Trening z wojskiem w Bydgoszczy: Strzelałem z karabinu i rzucałem granatem

Ćwiczenia strzeleckie w ramach akcji „Trenuj z wojskiem” / Fot. 1BLog – A. Wolska, D. Kalinowski, D. Matuszak

Wojskowi z Bydgoszczy zorganizowali pierwsze szkolenie w ramach akcji „Trenuj z Wojskiem”. Ośmiogodzinne zajęcia przeprowadzono na terenie strzelnicy garnizonowej przy ul. Rynkowskiej. – Zapisałem się, aby poczuć smak wojska – pisze Miłosz Kalaczyński z redakcji „Bydgoszcz Informuje”.

W sobotni poranek, 4 lutego, przed namiotami z rejestracją, powoli zbierali się zapisani na szkolenie. Temperatura poniżej zera i śnieg nie wystraszyły około 150 chętnych do odbycia jednodniowych zajęć. Na terenie strzelnicy rozstawiono trzynaście punktów szkoleniowych.

Przed podziałem na grupy i wyruszeniem do przydzielonych baz, głos zabrał płk Witold Bartoszek, dowódca 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej, która organizowała szkolenie w Bydgoszczy – Bardzo się cieszę się, że jest tak duże zainteresowanie. Widzę wiele młodych osób. To ważne, bo w przyszłości to wy będziecie zasilać polskie wojsko. Przybyły też do nas całe rodziny. Pokazujemy, że nasze szeregi naprawdę są otwarte dla wszystkich. Mam nadzieję, że przez cały czas będą towarzyszyć wam uśmiechy.

Trening z 1. Pomorską Brygadą Logistyczną

I tak było. Z zaciekawianiem i radością „zaliczaliśmy” każdy punkt nauczania. Spotykaliśmy na nich wojskowych pełnych pasji i gotowych, by odpowiedzieć na każde pytanie. Najpierw wyruszyliśmy na zajęcia przetrwania w trudnych warunkach. Niczym prawdziwi żołnierze założyliśmy hełmy i wskoczyliśmy do wojskowych honkerów, które dowiozły nas na miejsce. Jazda po nierównym terenie i śnieg spadający z zahaczonych gałęzi, wprowadził nas w bojową atmosferę. W lesie czekał solidny szałas z ogniskiem. To tzw. schronienie tymczasowe. Naszym zadaniem było zbudować prowizoryczny przyczółek z płachty materiałowej i linki, z użyciem drzewnych kłód.

Następnie poznaliśmy sprzęt, który ma na wyposażeniu 1. Pomorska Brygada Logistyczna. Operatorzy opowiedzieli o pracy w wozach bojowych, łączności czy transportowych. Na strzelnicy zaznajomiliśmy się z obsługą karabinku szturmowego „Beryl”. Po szybkim instruktażu przeszliśmy do praktyki. Na komendę, wszyscy szybko załadowali broń i wycelowali w kierunku tarcz. Oczywiście, ze względów bezpieczeństwa, magazynki mieliśmy puste. Rozkładaliśmy i poznawaliśmy budowę polskich pistoletów WIST-94L, jak i znanych „kałasznikowów”. Nad precyzją przy strzelaniu popracowaliśmy na trenażerze laserowym. Na ekranie podpatrywaliśmy nasze trafienia. Później, na paintballu osiągnięcie celu wyznaczał dźwięk uderzenia w blachę tarczy. A plama farby na śniegu – pudło.

W okopach uzbrajaliśmy granaty ćwiczebne. Po rzucie trzeba było szybko się schować. Przećwiczyliśmy też zatrzymywanie nożownika. Poza tym, przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzieliśmy się również jak opatrywać rany postrzałowe.

Coraz więcej osób chce wstąpić do wojska

Rozmawiałem z uczestnikami i zazwyczaj padały trzy powody przybycia na szkolenie: chcieli się czuć pewniej i bezpieczniej, gotowość do pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba z pobudek patriotycznych, chęć wstąpienia w przyszłości do wojska i skorzystanie z doskonałej okazji do poznania specyfiki tej służby.

– A dla niektórych jest to możliwość spędzenia wolnego czasu w weekend i zdobycia cennych umiejętności – zaznacza Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Jak dołączyć do wojska?

Podczas ćwiczeń na uczestników czekały ogrzewane namioty z gorącą herbatą i kawą. Wszyscy otrzymali paczkowane racje żywnościowe, a zwieńczeniem dnia była tradycyjna, wojskowa grochówka. Przy stołówce oblegane było stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Jaka jest najlepsza droga do wojska? – dopytywał jeden z uczestników. Inni od razu zapisywali się do odbycia dobrowolnej służby wojskowej. Trwa ona miesiąc. Jest furtką do kariery w armii. Więcej informacji dostępnych jest na stronach rekrutacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kolejne szkolenie w Bydgoszczy zaplanowane jest na 11 lutego br. Nabór trwa do 10 lutego, godz. 13.00. Do jednostki w Bydgoszczy należy zgłaszać się pod numerami: 261 411 624, 261 411 217 lub mailem: 1blog.trenujzwojskiem@gmail.com.

Do akcji „Trenuj z wojskiem” przystąpiło 31 jednostek wojskowych w całej Polsce. Szkolenia prowadzone są w ferie, od połowy stycznia do końca lutego. Ma do nich przystąpić 8 tys. cywilów. Wcześniej, we wrześniu i w październiku, podczas pierwszej edycji, przeszkolono 4 tys. obywateli.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter