół wieku kształci dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W czwartek (20 października) uczniowie i pedagodzy świętują złoty jubileusz.
Obecnie ośrodek tworzą Szkoła Podstawowa nr 51, Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 3 i przyszkolny internat. – Naszą ideą jest praca na rzecz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Do ośrodka uczęszczają dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności. Intensywnie współpracujemy i wspieramy również ich rodziców – mówi dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3. Alicja Kruzel.
Stawiają na rozwój artystyczny i sport
Oferta szkolna jest bogata. Uczniowie mogą realizować swoje pasje w artystycznych kołach zainteresowań. Coś dla siebie znajdą osoby z zacięciem dziennikarskim, przyszli fotografowie czy plastycy. Od 2021 roku w SOSW nr 3 funkcjonuje Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej. Jego głównym założeniami są: wprowadzenie innowacyjnego i pionierskiego modelu edukacji (edukacji włączającej), dzielenie się wiedzą i doświadczeniami nauczycieli i specjalistów placówek specjalnych z nauczycielami przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w celu wspólnego poszukiwania jak najlepszych rozwiązań do zapewnienia każdemu dziecku sukcesów rozwojowych i edukacyjnych na miarę własnych możliwości.
W szkole mocno stawia się też na sport. – W 2019 roku powstała specjalna sala rehabilitacyjno-sportową. Dzięki niej uczniowie mają dogodne warunki, aby przygotować się do zawodów. Prowadzimy bliską współpracę z Olimpiadami Specjalnymi. Nasi podopieczni wyjeżdżali na zawody w Norwegii, Stanów Zjednoczonych czy Chin, a także brali udział w Światowych Letnich Igrzyskach w Abu Dhabi w 2019 roku – mówi dyrektorka. Owocem współpracy z Olimpiadami Specjalnymi jest też realizowanie programu „Młodzi Sportowcy”. Skierowany jest on dla dzieci w wieku od 2-7 roku życia, które próbują swoich sił w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, koszykówka i jazda na rowerze. Podczas zajęć uczą się współdziałania w grupie, przestrzegania zasad i reguł gry. Starsi uczniowie trenują w Klubie Olimpiad Specjalnych „Tacy Sami”. W szkole działa też grupa biegowa Biegacze z Granicznej. Uczniowie wraz z wychowawcami biorą udział w lokalnych zawodach biegowych.
Podczas jubileuszu, w czwartek (20 października) szkoła zebrała gratulacje od władz miasta. Na uroczystości był obecny zastępca prezydenta miasta, Mirosław Kozłowicz. Pokazano także film ukazujący działania SOSW nr 3, a potem wspólnie świętowano przy jubileuszowym torcie.
Wiadomości z naszego miasta – zapisz się do newslettera BI!
Zasłużona patronka szkoły przy Granicznej
Placówka powstała w 1972 roku, jako Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Upośledzonej Umysłowo im. Marii Grzegorzewskiej. W roku szkolnym 1986/1987 uruchomiono punkt konsultacyjny dla rodziców dzieci z głębszym upośledzeniem umysłowym, a także objęto rewalidacyjną opieką dzieci zakwalifikowane do nauczania w warunkach domowych. W tym samym okresie zakres specjalistycznego oddziaływania pedagogicznego został rozszerzony o zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim. Oprócz tego, przy ośrodku powołano klasy przysposabiające do pracy zawodowej. W tym roku w szkole kształci się 224 uczniów. Maria Grzegorzewska, patronka ośrodka, przyczyniła się do znacznego rozwoju pedagogiki specjalnej w Polsce. Po II wojnie światowej kierowała Instytutem Pedagogiki Specjalnej.