Prof. Jan Styczyński jest kierownikiem kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego. Minister Zdrowia powołał go do KRT 3 listopada.
W składzie Krajowej Rady Transplantacyjnej znajduje się nie więcej niż 31 członków. Jej posiedzenia odbywają się co najmniej cztery razy w roku. Członkami KRT zostają konsultanci krajowi i eksperci z różnych dziedzin nauki, jak również eksperci z zakresu bankowania tkanek i komórek i transplantologii klinicznej. Do zadań Krajowej Rady Transplantacyjnej należy m. in.: opiniowanie dokumentów związanych z procedurami transplantacyjnymi, opiniowaniem działalności transplantologicznej podległych jednostek, oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących transplantologii.
Powołanie do KRT jest dla mnie bardzo ważną sprawą, bo wśród członków KRT są tylko dwie osoby zajmujące się przeszczepianiem komórek krwiotwórczych. Jako Konsultant Krajowy będę reprezentować zarówno środowisko transplantacji komórkowych jak i środowisko pediatrów – mówi prof. Jan Styczyński.
Rada prowadzi również działalność informacyjną na temat pozyskiwania komórek, tkanek i narządów, które mogą posłużyć do ratowania życia i zdrowia. Opracowuje także dla ministra zdrowia roczny raport z wynikami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów.
Prof. Jan Styczyński to uznany lekarz, nauczyciel akademicki, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Za swoją działalność naukową i popularyzowanie idei przeszczepów szpiku kostnego, został wielokrotnie nagrodzony.
Był wyróżniany m.in.:
- nagrodą Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego,
- medalem PTHiT za zasługi dla polskiej hematologii,
- medalem Honoris Causa Educationis (Rada Naukowa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego),
- nagrodami PTOHD i nagrodami Rektora
- Nagrodą Rady Doktorantów Collegium Medicum w Bydgoszczy.
- Odznaką „Przyjaciel dziecka” nadana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Bydgoszcz
- Złoty Krzyż Zasługi (2022)
Zapisz się na newsletter!