Bydgoszcz do odkrycia. Tajemnice naszego Śródmieścia

Dlaczego ulice w bydgoskim Śródmieściu nie biegną prosto, tylko się zakrzywiają? Ile chłodu zapewniają drzewa? Te i wiele innych sekretów wyjaśniła Bogna Derkowska-Kostkowska w trakcie kolejnego spaceru z cyklu „Bydgoszcz do odkrycia”.

„Na Piastowskim o powstaniu Śródmieścia” – taki był temat kolejnej wycieczki z cyklu „Bydgoszcz do odkrycia”. Około 30 osób zebrało się przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby usłyszeć opowieść Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej, jak tworzyło się nasze Śródmieście. – Sercem i motorem powstania tej części Bydgoszczy oraz rozwoju całego miasta była kolej i dworzec – mówiła przewodniczka. Pierwszy pociąg wjechał na dworzec w 1851 roku. Od tego czasu rozpoczyna się dynamiczny rozwój, przybywa mieszkańców. Właśnie dla nich powstały dwie nowe dzielnice: fryderycjańska (nazwa na cześć króla Prus) oraz elżbietańska (upamiętniająca jego żonę).

Śródmieście z podziałem

– Te dwie wytyczone dzielnice tworzą dziś Śródmieście, od dworca kolejowego po ul. Gdańską – opowiadała Derkowska-Kostkowska, która wyjaśniała także, w jaki sposób wpłynęły one na nietypowy układ ulic Śródmieścia. Ulice, które biegną prosto od dworca potem się zakrzywiają np. Warszawska i Śniadeckich. – W dzielnicy fryderycjańskiej, której granice wytyczają linia kolejowa i plac Piastowski główną osią były tory. Ulice biegły prostopadle do nich. W dzielnicy elżbietańskiej taką osią ustanowiono natomiast ul. Gdańską i stąd się wzięły te kąty w przebiegu śródmiejskich ulic.

Uczestnicy wycieczki przeszli z pl. Piastowskiego, który w pierwotnym zamyśle miał być placem parkowo-rekreacyjnym dla tej części miasta, w kierunku ul. Warszawskiej i Fredry, gdzie rozpoczyna się rozległa część koszarowo-wojskowa Śródmieścia. Usłyszeli także historię o przemysłowym dziedzictwie tego fragmentu miasta, której pozostałością jest siedziba dawnej fabryki narzędzi „Grakona”, potem Befany. W ceglanych budynkach u zbiegu ulic Mazowieckiej i Sowińskiego znajduje się teraz firma ZOOleszcz. Na ul. Wileńskiej zwiedzający dowiedzieli się, jak wielką wagę przywiązywano na początku XX wieku do zieleni – rośnie tam szpaler starych drzew, które w naturalny sposób obniżają temperaturę w mieszkaniach. Przewodniczka opowiedziała także, że cykl budowy kamienicy zamykał się w jednym roku – Na początku października zwykle w gazetach pojawiały się ogłoszenie o możliwości wynajmu mieszkań w nowych domach – tłumaczyła Derkowska-Kostkowska.

Cykl „Bydgoszcz do odkrycia” jest projektem finansowanym dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Kolejne wycieczki i spływy kajakowe (na nie obowiązują zapisy) odbywają się regularnie aż do końca września

Terminy wycieczek i spływów

25 czerwca: Spływ: Wyspa Młyńska-Brdyujście-Zimne Wody (godz. 10, zbiórka: Przystań Bydgoszcz, zapisy na stronie www.kanalbydgoski.pl)

26 czerwca: Bydgoska Wieża Ciśnień – zwiedzanie z przewodnikiem (godz. 13, Wieża Ciśnień, Park Dąbrowskiego)

3 lipca: Przemysłowa Jagiellońska (godz. 10, wejście na campus WSG, ul. Garbary 2)

9 lipca: Spływ: Nowy Kanał Bydgoski – Zimne Wody (godz. 10, Muzeum Kanału Bydgoskiego, obowiązują zapisy)

10 lipca: Okole znane i nieznane (godz. 10, Stary Rynek)

17 lipca: Zwiedzanie Zespołu Parkowo-Pałacowego Ostromecko (godz. 10, ZPP Ostromecko)

23 lipca: Spływ: Wyspa Młyńska-Brdyujście-Zimne Wody (godz. 10, Przystań Bydgoszcz, obowiązują zapisy)

24 lipca: Szlakiem bydgoskiej kolei (godz. 10, Stary Rynek)

31 lipca: Woda i przemysł – zwiedzanie Młynów Rothera (godz. 10, Stary Rynek)

Malowidła naścienne w refektarzu sióstr klarysek/ Fot. B.Witkowski / UMB

6 sierpnia: Spływ: Smukała – Zimne Wody (godz. 10, Przystanek Opławiec/Biwakowa, obowiązują zapisy)

7 sierpnia: Osiedle Leśne i jego historia (godz. 10, skwer Teresy Ciepły, Rossman)

14 sierpnia: Bydgoskie ślady Mariana Rejewskiego (godz. 10, Stary Rynek)

20 sierpnia: Spływ: Nowy Kanał Bydgoski – Zimne Wody (godz. 10, Muzeum Kanału Bydgoskiego, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)

21 sierpnia: Od wzgórza Bismarcka do Wzgórza Wolności (godz. 10, Parafia Wojskowa pw. Matki Bożej Królowej Pokoju)

28 sierpnia: Bocianowo, czyli kolejowa historia miasta (godz. 10, Stary Rynek)

3 września: Spływ: Smukała – Zimne Wody (godz. 10, Przystanek Opławiec/Biwakowa, obowiązują zapisy)

4 września: Fordon – miasto trzech kultur (godz. 10, rynek w Fordonie)

11 września: Ogród Botaniczny UKW – najstarszy ogród w Bydgoszczy (godz. 10, wejście do ogrodu od strony ul. Niemcewicza)

17 września: Spływ: Wyspa Młyńska- Brdyujście – Zimne Wody (godz. 10. Przystań Bydgoszcz, obowiązują zapisy)

18 września: Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim – zwiedzanie z przewodnikiem (godz. 13, Muzeum Wodociągów/Las Gdański)

25 września: Od wsi do blokowiska – Bartodzieje (godz. 10, plaża nad Balatonem)

Udostępnij: Facebook Twitter