Krótko przed godz. 8.00 za pośrednictwem systemu monitoringu pożarowego wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Chodkiewicza. Zapaliły się śmieci.
– Na miejsce wysłano trzy zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 1 oraz jedną z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3. Strażacy odkryli zadymienie w szybie wentylacyjnym w łazience. Okazało się, że spaliły się w nim śmieci, które się tam znajdowały. Po kilku minutach sytuacja została opanowana. Trwa w tej chwili przewietrzanie pomieszczeń – mówił w poniedziałek (24 października) rano oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Karol Smarz.
Rzecznik poinformował również o ewakuacji. – Objęła ona tylko izbę przyjęć, około 200 osób. Pacjenci hospitalizowani nie musieli opuszczać budynku. Nie odnotowano poszkodowanych – dodał.
System monitorowania pożarowego
Podstawową funkcją systemów monitoringu pożarowego jest automatyczne powiadamianie Państwowej Straży Pożarnej o zagrożeniach pożarowych wykrywanych przez systemy sygnalizacji pożarowej, które zostały zainstalowane w budynkach i obiektach budowlanych. Monitoring pożarowy polega na przesłaniu z potwierdzeniem alarmu pożarowego i sygnałów uszkodzeniowych do odpowiednich alarmowych centrów odbiorczych.
Zgodnie z prawem uchwalonym w 2010 r., monitoring jest instalowany w nieruchomościach, które spełniają funkcje publiczne, a także innego rodzaju, np. komercyjne czy przemysłowe, muszą być wyposażone w automatycznie działający system wysyłający sygnały do odpowiedniej jednostki straży pożarnej w razie wykrycia pożaru. Taki obowiązek dotyczy m.in. centrów handlowych, placówek bankowych, szkół, szpitali, hoteli, domów opieki społecznej, dużych przedsiębiorstw produkcyjnych czy zakładów energetycznych.