Uroczystości z okazji 42. rocznicy Bydgoskiego Marca 81
Wojciech i Maciej Mojzesowiczowie oraz Danuta Pilarska zostali odznaczeni Medalami Prezydenta Bydgoszczy z okazji 42. rocznicy Bydgoskiego Marca.
W niedzielę (19 marca) obchodzimy 42. już rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca. Wtedy w Bydgoszczy trwał strajk chłopski o rejestrację NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, a 19 marca 1981 roku milicja i SB brutalnie pobili działaczy NSZZ Solidarność: Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza, którzy podczas sesji ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej chcieli upomnieć się o rolników.
Troje zaangażowanych wtedy i później w działalność opozycyjną ludzi zostało podczas niedzielnych uroczystości przed budynkiem przy ul. Dworcowej 87, gdzie strajkowali rolnicy, odznaczonych Medalami Prezydenta Bydgoszczy. Otrzymali je bracia Wojciech i Maciej Mojzesowiczowie oraz Danuta Pilarska, która w budynku dawnego ZSL była na strajku. Dowoziła również strajkującym rolnikom jedzenie i wodę. Od wielu lat do chwili obecnej pełni funkcję sekretarza Kuj-Pom Rady Wojewódzkiej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Obecnie zajmuje się rolnictwem ekologicznym, działając społecznie przeciwko organizacjom propagującym uprawy genetycznie modyfikowane.
Wojciech Mojzesowicz był świadkiem strajku chłopskiego i wydarzeń bydgoskiego marca, w których znaczącą rolę odegrał jego ojciec. Polityk i były minister rolnictwa jest przewodniczącym
Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Jego brat Maciej, także od od młodzieńczych lat zaangażowany w walkę o godność rolnika, był uczestnikiem rozmów i negocjacji z władzami komunistycznymi. Współpracował przy wydruku i roznoszeniu ulotek. Prześladowany i szykanowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa.
– Spotykamy się tu, na ulicy Dworcowej, aby upamiętnić wydarzenia Bydgoskiego Marca, w miejscu gdzie powstała iskra nadziei, która spowodowała mobilizację w kraju, który stanął w obronie swoich wartości i wolności. Chciałbym oddać hołd tym, którzy wtedy podjęli walkę o naszą przyszłość. Bydgoski Marzec był znaczącym momentem w historii Polski i naszego miasta. Wtedy to zwykli ludzie, studenci, robotnicy, ludzie pracy, sprzeciwili się władzy, która nie szanowała ich praw i wolności – mówił w trakcie uroczystości prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Uczestnicy przeszli także pod dom przy ul. Dworcowej 75, gdzie mieszkał Andrzej Szwalbe, twórca filharmonii i dzielnicy muzycznej. Wspominał o nim prezydent Bruski. – Jednym z liderów Bydgoskiego Marca był Andrzej Szwalbe. Kojarzony w szczególności z muzycznym obliczem naszego miasta, miał swój niebagatelny udział w działaniach opozycyjnych.
Następnie, w kościele św. Piotra i Pawła na pl. Wolności biskup Krzysztof Włodarczyk odprawił mszę, a po niej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bydgoski Marzec ’81 przy ul. Jagiellońskiej 3 i wręczono odznaczenia państwowe w Urzędzie Wojewódzkim.