W tym miejscu powstanie pijalnia wody / Fot. B.Witkowski / UMB
Rozpoczęła się budowa pijalni wody w Lesie Gdańskim. Będzie tam można się napić i zabrać z sobą do domu cztery rodzaje wody. Do wyboru będą: 4-jonowa, 3-jonowa, uzdatniona i funkcyjna wzbogacona w potas.
Punkt w Lesie Gdańskim, przy Muzeum Wodociągów, był przez 20 lat popularnym miejscem, do którego zjeżdżali z całego miasta bydgoszczanie, aby zaczerpnąć doskonałej, zdrowej wody z ujęcia głębinowego W ub. roku punkt został zamknięty. MWiK zaplanowały remont i przeobrażenie tego miejsca.
– Przy ul. Gdańskiej będzie można pobrać cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu – mówił nam w ub. roku rzecznik prasowy MWiK, Marek Jankowiak.
Teraz rozpoczęły się prace. Powstanie tam niewielki, parterowy budynek, z dużym oknem w ścianie frontowej. Jego częścią będzie też wiata wsparta na stalowych słupach. Część zadaszenia będzie osłaniała budynek pijalni, a pozostała wzniesiona zostanie nad chodnikiem, tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Przeszklony dach pozwoli na lepsze doświetlenie.
Woda pochodzi z głębin
Woda, która będzie podawana w pijalni, pochodzi z ujęcia głębinowego w Lesie Gdańskim. Czerpie ono wodę z zasobów podziemnych – ze studni o głębokości 380 m, co odpowiada wysokości siedmiu wieżowców. „Las Gdański” jest obecnie podstawowym ujęciem wód podziemnych Bydgoszczy, jednym z największych ujęć wód podziemnych w północnej Polsce i największym w kraju czerpiącym wodę z poziomu dolnokredowego. Płynąc do studni, sama się filtruje i zyskuje cenne mikroelementy, w tym naturalny węglan wapnia. To, co wyróżnia wodę z Lasu Gdańskiego, to obecny w niej unikalny lit, który jest antydepresantem.
Prace budowlane kosztują 900 tysięcy złotych i zakończą się przy sprzyjających warunkach jeszcze wiosną.