Specjalne lekcje, wystawy, poznawanie dziejów własnego osiedla – to wszystko będzie się działo w tym roku w ramach imprez wyłonionych w programie Kooperacje, który dla Fordonu prowadzi Miejskie Centrum Kultury.
Kooperacje to osiedlowy program edukacji kulturowej dla Fordonu. Miejskie Centrum Kultury jest organizatorem konkursu, który w ramach Kooperacji, wyłania projekty związane z edukacją kulturową otrzymujące dotacje na ich realizacje.
W tym roku wyłoniono dziesięć takich projektów z szesnastu, które ubiegały się o przyznanie dotacji. Wyniosły one od 12,4 tys. zł do 14 tys. zł.
W projekcie Kooperacje chodzi o to, by zrealizować go we współpracy między różnymi placówkami np. np. instytucji kultury ze szkołą czy przedszkolem, biblioteka ze szkołą itp. W tegorocznym konkursie, który MCK organizował po raz trzeci np. Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w kooperacji z Teatrem Kameralnym zrealizuje widowisko teatralno-muzyczne pt. Dzieci – dzieciom. O czym ptaki śpiewają”, a Fundacja Wiatrak we współpracy z ZHP zorganizuje tzw. Zmysłosferę. Pozostałe zwycięskie projekty poprowadzą wspólnie: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 i Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu (Wielokulturowość Fordonu dawniej i dziś), Joanna Witucka i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (Moja fordońska przygoda z fotografią), Fundacja Iskierka Wsparcia i Przedszkole Bajka (W artystycznym świecie Zmysłolandii oraz Bajkowe etno-rytmy), Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu i MDK 5 (Poznajemy Wyszogród – poznaj i ty), Stowarzyszenie Współ.gra i ZS-P 4 (Słowomocje), Teatr Kameralny i XV LO (Larpy świętojańskie), Fundacja Dum Spiro, Spero i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 (Listopadowa lekcja muzyki i historii – Fordon).