Odrestaurowana zabytkowa kuczka w Fordonie oraz kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim będą miały własne tablice informacyjne.
Starofordońska kuczka, czyli rodzaj stałego namiotu, miejsce modlitw i spotkań podczas przypadającego jesienią żydowskiego święta Sukkot, dawny blask odzyskała w marcu tego roku. Już wtedy zapowiadano, że stanie przy niej tablica pamiątkowa, „opowiadająca” historię tego miejsca. Tablica przy kamienicy na ul. Kapeluszników 2 ma pojawić się jeszcze w grudniu. Podobna konstrukcja ma stanąć również przy elewacji frontowej kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim. Stosowne postępowanie w tej sprawie ogłosił Miejski Konserwator Zabytków, który poszukuje wykonawcy dwóch szklanych tablic, na których pojawi się informacja o zabytkach.
– Celem usługi jest wykonanie dwóch tablic informacyjnych i ich montaż na parkanie przy budynku przy ul. Kapeluszników 2 (kuczka) w Bydgoszczy oraz na elewacji frontowej kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (oferent opracuje projekt graficzny, tekst w języku polskim, tłumaczenie na język angielski (1 tablica) wraz z korektą) – czytamy w zamówieniu.
Na wykonanie zadania (czyli opracowanie i instalację tablic) wykonawca będzie miał niewiele czasu – do 22 grudnia obie tablice muszą już stanąć na swoich miejscach.
„To jedna z niewielu kuczek w północnej części Polski. Wyjątkowa jest też ulica, bo Kapeluszników nie występuje w innych miastach naszego kraju. Budynek przy ul. Kapeluszników 2 należał do Itziga Barnessa, właściciel dobrze prosperującej firmy handlowej. Barness był bogaty i mógł sobie pozwolić na wybudowanie drewnianej altany, którą zamieszkiwał jedynie w Sukkot czyli przez siedem dni i nocy. Sukkot, zwane przez Polaków Świętem Kuczek (szałasów) przypada na miesiące jesienne. Jest to wesołe święto, podczas którego spożywa się owoce i słodycze. Niewielu Żydów było stać na stałą konstrukcję, jaką mamy w Fordonie. Większość budowała zwykłe szałasy złożone z trzech ścian przykrytych gałęziami” – na naszych łamach informował Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
Najciekawsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!