Barka Lemara / fot. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Barka Lemara wróci na swoje miejsce przy Rybim Rynku. Łódź od początku października była naprawiana w stoczni przy ul. Spornej. Jej powrót będzie dużym świętem.
W piątek, 18 listopada, w godzinach południowych, holownik przetransportuje „Lemarę” ze stoczni przy ul. Spornej, gdzie przeszła gruntowny remont części podwodnych. – Na burtę wróciły też białe paski, które nawiązują do historycznego malowania. Pracuje u nas wnuk państwa Schmidtów, który przypomniał o tym – mówi Adam Gajewski, kurator Dziedzictwa Lokalnego MCK.
Remont barki ma się zbiec z ustawieniem 21-metrowego napisu „Bydgoszcz”. – Po przypłynięciu jednostki plastyk miasta oceni, czy znajdzie się on na burcie czy przy nabrzeżu – zaznacza Gajewski. Szczegóły poznamy niedługo.
Świąteczny klimat na Barce Lemara
Miejskie Centrum Kultury zaprasza na świętowanie barki. W sobotę (19 listopada), od godz. 14 wstęp na barkę będzie darmowy. Na jej pokładzie znajduje się Muzeum Legend Szyperskich, które będzie wyposażone w nowe elementy ekspozycji. – Zaaranżujemy kajutę, aby nadać jej świąteczny klimat z lat 30-40 XX-wieku. Po zacumowaniu barku zaczniemy prace nad wystrojem – dodaje.
W sobotę zagra też Dziecięca Orkiestra Recyklingowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy pod batutą Jacka Kwaśniaka.
Od 6 grudnia do Wigilii na barce będą funkcjonowały „emcekowe remanenty”. Za niewielkie kwoty kupić będzie można wydawnictwa wyprodukowane przez 10 lat działalności Miejskiego Centrum Kultury. W tym książki, albumy, plakaty, płyty CD, filmy na DVD. Dla fanów wydarzeń kulturalnych MCK, będą też gadżety festiwalowe z m. in. Improdromu, Ethniesów, Animocji czy Drums Fusion. Wśród nich kultowe mydła z ośmiornicą Barbarą, skarpety festiwalowe, koszulki itd.
Wykupiona przez miasto
Barkę zbudowano w 1937 roku w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Lloyda Bydgoskiego („Lloyd Bydgoski, Bromberger Schleppschiffahrt, Towarzystwo Akcyjne”). Jej pierwszym właścicielem był bydgoski szyper Adolf Schmidt. Pływał nią po polskich i niemieckich rzekach. Nazwa pochodzi od pierwszych sylab imion jego rodziców Leona i Marii. Podczas drugiej wojny światowej Lemarę przejęli Niemcy, a po wojnie – władze komunistyczne. Prawowici właściciele musieli pracować na własnej do niedawna barce, jako najemni pracownicy świadczący usługi państwowemu przedsiębiorstwu. Jednostka służyła do 2006 roku. Po odsunięciu jej od żeglugi – miała być zezłomowana, jednak miasto postanowiło w 2009 roku wykupić ją na cele kulturalne. Od 2014 roku jest pod opieką MCK. Muzeum znajduje się w ładowni, gdzie możemy poznać świat poznać świat szyprów i przenieść do najświetniejszych czasów bydgoskiego portu.
Zapisz się na nasz newsletter!