80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie upamiętnili ją w przejmującym spektaklu

Uczniowie VII LO i VIII LO poprowadzili w środę, 19 kwietnia żywą lekcję tragicznej historii. Na scenie Pałacu Młodzieży wcielili się w mieszkańców warszawskiego getta. Spektakl „(nie)DAWNO I (nie)DALEKO” nie miał szczęśliwego zakończenia.

„Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, wybrzmiały w przedmowie do spektaklu.

Uczniowie upamiętniają bohaterów getta

Spektakl pt.: (nie)DAWNO I (nie)DALEKO, przeniósł widzów 80 lat wstecz – do tragicznego kwietnia 1943 roku. 19 kwietnia Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji warszawskiego getta. Jego mieszkańcy stawili heroiczny opór. Młodzi chłopcy i dziewczęta stanęli do walki. Mieli świadomość nieuchronnej śmierci. Byli bez szans w starciu z wrogiem. Wielu z nich do ostatnich chwil prowadziło kronikę tragicznych wydarzeń. Opisywali walki na ulicach, ucieczki do bunkrów i ich brutalną likwidację. Przytaczali obrazy ludzi ginących od kul i w płomieniach podpalanych kamienic. To właśnie w autorów tych przejmujących dzienników wcielili się uczniowie bydgoskich liceów.

Ze sceny wybrzmiał utwór „Warszawo ma”. Pieśń opowiadającą historię mieszkanki getta żegnającej się w ukochanym miastem zaśpiewała Weronika Gonciarz z VII LO. Piosenkę finałową – „Rozmowa z dzieckiem” wykonała Zuzanna Majchrzak, uczennica VIII LO. – Pani Marzena Wolschlaeger, nasza nauczycielka historii, zawsze dba o to, żeby upamiętniać i zaznaczać ważne rocznice. Chodzi o to, żeby ta historia nie umarła – opowiedziała Zuzanna po spektaklu.

VII LO wraz z VIII LO od kilku lat współpracują na rzecz edukacji i pamięci o Hokolauście. Spektakle upamiętniające historyczne rocznice przygotowują wspólnie z uczniami nauczycielki historii – Marzena Wolschlaeger i Aneta Plewa. – Stworzyliśmy Międzyszkolne Laboratorium Humanistyczne. Wszystkie działania związane z upamiętnianiem, są realizowane w ramach tego laboratorium. Jego członkami jest naprawdę zdolna i empatyczna młodzież. Scenariusze kolejnych wydarzeń powstają w zaciszu domowego ogniska Marzeny i mojego. Następnie dzielimy się tym z młodzieżą i działamy. Wszystko tworzymy poza lekcjami. To wymaga też zaangażowania młodzieży – mówi Aneta Plewa, nauczycielka historii w VII Liceum Ogólnokształcącym.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter