W Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy odbyła się uroczystość nadania sztandaru. Goście zebrali się w nowej hali sportowej. Uczniowie poznawali historię Andrzeja Szwalbego.
„Jeden dzięki drugiemu biegłym w sztuce się staje…” – to słowa z refrenu hymnu Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy. Podkreślają one charakter placówki. Od wielu lat jest to szkoła przy której działają oddziały integracyjne, do której uczęszczają m. in. uczniowie z niepełnosprawnościami.
We wtorek (25 kwietnia) nadano placówce nowy sztandar. Zastąpił wcześniejszy, wyhaftowany w 2008 roku, wówczas dla Zespołu Szkół nr 14. Po reformie systemu oświaty z 2017 roku, która zlikwidowała gimnazja, szkołę przekształcono w SP12. Zgodnie z zasadami ceremoniału szkoły, stary sztandar zostanie umieszczony w szkolnej gablocie.
Nowe płótno zostało zaprojektowane przez Arkadiusza Kozikowskiego, nauczyciela SP12. Na granatowej tkaninie chorągwi znalazły się podobizny patronów szkoły Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz nazwa placówki. Z drugiej, biało-czerwonej strony, wyhaftowano godło kraju oraz słowa: prawda, odpowiedzialność, uczciwość i tolerancja – wpisujące się w misję szkoły. Sztandar sfinansowali rodzice.
SP12. Wyjątkowa szkoła
– Szkoła Podstawowa nr 12 w Bydgoszczy to szkoła wyjątkowa. To nie jest tak, że na każdej uroczystości szkolnej, na której jestem, tak mówię, chociaż w pewnym sensie wszystkie szkoły są wyjątkowe. Natomiast szkoła, w której dzisiaj jesteśmy, jest placówką realizującą specjalne zadania, swoją misję integracji z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. I tę misję szkoła realizuje w sposób znakomity. Jesteśmy z państwa bardzo dumni – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
Uroczyste wprowadzenie sztandaru było połączone z hołdem dla Andrzeja Szwalbego z okazji setnej rocznicy urodzin. Świętowanie realizowane jest w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych. Nauczyciele SP12 opracowali interaktywną grę miejską pn. „Śladami Andrzeja Szwalbego po Bydgoszczy”. Gdy na sali gimnastycznej goście „witali” nowy sztandar, uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami przemierzali trasę gry od ul. Dworcowej 75 w Bydgoszczy, gdzie mieszkał Andrzej Szwalbe aż do Dzielnicy Muzycznej. Rozwiązując interaktywne zadania, poznawali sylwetkę i działalność bydgoskiego wizjonera. W planach jest dodanie gry w aplikacji Aktywne Miasta.
Nowa hala wielofunkcyjna dla wszystkich uczniów
– Spotykamy się nie tylko z uwagi na konieczność wprowadzenia nowego sztandaru, z racji zmiany struktury naszej szkoły, ale przede wszystkim mamy okazję spotkać się w nowej części szkoły, przestronnej i pięknej hali sportowej – witała gości Katarzyna Borkowska, dyrektorka SP12.
W 2019 roku budynek szkolny przeszedł termomodernizację oraz rozpoczęto budowę łącznika i hali, która domknęła od kolejnych dwóch stron dziedziniec szkoły – powstał tam plac apelowy.
Wielofunkcyjna hala została otwarta w 2020 roku. Mieszczą się w niej: boisko o wymiarach ok. 19,5×36,4 metra, szatnie, sanitariaty i natryski, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W miejscu wyburzonej hali powstał łącznik o dwóch kondygnacjach. Na parterze znajdują się m.in. trzy sale dla najmłodszych uczniów, pokój nauczycielski, magazyn sprzętu sportowego, szatnie, sala rehabilitacyjna i pomieszczenia techniczne. Na piętrze powstały m.in. sale do gimnastyki korekcyjnej, sala taneczna, świetlica, gabinet psychologów i pedagogów szkolnych, pokój pielęgniarki, pomieszczenia pomocnicze i techniczno-porządkowe. Koszt inwestycji wyniósł prawie 19 mln złotych, pół miliona stanowiło dofinansowanie z PFRON-u.
Wąskie korytarze i małe klasy
Podczas uroczystości zaprezentowano wiele pokazów artystycznych. Na początku mogliśmy podziwiać dostojnego poloneza w wykonaniu członków zespołu „Amadeo”, kierowanego obecnie przez Mariusza Procelewskiego. Tancerzami są m. in. absolwenci szkoły przy ul. Kcyńskiej. Grupa istnieje dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, którzy wspierają członków w ich tanecznych wysiłkach, dbają o stroje i zawsze towarzyszą podczas występów. Zespół ma za sobą niezliczoną ilość festiwali, przeglądów ogólnopolskich i międzynarodowych, a tańcząc zawsze reprezentują i godnie promują nasze miasto.
Wystąpili także uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych imienia Artura Rubinstaina w Bydgoszczy: Sebastian Gut – akordeon, uczeń Małgorzaty Karczewskiej oraz Michał Sitarek – fortepian, uczeń Piotra Kępińskiego. „Marsz Torreadora” Georgesa Bizeta zagrała orkiestra dziecięca pod kierunkiem Magdaleny Gut i Aleksandry Jóźwiak. Szkolny chór „Cantabile” pod przewodnictwem Jacka Szacho–Głuchowicza wykonał utwór „Kusimama” Jima Papoulisa.
Spotkani na uroczystości absolwenci z sentymentem wspominali piękne lata spędzone w szkole oraz wyróżniające je wąskie korytarze, jak i mało liczne klasy zapewniające jeszcze bardziej indywidualne podejście do każdego ucznia.
Ostatnim punktem uroczystości była słodka niespodzianka. Zebrani uczniowie byli zachwyceni, gdy na koniec do hali wjechał tort-niespodzianka z odpaloną fontanną.
Na cześć pasjonatów lotnictwa
Szkoła Podstawowa nr 12 w Bydgoszczy istnieje już 78 lat. Najpierw jako szkoła żeńska przy ul. Dąbrowskiego w budynku, który wcześniej był niemieckim szpitalem wojskowym. 20 listopada 1960 roku SP12 decyzją Ministerstwa Oświaty otrzymała za patronów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, pasjonatów lotnictwa, zwycięzców prestiżowych międzynarodowych zawodów samolotów turystycznych Challenge, które odbyły się w dniach 12-28 sierpnia 1932 r. w Berlinie. Na cześć tego triumfu 28 sierpnia ustanowiono Świętem Lotnictwa Polskiego. W 1955 roku oddano budynek przy ul. Kcyńskiej 49. W szkole utworzono oddziały integracyjne w 1993 roku. Dziewięć lat później powstał Zespół Szkół nr 14, w którego skład wchodziły SP12 oraz Gimnazjum nr 37. Przez wszystkie lata istnienia placówką kierowało 13 dyrektorów.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!