– Trzeba obdarowywać drugą osobę miłością i szacunkiem. Dbać wspólnie o dom i dzieci. Są też czasami takie rzeczy, które musimy wybaczyć – opowiadała Marianna Kryś, która obchodziła z mężem diamentowe gody.
W Pałacu Ślubów przy ul. Sielanka odbyła się uroczystość wręczenia medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. To wyróżnienie trafiło do dziewięciu małżeństw z Bydgoszczy. Dwie pary, które przybyły na uroczystość świętowały w tym roku 60. rocznicę ślubu. Odebrały one wyróżnienia za diamentowe gody. Pozostałe celebrowały 50-lecie swojego związku – złote gody.
W sali ślubnej zabrały się rodziny jubilatów, którzy razem z nimi przeżywali podniosłe chwile. Wszyscy małżonkowie podziękowali sobie za wszystkie lata związku. Nie zabrakło również pocałunków, jak przystało, na ślubnym kobiercu. Medale wręczył wiceprezydent Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz. Jubilaci otrzymali również upominki.
Zawsze blisko siebie
Pytamy państwa Kryś, którzy w czerwcu świętowali 60. rocznicę ślubu
– Jaka jest recepta na szczęśliwy i długotrwały związek? – Trzeba obdarowywać drugą osobę miłością i szacunkiem. Dbać wspólnie o dom i dzieci. Są też czasami takie rzeczy, które musimy wybaczyć – opowiadała Marianna Kryś. – Najważniejsze jest zrozumienie drugiej osoby i trzeba potrafić zmierzyć się z prawdą, która czasami jest gorzka – dodał Michał Kryś.
– Spotkanie tej drugiej osoby sprawiło, że mogli państwo zacząć realizować swoje marzenia i czuć wzajemnie wsparcie. Nieważne co by się w życiu wydarzyło, państwo zawsze mogliście na siebie liczyć. Dziś kiedy sięgamy pamięcią wstecz, wracacie do początków swojego pożycia. Pierwsze wspólne mieszkanie, pierwszy wspólny obiad, radość z narodzin dziecka. Życie wiele was nauczyło i zahartowało, ale i ugruntowało wzajemną miłość i przywiązanie. Dziś widzicie państwo owoce swojego związku i nie żałujecie tych wspólnych przeżytych lat. Macie państwo pewność, że wasz związek to wzór do naśladowania dla następnych pokoleń. Pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat to bardzo wiele, ale jakże szybko minęły. Władze państwowe uznały, że taki staż zasługuje na wyróżnienie, a nawet na medal – przemawiała podczas uroczystości Violleta Mieszkuć-Mieszkowska, zastępczyni kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
– Pamiętam doskonale dzień ślubu, mimo że mija już szósta dekada. To było dla nas ważne wydarzenie – mówił prof. Wiesław Szymański, były kierownik Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu im. Biziela. Wraz z małżonką akurat w dzień nadania wyróżnienia obchodzili diamentowe gody. – Tak naprawdę świętujemy już 70-lecie naszej znajomości. Poznaliśmy się już w pierwszej klasie liceum – wspominał. – Ja pochodzę z innego środowiska niż mąż. On jako lekarz dużo czasu spędzał w szpitalu, ale zawsze mieliśmy potrzebę bycia blisko siebie. – podkreśliła Aleksandra Szymańska.
Informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!
Jak otrzymać medale?
Następnie wręczenie medali odbędzie się 3 listopada. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Jest wyróżnieniem państwowym. Może być przyznane tylko raz (jeśli otrzymamy go w 50. rocznicę, to przy następnym jubileuszu, np. 60-lecia małżeństwa, już nie). Aby otrzymać to wyróżnienie w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bydgoszczy należy złożyć wniosek. Można zrobić to na trzy sposoby: przez Internet poprzez gov.pl (konieczne jest założenie profilu zaufanego), przesłać na adres mailowy usc@um.bydgoszcz.pl, złożyć osobiście w USC lub przesłać pocztą na adres: Urząd Stanu Cywilnego, ul. Grudziądzka 9-15, 85-950 Bydgoszcz. Czas oczekiwania na przyznanie medali wynosi około pół roku. Zgłoszenia może dokonać jeden z małżonków lub osoba bliska. Nie wymaga się przedstawienia odpisu aktu małżeństwa. Wystarczy pamiętać datę ślubu. Wniosek dostępny jest na stronie e-Urząd Bydgoszcz.