Konferencja prasowa w ratuszu poświęcona in vitro / Fot. B.Witkowski/UMB
Startuje kolejna edycja miejskiego programu leczenia niepłodności. W latach 2023-2026 miasto Bydgoszcz przeznaczy na niego 2 mln złotych. To wystarczy na wsparcie dla 72 bezdzietnych par rocznie.
WHO kwalifikuje niepłodność jako jedną z współczesnych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że aż 1,5 mln par w Polsce jest dotkniętych tym problemem. W 2015 roku Parlament Europejski uznał, że wszystkie pary mają prawo do leczenia niepłodności. Przyjęta wówczas ustawa reguluje prawo do skutecznego i bezpiecznego leczenia. W Polsce nie istnieje rządowy program finansowania in vitro. Bezdzietne pary korzystają z miejskich programów.
Miejski program in vitro bardzo potrzebny
20 marca miasto podpisało nową umowę dot. realizacji programu in vitro w latach 2023-2026. Zadania wcielać w życie będą dwa podmioty: Klinika Zdrówko z Niemcza oraz Klinika Gameta z Bydgoszczy. – Program cieszy się dużym zainteresowaniem i jest naprawdę potrzebny. Ta potrzeba powstała w momencie, kiedy obecny rząd zaprzestał finansowania procedur in vitro dla Polaków. Wiele samorządów podejmuje działania we własnym zakresie po to, aby wesprzeć mieszkańców. Ja osobiście znam wiele dzieci, które dzięki tym procedurom się urodziły, To są szczęśliwe dzieci i szczęśliwi rodzice – mówił w poniedziałek (20 marca), w czasie konferencji prasowej Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Planowane działania są kontynuacją programu in vitro, który był realizowany w latach 2019-2022. Dotychczas pomógł on wielu parom marzącym o rodzicielstwie. Zakwalifikowało się do niego 510 osób. Leczenie niepłodności w Bydgoszczy zaowocowało 83 ciążami i 54 urodzeniami. W najbliższych trzech latach, miasto przeznaczy na ten cel 2 mln złotych. Wsparciem zostaną objęte 72 pary rocznie. Dofinansowanie wyniesie odpowiednio 7 tysięcy zł do jednej procedury in vitro i 3 tysiące zł do procedury adopcji zarodka. – Ta polityka, która jest prowadzona obecnie przed Urząd Miasta jest bardzo ważna dla naszego społeczeństwa. Jest to wielka szkoda, że nie mamy już możliwości realizowania programu o takim zasięgu, jaki był realizowany w tych latach, kiedy był to program rządowy. Bardzo dużo dzieci się wtedy urodziło. Myślę, że z biegiem czasu chyba dojdziemy do takiego momentu, kiedy rzeczywiście rząd też wyrazi zgodę i poprze ten program – mówi dr Rafał Adamczak, dyrektor medyczny kliniki Zdrówko. – Refundacja leczenia jest jednym z głównych warunków jego dostępności – dodał dr Paweł Radwan reprezentujący Klinikę Gameta Bydgoszcz.
Wszystkie zainteresowane uczestnictwem w programie pary mogą kontaktować się bezpośrednio z realizatorami lub Biurem ds. Zdrowia i Polityki Społecznej tut. urzędu z siedzibą w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 61 tel. (52) 58 58 904;e-mail: bzs@um.Bydgoszcz.pl.
Wiadomości z życia Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!
Bydgoski samorząd przyjazny kobietom
Bydgoszcz otrzymała wyróżnienie w plebiscycie „Po jej stronie, Samorząd Przyjazny Kobietom ” zorganizowanym przez Gazetę Wyborczą, Strajk Kobiet i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Nagrodę wręczono podczas specjalnej gali w piątek, w ECS. Odebrała je zastępczyni prezydenta miasta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz. W czasie akcji „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” sprawdzano, jak potrzeby kobiet realizowane są w dużych ośrodkach, w mniejszych miastach, w powiatach i gminach. W ankietach rozesłanych do wszystkich jednostek terytorialnych w Polsce zapytano, jak wspierają kobiety. To m.in. żłobki, refundacje in vitro czy szczepień przeciwko HPV, „różowe skrzyneczki” w szkołach, parytet płci na kierowniczych stanowiskach, wreszcie symbole – nazwy oddające hołd kobietom w przestrzeni publicznej.