Stary Fordon z odnowionym nabrzeżem – kolejny etap rewitalizacji za nami

– To nabrzeże jest symbolem powrotu Fordonu i Bydgoszczy nad Wisłę, bo od roku 1973 Bydgoszcz leży nie tylko nad Brdą, ale i nad Wisłą – podkreśla Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Kończy się pierwszy etap rewitalizacji społeczno-gospodarczej Starego Fordonu, którego najważniejszym elementem była modernizacja nabrzeży Wisły i remonty dróg prowadzących w jej kierunku. W połowie listopada Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyjął zgłoszenie o zakończeniu robót budowlanych. Co do tej pory udało się zrobić w Starym Fordonie?

Pracami na nabrzeżu zajmowała się grudziądzka spółka Melbud. Przeprowadziła między innymi roboty budowlane polegające na rozbiórce ostrogi kamiennej, budowie nabrzeża widokowego i tarasowego wraz z wyposażeniem, budowie pochylni do wodowania. Przedłużono również ulicę Frycza-Modrzewskiego, wykonano kanalizację deszczową, monitoring, zbudowano oświetlenie. Co ważne – nabrzeże będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Wszystko dzięki pochylniom, które umożliwiają wjazd wózkiem na poziom nabrzeża tarasowego i widokowego.

Od ul. Bydgoskiej do nabrzeża

– Ulica Bydgoska rozpoczęła proces rewitalizacji Starego Fordonu. W 2018 roku zostałem mianowany pełnomocnikiem prezydenta ds. rewitalizacji Starego Fordonu. Ten proces trwa, dziś kończymy kolejny etap, jakim jest rewitalizacja nabrzeży Wisły w Starym Fordonie. Przedtem ulica Bydgoska, w okresie wiosenno-letnim mieszkańcom został oddany rynek w Starym Fordonie. Rewitalizujemy również przyległe ulice i tereny rekreacyjne – mówił na środowej konferencji prasowej Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

– O szczegółach, także finansowych, zakończonego etapu prac na nabrzeżach Wisły mówił z kolei Sebastian Fifielski, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Miasta. – Budowa trwała ponad dwa lata, przebiegała z licznymi trudnościami, termin wykonania musieliśmy przekładać – przypomniał dyrektor wskazując, że główną przeszkodą był wysoki stan wody na Wiśle. Łączna wartość kontraktu to ponad 8 milinów złotych, z czego 5 milionów to dofinansowanie z RPO. Wykonano nabrzeże z funkcją cumowniczą dla małych i średnich jednostek, funkcją rekreacyjną oraz zabezpieczającą przed powodzią. Całość jest bardzo estetyczna – także dzięki elementom małej architektury. Trwają rozmowy w zakresie uzupełnienia nabrzeża w okładziny tak, by funkcja rekreacyjna była jeszcze bardziej dostępna. Myślę, że obiekt spełni oczekiwania bydgoszczan.

Promenadą aż na wiślane wały

– Inwestycja przy nabrzeżu to także promenada – jedna z większych inwestycji, która realizujemy w mieście – podkreślił Wojciech Nalazek, dyrektor ZDMiKP w Bydgoszczy. – Chodzi o obszar ponad 800 metrów, który będzie kończył się przy początku wałów wiślanych. To dla nas nowy typ inwestycji, bardziej związany z budownictwem wodnym. Mieliśmy pewne problemy z gruntem, napotkaliśmy namuły rzeczne, które odkładały się tam przez kilkaset lat. Całość zadania jest wyceniania na ok. 32 miliony złotych. W jego ramach powstanie ciąg pieszy i rowerowy, który w przyszłości, wraz z wałami, będzie tworzył element Wielkiej Pętli Fordonu. Patrząc od portu rzecznego w kierunku Frycza-Modrzewskiego powstanie kompleks rekreacyjny dla dzieci i młodzieży, na którym będą ustawione specjalne ścianki wspinaczkowe, plac zabaw z bardzo nowoczesnymi, odpornymi na uszkodzenia, urządzeniami. Dodatkowo na części wschodniej powstanie pumptrack, boiska i inne atrakcje i oczywiście, o co zabiegała lokalna społeczność, scena będąca miejscem koncertów i eventów.

– Mamy wykonany kolejny etap rewitalizacji. Gdy w 2014 roku robiliśmy protest w Starym Fordonie nikt nie spodziewał się, że dziś będzie to co jest – zrobiona ulica Bydgoska, wspaniały rynek i nabrzeże. To nabrzeże jest symbolem powrotu Fordonu nad Wisłę, powrotu Bydgoszczy od roku 1973, bo od tego roku Bydgoszcz leży nie tylko nad Brdą, ale i nad Wisłą – zauważył Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. – Władze miasta spełniły swoją obietnicę i to w Mikołajki.

Oficjalne otwarcie nabrzeża ma nastąpić w najbliższą sobotę, przy okazji fordońskiej Wigilii. Pierwsze imprezy zaczną się już o godzinie 12.00.

Szukasz informacji z Bydgoszczy? Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter