Kultowy sklep w centrum miasta jest nieczynny. Na drzwiach napis: „Zamknięte na stałe”

Sklepy Cepelii w wielu miastach w Polsce już dawno zostały zamknięte, ale ten w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej, ciągle trwał. Do czasu. Na drzwiach zawisła kartka z napisem „Zamknięte na stałe”.

Proces zamykania sklepów „Cepelii”. Trwa od lat np. w październiku 2020 roku zamknięto znaną i popularną placówkę w Warszawie, przy ul. Chmielnej. Wtedy w całej Polsce działało 15 firmowych sklepów Cepelii prowadzonych przez należącą do fundacji Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło spółkę o tej samej nazwie. Wkrótce potem było ich jeszcze mniej, bo do likwidacji przeznaczono placówki w Katowicach i Gdańsku.

Bydgoski sklep przy ul. Gdańskiej trwał jeszcze długo. W końcu jednak i on został zamknięty. Klienci mogą zobaczyć na drzwiach dużą kartkę z napisem „Zamknięte na stałe” i ostrzeżenie, że sklep jest monitorowany. W witrynach ciągle stoją sprzedawane tam wyroby ludowego rękodzieła. Drzwi sklepu są opieczętowane. Zrobiła to – jak wynika ze stempla – „Kancelaria Prawna Grzegorz Wichrowski” z Brzeźna. To gdański oddział kancelarii specjalizującej się w kwestiach upadłościowych. Na jej stronie internetowe czytamy: „Jak wynika z raportu MGBI, jesteśmy jedną z pięciu największych kancelarii syndyków w Polsce. Nie jesteśmy teoretykami, których doświadczenie kończy się wraz ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. To my pracujemy z dłużnikami podczas całego postępowania upadłościowego.”

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Bydgoszczy – zapisz się na nasz newsletter!

Cepelia – od potęgi do upadku

Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, czyli popularna Cepelia, była kiedyś potęgą. Została utworzona w 1949 roku. Miała wskrzesić polską sztukę ludową, odmienić gust społeczeństwa, wprowadzając do mieszkań ludową wytwórczość. Tak też się stało. W wielu domach na półkach stanęły świątki, na ścianach zawisły kilimy, obrazy na szkle oraz malowane talerze. Przedmioty z Cepelii zyskiwały na atrakcyjności prawem kontrastu: gliniana miska, kolorowy ptaszek, wełniany bieżnik na stole i włochata narzuta na tapczanie ubarwiały szarzyznę ówczesnych mieszkań.

Cepelia upadła wraz ze zmianą ustroju. W 1990 r. dawna Cepelia z PRL postawiona została w stan likwidacji. Na jej bazie powstała Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, która miała prawo do znaku towarowego, kolorowego koguta i nieruchomości dawnej Cepelii oraz związana z nią spółka o tej samej nazwie, która prowadziła firmowe sklepy. Taki stan trwał przez 30 lat. Z końcem października 2020 roku swoją 30-letnią działalność zakończyła Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, a potem następował proces zamykania kolejnych sklepów. Dotarł w końcu do Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter