Zwycięzcy konkursu / Fot. Sz. Makowski/UMB
Zielone dachy, łąki kwietne, farmy wiatrowe, zbiorniki na deszczówkę, a nawet przyjaźni kosmici pilnujący ekologii – tak wyglądała Bydgoszcz przyszłości oczami najmłodszych uczestników konkursu plastycznego „Strażnicy klimatu i czystego środowiska są wśród nas”. W środę, 24 czerwca, laureaci odebrali nagrody podczas uroczystości w bydgoskim ratuszu.
Konkurs został zorganizowany w ramach unijnego projektu „Temat: KLIMAT – ekoedukacja w bydgoskich szkołach”. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy pod hasłem „Zielone miasto przyszłości”. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie klas I–IV z trzech bydgoskich placówek: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 oraz Zespołu Szkół nr 29.
Do projektu przystąpiło łącznie 183 uczniów, a komisja konkursowa oceniła 95 prac. Laureatów wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych – dla klas I–II oraz III–IV. Łącznie nagrodzono i wyróżniono 12 młodych artystów.
Nagrody i dyplomy wręczyła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Gratulując uczestnikom, podkreślała znaczenie edukacji ekologicznej już od najmłodszych lat.
– Bardzo się cieszę, że tak aktywnie włączacie się w temat ochrony środowiska, ochrony naszego klimatu, że już od najmłodszych lat pewnie dobrze wiecie, jak to jest dbać o wodę, o czyste powietrze – mówiła do dzieci.
Zielona Bydgoszcz pełna pomysłów
Prace konkursowe pokazały, że najmłodsi mieszkańcy miasta mają nie tylko dużą wiedzę na temat ekologii, ale również ogromną wyobraźnię. Każda z nich przedstawiała inną wizję zielono-niebieskiej Bydgoszczy przyszłości.
Na rysunkach pojawiały się zielone domy, dachy porośnięte roślinnością, zbiorniki gromadzące deszczówkę, kwietne łąki, wiatraki produkujące energię czy przestrzenie przyjazne zwierzętom. Nie zabrakło też bardziej fantazyjnych pomysłów.
Jedną z najbardziej oryginalnych prac przygotował siedmioletni Oskar Jarzemski. Na jego rysunku pojawiły się statki kosmiczne i przyjaźni kosmici, którzy czuwają nad ekologią w mieście. Chłopiec zdradził, że inspiracji szuka między innymi podczas spędzania czasu na łonie natury.
Bydgoszcz z większą liczbą drzew
Pierwsze miejsce w starszej kategorii wiekowej zdobyła 11-letnia Jagoda Ziółkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Na swojej pracy przedstawiła charakterystyczne elementy bydgoskiego krajobrazu, między innymi spichrze i Operę Nova. Wokół nich znalazło się mnóstwo zieleni, a w oddali farma wiatrowa.
– Uważam, że powinno być jeszcze więcej drzew. Zrobiłam też takie małe jeziorko dla zwierząt w mieście. Czasem oglądam filmy przyrodnicze w telewizji, czasem coś zobaczę w internecie – opowiadała laureatka.
Laureaci konkursu
W kategorii klas I–II pierwsze miejsce zdobyła Maja Kulbaka z Zespołu Szkół nr 29. Drugie miejsce zajęła Klara Zielińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, a trzecie Oskar Jarzemski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Wyróżnienia otrzymali Konstancja Rybicka, Ewa Bratz oraz Kornelia Pruszak.
W kategorii klas III–IV zwyciężyła Jagoda Ziółkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Drugie miejsce zajęła Anna Robakowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, a trzecie Blanka Stępień z Zespołu Szkół nr 29. Wyróżnienia trafiły do Igi Bieranowskiej, Melanii Jakubowskiej oraz Agaty Piechowskiej.
Konkurs dla małych ekologów był jednym z pierwszych działań prowadzonych w ramach projektu. Już wkrótce eko-modernizacja obejmie bydgoskie placówki oświatowe. Powstaną łąki kwietne i domki dla owadów. Dzieci wezmą udział w lekcjach i spotkaniach utrwalających wiedzę związaną z ochroną klimatu.
Zapisz się do naszego newslettera!


