Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna ma w swoich zbiorach ponad milion woluminów. Ze statystyk wiemy też, że większość czytelników to kobiety.
– Milionową książką, która zasiliła niedawno zbiory biblioteki okazała się publikacja Grzegorza Kucharczyka „Hohenzollerowie. Władcy Prus” – informuje Joanna Pawłowska z działu promocji. Milion książek biblioteka przekroczyła już w 2018 roku, ale przez zamknięcie oddziałów przy ul. Nowy Rynek i Nowotoruńskiej, wynik spadł do 979 264. Część książek została przekazana na kiermasz taniej książki, który działa w głównej siedzibie Biblioteki.
Kobiety chętniej czytają
W 2018 roku w bibliotece zarejestrowanych było 46 155 osób. W ubiegłym roku liczba ta zmalała do 34 683. Rośnie za to statystka kupujących w bibliotece. W 2021 roku dokonano 20 772 transakcji, głównie w ramach kiermaszów. To o 8565 więcej niż przed pięcioma laty. – Oferujemy ciekawe tytuły od 1 do 5 złotych. Czytelnicy często wychodzą z pełnymi torbami książek – mówi Pawłowska.
Większość czytelników WiMBP – 55 proc., to kobiety. Frekwencja jest podobna zarówno wśród osób młodych, w wieku średnim, jak i seniorów.
– Wypożyczamy sporo książek o tematyce podróżniczej i humorystycznej. Widzimy też, że czytelnicy coraz częściej pytają o publikacje z większą czcionką. Spowodowane to jest problemami ze wzrokiem, który dopada coraz więcej osób. Ciągle popularne są też powieści obyczajowe i kryminalne. Wśród polskich twórców, najpopularniejsi są: Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz czy Jakub Małecki – tłumaczy Pawłowska.
Oprócz książek, w bibliotece można też wypożyczyć gry planszowe i czytniki do ebooków inkBOOK i Kindle. Biblioteka udostępnia darmowe kody na platformy Legimi i IBUK Libra.
Wakacje w bibliotece
W wakacje bibliotekarze zapraszają mieszkańców wraz ze swoimi pociechami. W każdy poniedziałek i środę (do 31.08.) o godz. 10.00 odbywają się wakacje z projektorem. Na strychu biblioteki emitowane są filmy dla dzieci. Poza tym, chętni będą mogli rozwiązać zagadkę „Stwora Nieczytka”, w pokoju zagadek w bibliotece głównej.
Co środę (w lipcu i sierpniu) wspólnie z Czystą Bydgoszczą, WiMBP organizuje „Letnią Akademię Recyklingu”, na której dzieci uczestniczą w zajęciach edukacyjnych z zakresu ekologii.
W inne dni organizowane będą zajęcia w bibliotekach osiedlowych. Filia przy Broniewskiego zaprasza na „Coś z niczego”, czyli zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonają świnkę skarbonkę (14 lipca). Filia przy Czerkaskiej proponuje warsztaty plastyczne dla dzieci (16 sierpnia) – „Drugie życie niepotrzebnych przedmiotów”.
Wstęp na zajęcia jest wolny. Obowiązują zapisy (limit osób). Plan wakacji z biblioteką i dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.biblioteka.bydgoszcz.pl.