Wszystkich Świętych. Wspominamy znanych bydgoszczan. Odeszli naukowcy, sportowcy, społecznicy i kapłani

W ciągu ostatniego roku odeszło wielu znanych mieszkańców Bydgoszczy. Przypominamy ich sylwetki.

Prof. Jan Jakóbowski

Prof. Jan Jakóbowski / Fot. Mat. UKW

Prof. dr hab. Jan Jakóbowski zmarł 19 września 2022 roku, miał 89 lat. Znakomity pedagog od początku nauczycielskiej działalności zawodowej (1953 r.) związany był z Bydgoszczą, początkowo jako nauczyciel szkoły podstawowej, Studium Nauczycielskiego, a następnie Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. W okresie pracy zawodowej pełnił wiele funkcji, m.in. był kierownikiem Szkoły Ćwiczeń i dyrektorem Państwowego Zakładu Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W macierzystej uczelni sprawował poważne funkcje kierownicze. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Pedagogicznego, organizatorem i dyrektorem Instytutu Nauczania Początkowego i Wychowania Przedszkolnego, dwukrotnie pełnił funkcje prorektora WSP (w latach 1980-81 i w latach 1984-87). Od początku istnienia kierował Zakładem Dydaktyki oraz Instytutem Edukacji Szkolnej. W roku 1999, poza Akademią Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego, włączył się w proces kształcenia kadr pedagogicznych dla regionu jako rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

Opublikował ponad 100 prac, w tym 15 pozycji książkowych, jako autor, współautor lub redaktor prac zbiorowych.

Ryszard Kubiak

Ryszard Kubiak

Wioślarz, jeden z najwybitniejszych sterników w historii polskiego wioślarstwa, 14-krotny mistrz Polski, trzykrotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), brązowy medalista z Moskwy (1980) w czwórce ze sternikiem. Zmarł 6 lutego 2022 roku, w wieku 72 lat. Był rodowitym bydgoszczaninem, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej, podoficer WP, trener i działacz. Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej.

W czasie sportowej kariery reprezentował barwy KKW i Zawiszy. Chciał zostać „prawdziwym wioślarzem”, ale urodził się za późno. Chłopców mierzących 170 cm (druga połowa lat sześćdziesiątych), już na wioślarzy nie rekrutowano (szukano dwumetrowców). Sternikiem został z konieczności, ale dzień ten uważa za najszczęśliwszy w życiu. Został bowiem jednym z najlepszych sterników w historii polskiego wioślarstwa.

Prof. Elżbieta Laskowska

Zmarła 1 maja 2022 roku, miała 76 lat. Prof. dr hab. Elżbieta Laskowska była wieloletnim pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (1984-2019), profesorem nauk humanistycznych i filologiem. W historii uczelni zapisała się jako ceniona badaczka etyki słowa i wartościowania w języku. Była współtwórczynią kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W 2007 roku została pierwszym kierownikiem Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przez dwie kadencje była również dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej.

Prof. Elżbieta Laskowska / Fot. Mat. UKW


W 2008 roku została wybrana prezesem nowo powstałego Stowarzyszenia Etyki Słowa. Była zaangażowana również w życie Bydgoszczy, w latach 1990 – 1994 zasiadała w Radzie Miasta.

Była również jedną z założycielek i aktywną działaczką Wincentyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Stryszek”.

Andrzej Magowski

Andrzej Magowski / Fot. K-PZPN

Andrzej Magowski miał 56 lat. Zmarł nagle w ostatni piątek (28 października). W ostatnim czasie pełnił funkcję wiceprezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej ds. szkoleniowych. Był trenerem-koordynatorem i przewodniczącym Wydziału Szkolenia. – Szok i niedowierzanie towarzyszą nam po informacji, która dotarła do nas piątkowego popołudnia. Trudno nam w tej chwili napisać więcej, nasze myśli są obecnie z najbliższymi Andrzeja, którym składamy wyrazy najgłębszego współczucia – napisali jego przyjaciele z K-PZPN.

Andrzej Magowski był wychowankiem BKS Bydgoszcz. Potem grał w Polonii Bydgoszcz oraz ElanieToruń. W 1990 roku został piłkarzem pierwszoligowej Olimpii Poznań. Rozegrał 73 ligowe spotkania, z czego 48 w I lidze. Wystąpił także w 26 meczach I ligi w barwach Warty. W 2000 roku zakończył karierę piłkarską. Potem był trenerem w klubach w regionie. Od 2013 roku był trenerem koordynatorem Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Andrzej Malingowski

Był znanym, bydgoskim architektem. Zmarł 24 grudnia 2021 roku w wieku 67 lat. Andrzej Malingowski od wielu lat wspólnie z żoną Sławomirą prowadzili studio architektoniczne Futura. Członek Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów KPOIA, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów KPOIA (2002-2010), członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, wieloletni prezes, wiceprezes i skarbnik Oddziału Bydgoskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.

Andrzej Malingowski

Zaprojektował wiele budynków publicznej jak i osiedli mieszkaniowych. Najbardziej znane w Bydgoszczy to hotele „Słoneczny Młyn” i „Sepia Mercury”, biurowiec Asecco Poland przy ul. Lenartowicza, Klinika Oftalmika na Modrzewiowej, karczmy „Ogniem i Mieczem” oraz „Karczma Kujawska” w Myślęcinku. Pod jego okiem restaurowano i adaptowano hotel w Pałacu w Ostromecku.

Dzięki jego pracy powstało też wiele budynków mieszkalnych w Bydgoszczy: budynek BTBS przy ul. Jasnej 33, Czerwonego Krzyża 13, osiedle na ul. Żeglarskiej, osiedle budynków jednorodzinnych na Zamczysku, Lake Residence w Osielsku, Nordic Residence, czyli 480 mieszkań na ul. Sybiraków

Ks. Władysław Mielcarek

Jeden z najbardziej znanych, bydgoskich kapłanów. Zmarł 24 listopada 2021 roku. Miał 96 lat. Ks. Władysław Mielcarek, długoletni proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie.

Urodził się 9 października 1925 r. w Chełmcach koło Kruszwicy. W czasie okupacji wraz z rodziną został przewieziony do Chełma Lubelskiego. Na Lubelszczyźnie działał w konspiracji – był łącznikiem Armii Krajowej. Po wojnie, w 1947 r., zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Pięć lat później otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.  1 lipca 1972 r. został administratorem parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory na Szwederowie. Funkcję pełnił przez 32 lata.

Andrzej Młyński

Andrzej Młyński / Fot. UMB Bydgoszcz

Radny Bydgoszczy, Andrzej Młyński, zmarł 17 listopada 2021 roku. Miał 70 lat. Był radnym Miasta Bydgoszczy w latach 1994-2002, a następnie 2014-2018 i 2018-2023. Reprezentował okręg numer 3 w Fordonie. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Zasiadał w Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej oraz Komisji Samorządności i Statutowo-Organizacyjnej. Był emerytowanym kolejarzem, działał w Katolickim Stowarzyszeniu Kolejarzy Polskich oraz duszpasterstwie kolejarskim. Od lat działał społecznie przede wszystkim na rzecz mieszkańców Fordonu. Nieprzerwanie od 2005 roku przewodniczył Radzie Osiedla Tatrzańskiego. Pomagał m.in. w organizacji festynów oraz półkolonii dla dzieci i młodzieży z Fordonu. 

Wojciech Nowacki

W wieku 63 lat, 12 grudnia 2021 roku, zmarł były wiceprezydent Bydgoszczy (2006-2010), założyciel, wydawca i redaktor naczelny portalu informacyjnego – bydgoszcz24.pl. Był absolwentem VI LO. W młodości czynnie uprawiał sport. Był mistrzem Polski juniorów w skoku o tyczce.

Po zakończeniu studiów odbył zakończoną egzaminem pozaetatową aplikację sędziowską, a ponieważ na pracę w sądzie nie mógł w tamtym czasie liczyć,  podjął pracę w IKP. W latach 1991-93 kierował Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. W latach 2002-2006 był radnym. Od 2006 do 2010 roku pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Konstantego Dombrowicza.

Czesław Paterka

Czesław Paterka / Fot. CWZS Zawisza Bydgoszcz

Czesław Paterka był sztangistą, rekordzistą świata, reprezentantem Polski i Zawiszy Bydgoszcz. Zdobywał wiele medali dla wojskowego klubu.

Jago kariera przypadła na przełom lat 60-tych i 70-tych, gdy bydgoski Zawisza odnosił największe sukcesy w podnoszeniu ciężarów. W latach 1970-72 wraz z kolegami zdobył trzy razy z rzędu Drużynowe Mistrzostwo Polski. Jego największym sukcesem było ustanowienie rekordów świata i Europy w wyciskaniu w kategorii 82,5 kg podczas turnieju z okazji 25-lecia Zawiszy Bydgoszcz, który odbył się 10 października 1971 roku. Wycisnął wówczas 177 kg. Jego wyczyn upamiętnia jedna z czterech tabliczek informujących o pobitych rekordach świata wisząca na nowej trybunie przy ul. Gdańskiej.

Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się szkoleniem. W 2016 roku z okazji 70-lecia Zawiszy Bydgoszcz otrzymał tytuł najlepszego sztangisty w historii klubu. Zmarł 27 września, w wieku 83 lat.

Ryszard Rybski

Ryszard Rybski zmarł 8 czerwca 2022 roku, cztery dni przed swoimi 83. urodzinami. W bokserskim ringu stoczył 436 pojedynków. Przegrał 51, dwa z nich, z dwukrotnym mistrzem olimpijskim, Jerzym Kulejem.

Przez 19 lat walczył w ringu, ogromną większość tego czasu spędził w barwach Zawiszy Bydgoszcz.

W latach 60. XX wieku był jednym z najlepszych polskich bokserów w kategorii lekkopółśredniej. Nigdy jednak nie wywalczył w tamtym, „złotym” okresie polskiego pięściarstwa medalu mistrzostw Europy czy igrzysk olimpijskich. Na przeszkodzie w awansie do reprezentacji stawał mu bowiem walczący w tej samej wadze, Jerzy Kulej – dwukrotny mistrz olimpijski z Tokio (1964) i Meksyku (1968). Z Kulejem walczył trzykrotnie, a o zaciętości tych zmagań niech mówią werdykty sędziowskie. Kulej dwukrotnie zwyciężył 2:1, raz padł remis. Rybski dwukrotnie pokonał za to Józefa Grudnia – innego z wielkich asów trenera Feliksa Stamma – mistrza i wicemistrza olimpijskiego. 

Stanisława Sowa

Stanisława Sowa / Fot. Mat. Cukiernia Sowa

Nestorka i założycielka sławnej bydgoskiej cukierni. Zmarła 14 grudnia 2021 roku. Miała 100 lat. Stanisława Sowa wraz z mężem Feliksem pierwszy zakład cukierniczy – przy ulicy Pomorskiej w Bydgoszczy, otworzyła w 1946 roku. To matecznik bardzo popularnej, także w Europie Cukierni Sowa. Od tego miejsca zaczęła się historia tej firmy.

Kamila Wyrębska

Jedna z najbardziej znanych nauczycielek w Bydgoszczy. Zmarła 27 stycznia 2022 roku, w wieku 50 lat. Kamila Wyrębska pracowała w Szkole Podstawowej nr 40 (wchodzi w skład ZS nr 24, podobnie jak XII LO) najpierw jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, potem ukończyła dodatkowe studia i zdobyła uprawnienia do nauki języka angielskiego.

Była pedagogiem oddanym uczniom. Nie pozostawiła bez pomocy żadnego ze swoich wychowanków. W 2014 r. w plebiscycie „Gazety Pomorskiej” otrzymała tytuł „Superbelfra”: Najlepszego Nauczyciela SP w Bydgoszczy. Po jej śmierci otwarto Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej działa przy Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy.

Ryszard Zawiszewski

Społecznik, nauczyciel, polityk, popularyzator kultury, sportu i turystyki. Zmarł 13 lutego 2022 roku w wieku 81 lat. W czasach PRL był sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W III RP był przez dwie kadencje radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego (od 1998 roku), a od 2012 r. także radnym Bydgoszczy. W miejskiej radzie był członkiem komisji kultury, sportu i ochrony środowiska. Radny był także członkiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego, przewodniczącym Rady Nadzorczej Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, działaczem samorządu osiedlowego na Szwederowie. Przez wiele lat upowszechniał amatorski sport i turystykę, sprawując funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, sam będąc czynnym uczestnikiem form sportu amatorskiego, a profesjonalnym przewodnikiem  turystycznym, pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych.

Udostępnij: Facebook Twitter