W centrum kampusu znajdzie się półhektarowe jeziorko, które jest na terenie budowy
W Śródmieściu, specjalnie z okazji stworzenia nowego kampusu Akademii Muzycznej, powstaną dwie nowe ulice. Miasto ogłosiło przetarg na ich projekt i budowę.
Kamień węgielny pod nowy kampus wart ok. 400 mln złotych wmurowano w październiku ub. roku. Inwestycja od początku była wspierana przez bydgoski samorząd, Bydgoszcz nieodpłatnie przekazała niezbędny grunt usytuowany między ul. Kamienną a Chodkiewicza, a Rada Miasta uchwaliła zmiany w planie miejscowym. Również układ drogowy i sieć komunikacji publicznej miały zostać dostosowane do potrzeb nowego obiektu, który powstaje między ul. Kamienną a Chodkiewicza.
Kampus w Śródmieściu
– O budowę nowoczesnego kampusu dla bydgoskiej uczelni zabiegaliśmy przez wiele lat – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego przekazywaliśmy na ten cel niezbędne grunty, zmienialiśmy plany zagospodarowania przestrzennego. Teraz przystępujemy do budowy dróg, które zapewnią bezpieczny i wygodny dojazd do nowoczesnego gmachu. Nie mam wątpliwości, że to dobrze ulokowane pieniądze. Akademia Muzyczna z nowym kampusem stanie się atrakcyjnym miejscem przyciągającym do Bydgoszczy wielu młodych zdolnych ludzi. Równocześnie dzięki tej inwestycji rewitalizujemy kolejny kwartał Śródmieścia – dodaje prezydent miasta.
Drogowa część inwestycji realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg został ogłoszony 31 marca. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy czas realizacji całego przedsięwzięcia wstępnie szacowany jest na półtora roku. W tym roku na rozpoczęcie prac projektowych i wykup niezbędnych nieruchomości miasto zabezpieczyło w budżecie miasta prawie 2 mln zł.
Kampus Akademii Muzycznej powstaje przy ul. Paderewskiego 34. To jednak będzie tylko adres, bo obszar to aż trzy hektary rozciągające się między ul. Kamienną, Chodkiewicza i Paderewskiego.
W Śródmieściu powstaną według założeń dwie nowe ulice:
- pierwsza, prostopadła do Gdańskiej przebiegająca po północnej stronie boiska SP 37
- nowa ulica o łamanym przebiegu i łącznej długości około 500 metrów, zapewniająca bezpośrednią obsługę terenu przylegającego do Akademii Muzycznej, a także połączenie z ulicą Kamienną na wysokości budynku ENEA
- wzdłuż obu ulic planowane są zatoki do parkowania (prostopadłego względem osi jezdni). Na Kamiennej zaplanowano prawoskręt dla pojazdów wjeżdżających na nową ulicę. Wyjazd na Kamienną możliwy ma być tylko w prawą stronę.
Przebudowane zostaną krótkie odcinki istniejących chodników i dróg rowerowych wzdłuż ul. Kamiennej. Projektant zaproponował zróżnicowanie materiałów, z których będą wykonane nawierzchnie, aby podkreślić odmienne funkcje poszczególnych elementów ulicy (nawierzchnie jezdnie bitumiczne, opaski z kostki płukanej, chodniki z płyt betonowych, miejsca postojowe z kostki). Przewidziano sadzenie pojedynczych szpalerów drzew wzdłuż obu projektowanych ulic. Drzewa będą wkomponowane w pasy parkingowe, które specjalnie w tym celu podzielono na segmenty. Zgodnie z wnioskami mieszkańców ZDMIKP wystąpił do Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz do Rady Estetyki Miasta Bydgoszczy w celu konsultacji projektu. Zalecenia obu organów np. sposób układania chodnikowych płyt i materiały zostaną uwzględnione w projekcie budowlanym.
Nowe oblicze Śródmieścia
Na terenie kampusu trwają prace przy wznoszeniu ośmiokondygnacyjnego gmachu głównego, który zaprojektowało biuro Plus 3 Architekci. To właśnie tutaj mają mieścić się aż cztery sale koncertowe – symfoniczna, teatralno-operowa, kameralna i organowa. Symfoniczna będzie mogła pomieścić 420 osób, teatralno-operowa – 200, kameralna – 150, a organowa – 50. Budowa campusu według planu powinna zakończyć się w 2026 roku.
– W kwietniu 2012 roku rektor, prof. Jerzy Kaszuba, wystąpił do prezydenta Bydgoszczy o przyznanie uczelni budynku po Narodowym Funduszu Zdrowia. Prezydent zaproponował budowę nowego gmachu, a nie wchodzenie do kolejnego, piątego budynku do remontu i adaptację dla potrzeb uczelni. Zadeklarował, że miasto przekaże ziemię pod tę inwestycję – opowiadała o początkach inwestycji rektor AM, prof. Elżbieta Wtorkowska – Kolejne lata to proces przekazywania działek i wpisanie projektu do Kontraktu Terytorialnego naszego województwa oraz uzyskanie akceptacji i pozyskiwanie finansów na projekt ze środków MKiDN. W kolejnych latach odbył się konkurs architektoniczny i wreszcie w 2017 roku, gdy zakończył się proces negocjacji z pracownią architektoniczną, nastąpił długi czas starań o wpisanie projektu do planu finansowego rządu. W 2020 uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. W styczniu 2022 roku podpisaliśmy umowę z generalnym wykonawcą, spółką Unibep SA i przekazaliśmy jej plac budowy – streszczała historię dziesięciu lat starań o budowę kampusu prof. Elżbieta Wtorkowska.