Teatr Kameralny przedstawia swoją historię na plenerowej wystawie, którą można obejrzeć na placu Teatralnym.
„Tu był i będzie teatr” – to ekspozycja poświęcona scenie, która odrodziła się przy ul. Grodzkiej po 30 latach. – Nazwa jest trochę myląca, bo w tym miejscu stał inny teatr, który może kiedyś zostanie tu odbudowany. Cieszymy się natomiast z Teatru Kameralnego przeznaczonego przede wszystkim obecnie dla młodej widowni – mówił w trakcie otwarcia wystawy, prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
– Dziedzictwo Teatru Miejskiego, który został zniszczony w wyniku działań wojennych tkwi także w nas. Przez kilka lat po wojnie, w dawnej siedzibie naszego teatru, odbywały się spektakle – dodał dyrektor Teatru Kameralnego, Mariusz Napierała. Scena, którą teraz kieruje, działa w odbudowanej za prawie 27 mln zł (wsparcie unijne wyniosło 12 mln zł) siedzibie przy ul. Grodzkiej. Rewitalizacja gmachu rozpoczęła się w 2019 roku. Na widowni są 232 miejsca.
Dawny Teatr Kameralny został zamknięty w 1988 roku. Wcześniej przez 30 lat pełnił funkcję drugiej sceny w Bydgoszczy. W repertuarze znalazło się niemal 150 spektakli. W 1965 roku w Teatrze Kameralnym odbyła się polska prapremiera „Tanga” Sławomira Mrożka. Na zdjęciach zaprezentowanych na wystawie można obejrzeć sceny z „Tanga”, a także innych przedstawień pokazywanych w dawnym Kameralnym.
Pierwsza premiera w odbudowanej siedzibie odbyła się w marcu tego roku. Był to doskonale przyjęty musical „Matylda” – historia 6-letniej dziewczynki według powieści Roalda Dahla. Będzie można go obejrzeć we wrześniu. W czasie wakacji teatr organizuje bezpłatne zajęcia dla dzieci.