Janusz Tomas w MCK świętował przejście na emeryturę / Fot. S. Makowski/UMB
Po 25 latach na stanowisku dyrektora w Zespole Szkół Samochodowych Janusz Tomas przechodzi na emeryturę. W „Samochodówce” pracował ponad 40 lat. Uczył m.in. mechaników samochodowych, a także opiekował się szkolnym zespołem muzycznym, W prezencie dostał gitarę.
Jeszcze przed uroczystością zapytaliśmy dyrektora jak się czuje w ostatnie dni swojej pedagogicznej służby. – Sami zobaczycie za kilka lat jakie to wspaniałe uczucie. Jest mi oczywiście miło, że ktoś przyjdzie mnie pożegnać. Nie wiem kto będzie, bo nie jestem organizatorem. Nie ukrywam, że jestem trochę stremowany – powiedział przed salą kina Orzeł w MCK, w której odbyła się część oficjalna. Nie miał zbyt dużo czasu na rozmowę, bo wielu gości czekało, żeby go uściskać i pogratulować. Obok na ściance znajdowała się galeria zdjęć z czasów pracy w ZSS.
Dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych żegnali przedstawiciele władz miasta, kuratorium, dyrektorzy innych bydgoskich szkół oraz oczywiście nauczyciele, pracownicy, absolwenci i uczniowie „Samochodówki”.
Pracował w „Samochodówce” 42 lata
W szkole przy al. Powstańców Wielkopolskich przeszedł wszystkie zawodowe szczeble. Pracę rozpoczynał jako nauczyciel, wychowawca i opiekun zespołu muzycznego „Nocna Taryfa”. Grupa zrobiła mu niespodziankę i zagrała na uroczystości kilka kawałków, które powstały w szkolnych progach. Na scenie dołączył do nich przyszły emeryt. Pokazał, że nie zapomniał tekstu jednej z piosenek. Dyrektor otrzymał od zespołu gitarę, która jest rekompensatą za „zagubiony” ten sam instrument należący do Janusza Tomasa. – Pamiętam, to było z 30 lat temu – powiedział dyrektor z uśmiechem.
Za aktywne zaangażowanie w życie szkoły w 1993 roku powierzono mu stanowisko wicedyrektora. Funkcję dyrektora pełnił od 2001 roku. Przez wszystkie lata jego zarządzania, w szkole zaszło wiele zmian. W placówce otwarto nowe kierunki zawodowe, odpowiadające zapotrzebowaniu na rynku pracy i zainteresowaniu młodzieży, stając się nowoczesnym centrum edukacji technicznej. Rozbudowywana była baza szkoły. Powstały nowe warsztaty i działalność rozpoczęła szkolna nauka jazdy. „Samochodówka” przez ostatnie 25 lat nawiązała wiele kontaktów z firmami i instytucjami motoryzacyjnymi. Angażował się nie tylko w sprawy swojej szkoły. Przez wiele lat razem z miastem współorganizował Targi Edukacyjne, na których bydgoskie placówki przedstawiały swoją ofertę. Zwracał uwagę na jakościowe kształcenie w szkołach zawodowych.
Bohater uroczystości został laureatem PRO – MOTORA 2026, czyli tytuł przyznawany przez ZSS, będący wyrazem najwyższego uznania i podziękowania za szczególne zasługi, wkład w rozwój placówki oraz wspieranie jej edukacyjnych i sportowych inicjatyw. Po części konferencyjnej goście gratulowali dyrektorowi. Był też okolicznościowy tort.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!


