Roboty będą walczyć na Politechnice Bydgoskiej. Zapasy według reguł japońskiego sumo. Są też dodatkowe punkty do rekrutacji

Zawody robotów cieszą się wielkim powodzeniem / Fot. Mat. Politechniki Bydgoskiej

Ponad trzy tysiące uczestników brało już udział w zawodach robotów miniSUMO na Politechnice Bydgoskiej. W tym roku odbędzie się 15. edycja jednego z najbardziej znanych ogólnopolskich turniejów robotycznych w Polsce. Uczelnia zaprasza do zgłoszeń.

Konkurs jest przeznaczony dla młodych pasjonatów robotyki i programowania. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz placówek wychowania pozaszkolnego. Uczestnicy mają za zadanie zbudować roboty miniSUMO. To półkilogramowe, autonomiczne pojazdy, których celem jest lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu – jak w japońskim sumo. W tym roku konkurs odbędzie się 27 kwietnia 2023 roku w fordońskim kampusie uczelni.

Roboty miniSUMO na Politechnice

Rozgrywka składa się z trzech rund i trwa trzy minuty, w ringu o kształcie koła i średnicy 770 mm. Za wyrzucenie przeciwnika z pola bitwy lub przewinienie ze strony rywala otrzymuje się punkt. W pojedynku zwycięża robot, który jako pierwszy zdobędzie dwa punkty. W przypadku, gdy żaden z robotów nie zdobędzie punktu lub mają taką samą liczbę po zakończeniu podstawowego czasu walki, zwycięzca rozgrywki zostanie ogłoszony decyzją sędziego. Jeśli nie będzie wyraźniej różnicy, przewidziana jest dogrywka.

Organizatorem konkursu jest Politechnika Bydgoska – Wydział Inżynierii Mechanicznej oraz Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna taka inicjatywa przeznaczona dla dzieci i młodzieży.

„Zawody robotów miniSUMO” to jeden z najbardziej znanych ogólnopolskich turniejów robotycznych. W całej historii konkursu wzięło już udział ponad trzy tysiące uczestników, z ponad stu szkół i kilkudziesięciu miejscowości z całej Polski.

Na finalistów czekają atrakcyjne nagrody. Zespoły otrzymają również:

  • płytki elektronicznego sterowania robotem wraz z oprogramowaniem,
  • komplety czujników podłoża,
  • dostęp do materiałów szkoleniowych i wszelką pomoc merytoryczną.

Członkowie czterech zwycięskich drużyn otrzymują 200 punktów, które zostaną doliczone do sumy punktów uzyskanych w procesie rekrutacyjnym na Politechnice Bydgoskiej – na studia I stopnia na kierunkach: automatyka i elektronika, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, informatyka stosowana, inżynieria odnawialnych źródeł energii, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, teleinformatyka oraz transport.

Konkurs wspierają: Zakład Elektroniczny SiMS Sp. z o.o., Slican sp. z o.o. oraz TE Connectivity.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja uczestników na stronie https://roboty.pbs.edu.pl/pl/

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter