Wszystko, o co chcesz zapytać w sprawie BBO

Przedstawiamy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Do kiedy można oddawać głosy?
Głosowanie trwa do północy 15 grudnia.
Ile pieniędzy przewidziano na realizację zadań w tegorocznej edycji?
Podobnie jak w zeszłym roku przewidziano na ten cel 16 mln zł.
Kto może głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?
Każdy mieszkaniec Bydgoszczy.
Czy obcokrajowcy mogą zagłosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?
Tak. Obcokrajowcy zamieszkali na terenie Bydgoszczy mogą głosować na projekty w BBO.
Czy osoba niepełnoletnia może wziąć udział w głosowaniu?
Tak. W BBO osoba niepełnoletnia może brać udział w głosowaniu. W karcie do głosowania należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Wzór zgody dostępny jest w elektronicznej karcie do głosowania.
Jak głosujemy?
Głosowanie odbywa się elektronicznie. W poprzednich latach ta forma się sprawdziła. Jest wyjątkowo prosta – wystarczy wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo, podać swoje dane weryfikacyjne i wybrać swoich faworytów. Całość zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że formularz możemy wypełnić tylko raz. W formularzu głosujemy maksymalnie na cztery projekty – po jednym z każdej kategorii.
Dlaczego warto wziąć udział w głosowaniu?
Oddając głosy, mamy możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. To też realna szansa realizacji własnych pomysłów. Zgłaszając własny projekt, warto zająć się jego promocją wśród znajomych, sąsiadów i bliskich. Razem możemy zmieniać wizerunek najbliższego otoczenia. Zgłaszanie projektów, a następnie udział w głosowaniu to wkład w rozwój Bydgoszczy.
Które projekty wygrywają?
Zwycięskie projekty to te z największą liczbą głosów oddanych w poszczególnych kategoriach. Limitem są pieniądze przeznaczone na daną kategorię lub osiedle.
W jaki sposób można promować swoje pomysły?
To zależy od kreatywności i zaangażowania autorów projektów. Kampanię można prowadzić w sposób tradycyjny, przez plakaty i ulotki np. w sklepach lub innych miejscach (za zgodą zarządcy) albo z wykorzystaniem stron internetowych i mediów społecznościowych, np. Facebooka. Można też wysyłać SMS-y do znajomych. Na autorów projektów i społeczników przygotowano specjalne plakaty dostępne na stronie www.bdgbo.pl.
Kiedy zostaną zrealizowane zadania?
Wybrane pomysły znajdą się w budżecie miasta na 2023 rok. Projekty będą realizowane we współpracy ze zgłaszającym autorem i właściwą terytorialnie radą osiedla.
Ile projektów zostanie zrealizowanych?
Tego dowiemy się dopiero po zakończeniu głosowania. Wybrane zostaną co najmniej dwa projekty ponadosiedlowe i 20 małych projektów społecznych. W projektach osiedlowych Miasto zrealizuje wszystkie z największą liczbą głosów, na które pozwoli limit pieniędzy na dane osiedle.
Kto zrealizuje zadania, które uzyskały największą liczbę głosów?
Projekty wybrane przez mieszkańców w BBO realizowane będą przez właściwe z uwagi na rodzaj zadania jednostki miejskie. We współpracy ze zgłaszającym i radą osiedla uzgodniony zostanie ostateczny kształt danego projektu, np. zlecone zostanie przygotowanie dokumentacji technicznej, a następnie realizacja robót przez wyłonionego wykonawcę. Jego wybór nastąpi zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych.
Kiedy zostaną ogłoszone listy projektów do realizacji?
Listy projektów do realizacji ogłoszone zostaną do 10 stycznia 2023 r.
Jak mogę zagłosować za pośrednictwem infolinii?
Dzwoniąc w dni robocze w godz. 8.00-16.00 na numer telefonu 52 51-53-555. 
Nie mam Internetu, gdzie będę mógł zagłosować?
Stacjonarne punkty do głosowania znajdą się w godzinach pracy w Młynach Rothera (ul. Mennica 5) i Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5). Stoiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować, pojawią się m.in. w galeriach handlowych i na jarmarku świątecznym. 

Udostępnij: Facebook Twitter