Uchodźcy z Ukrainy czują się w Bydgoszczy bezpiecznie. Najchętniej polskiego uczą się dzieci i młodzież

BCTW stało się na pewien czas największym magazynem darów dla uchodźców z Ukrainy / Fot. R. Sawicki / UMB

Mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. To czas, w którym pomoc dla uchodźców płynęła szerokim strumieniem od wielu ludzi dobrej woli z Bydgoszczy i okolic.

Od końca lutego do 23 kwietnia ubiegłego roku działał w Bydgoszczy (Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze) największy w województwie punkt zbiórki darów dla uchodźców. Miasto przejęło jej prowadzenie od organizacji pozarządowych, które były siłą napędową całej akcji. Co dzień w BCTW pojawiało się od 200 do 400 wolontariuszy – uczniów, studentów, mieszkańców, obywateli Ukrainy żyjących już w naszym mieście. Przez BCTW przewinęło się 4,6 tysiąca wolontariuszy, których wspierało w pełnym wymiarze godzin 28 urzędniczek i urzędników bydgoskiego ratusza. Dzięki zaangażowaniu firm i mieszkańców udało się zorganizować niemal 16 tysięcy wyprawek dla uchodźców, a 477 palet wypełniono darami, które następnie dotarły do Ukrainy. Od połowy marca zorganizowano tzw. sklep społeczny, w którym każdy potrzebujący mógł samodzielnie, oczywiście nieodpłatnie, pobierać z niego odzież, buty czy bieliznę.

Po zamknięciu punktu w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym prowadzenie magazynów zbiórki i dystrybucji darów na rzecz uchodźców z Ukrainy w okresie od maja do października 2022 roku zlecono organizacjom pozarządowym Stowarzyszenie „Dzięki Wam” i Fundacji Kaktus. Następnie zadanie kontynuowano w okresie od listopada do grudnia 2022 roku.

– Warto przypomnieć, że trzeciego dnia wojny otworzyły się Młyny Rothera jako punkt zbiórki, który później przeniósł się na Zawiszę, a później do BCTW. W Bydgoszczy organizacje szybko się odnalazły w nowej sytuacji, zaczęły działać i co ważne – współdziałać. Podzieliliśmy miasto na obszary. Powstał punkt społeczny na ul. Gdańskiej, którym opiekuje się Joanna Czerska-Thomas, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy i Kosma Kołodziej. To oni w dawnym „Pomorzaninie” zrobili pierwsze po wybuchu wojny spotkanie na które przyszli ludzie dobrej woli. Podzieliliśmy się obowiązkami i ustaliliśmy plan działania. I do dzisiaj to funkcjonuje – mówi Ireneusz Nitkiewicz z Fundacji Chcępomagam.

Wsparcie dla uchodźców nadchodziło z wielu stron. Z inicjatywy Bydgoskiej Rady Seniorów w BCOPiW realizowane są spotkania Klubu „Razem raźniej” dla seniorów z Ukrainy, połączone z zajęciami z języka polskiego dla dorosłych. Regularnie w zajęciach uczestniczy ponad 20 seniorów i seniorek z Ukrainy. W ramach działalności Klubu uczestnicy i uczestniczki mieli również okazję zapoznać się z działaniem miejskich instytucji kultury i ich ofertą oraz mieli możliwość skorzystania z atrakcji turystycznych miasta.

Nauka języka polskiego dla Ukraińców

W związku z potrzebą wsparcia obywateli Ukrainy zamieszkujących w Bydgoszczy poprzez organizację zajęć z języka polskiego nieodpłatnie udostępniano przestrzenie BCOPW przy ul. Gdańskiej 5 na organizację takich zajęć przez organizacje pozarządowe. Szczególnie aktywnie w tym obszarze działały Fundacja Wyjść z Cienia, która zorganizowała w 2022 roku 26 spotkań integrujących wraz z lekcjami języka polskiego dla osób uchodźczych z Ukrainy oraz Slavos-Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu, która w minionym roku zorganizowała aż 127 lekcji języka polskiego, a w tym roku już 16 takich spotkań. Dzięki grantom z miasta Pracownia zorganizowała również warsztaty integrujące dzieci i młodzież uchodźczą z Ukrainy oraz Białorusi z ich bydgoskimi rówieśnikami.

Przedsiębiorcy i pracownicy z Ukrainy w Bydgoszczy

Obywatele z Ukrainy starali się i starają możliwie szybko „stanąć na nogi” i brać sprawy w swoje ręce. Chęci do pracy i kompetencji im nie brakuje. Ukraińcom w Bydgoszczy, dzięki niskiemu bezrobociu, łatwo znaleźć zatrudnienie. Część decyduje się na zakładanie firm i prowadzenie działalności gospodarczych. Z danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, od 24 lutego 2022 do dnia 31 stycznia 2023 w Bydgoszczy, zarejestrowało działalność 129 osób z obywatelstwem ukraińskim.

Ile osób znalazło zatrudnienie w naszym mieście? Tu podpowiedzią mogą być statystyki prowadzone przez PUP w Bydgoszczy. Pracodawcy zatrudniający Ukraińców mają dwie możliwości legalizacji ich zatrudnienia – złożenie oświadczenia o powierzeniu zatrudnienia obywatelowi Ukrainy lub tzw. „powiadomienie o powierzeniu pracy”. Do PUP wpłynęło 8748 zgłoszeń w ramach oświadczeń oraz 15 013 zgłoszeń w ramach powiadomień, co daje łącznie ponad 20 tysięcy zatrudnionych w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim.

Goście z Ukrainy w bydgoskich szkołach i przedszkolach

Dzieci uchodźców z Ukrainy cały czas mieszkają w Bydgoszczy, uczą się i wychowują. Mamy prawie 2700 dzieci z Ukrainy, w tym 2100 w szkołach i blisko 600 w przedszkolach. To więcej niż było w szczytowym miesiącu ubiegłego roku – maju. Oddziały przygotowawcze, powstało ich 22 w zeszłym roku, w tym jest ich 9. W tych oddziałach młodzi Ukraińcy uczą się przede wszystkim języka polskiego i elementów podstawy programowej. Wszystkie dzieci w bydgoskich szkołach uczą się dodatkowo w wymiarze 6 godzin, dodatkowego języka polskiego w tygodniu. Młodzież może również korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej – informuje Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. – Warto podkreślić, że dzięki naszemu miastu partnerskiemu Mannheim, uzyskaliśmy wsparcie dla naszych placówek edukacyjnych, to ponad 1 mln zł który trafił do 39 placówek szkolnych.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter