Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej Rady Miasta Bydgoszczy jednogłośnie za uchwałą intencyjną przekazującą szpital miejski na Kapuściskach na potrzeby kształcenia medyków na Politechnice Bydgoskiej.
W środę (26 kwietnia) bydgoscy radni zajmą się projektem uchwały „w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Bydgoszczy w zakresie podmiotu tworzącego Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego SP ZOZ w Bydgoszczy”. W praktyce oznacza to przekazanie szpitala uczelni. We wtorek (25 kwietnia) radni z komisji rodziny dali tym planom zielone „zielone światło”. Uchwała będzie mieć charakter intencyjny, co oznacza, że jej zapisy nabiorą mocy wtedy, kiedy bydgoska uczelnia spełni określone warunki.
Te są jasne – Politechnika Bydgoska musi otrzymać zgodę na utworzenie Wydziału Medycznego z kierunkiem lekarskim. Gdy do tego dojdzie, radni zajmą się sprawą przekazania szpitala miejskiego po raz kolejny – wtedy uchwała będzie już miała konsekwencje finansowe. Co prawda obecnie miasto nie płaci na utrzymanie szpitala, bo ten finansuje się z procedur medycznych, które wykonuje – ale sam szpital to ogromny majątek, który mógłby trafić w ręce uczelni.
– Podjęcie uchwały przez RMB wyrażającej zgodę na zmianę podmiotu tworzącego będzie możliwe po uzyskaniu przez Politechnikę Bydgoską zgody Ministra Edukacji i Nauki na utworzenie i uruchomienie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim – zapisano w projekcie uchwały.
– To historyczny moment z konsekwencjami na dziesiątki lat. Ta decyzja będzie miastotwórcza – nie miał wątpliwości prof. Maciej Świątkowski, przewodniczący komisji. Podobnego zdania byli pozostali radni biorący udział w posiedzeniu, jednogłośnie bowiem poparli projekt uchwały. Ostateczną decyzję radni podejmą wszyscy radni na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy.
Przypomnijmy, podmiotem tworzącym Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego SP ZOZ jest Miasto Bydgoszcz. Jest on prowadzony w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. W takiej formie możliwe jest prowadzenie podmiotu leczniczego także przez uczelnię medyczną. Gdy uda się ten plan zrealizować, w Bydgoszczy działać będą trzy szpitale kliniczne podległe dwóm podmiotom – Collegium Medicum UMK („Jurasz” i „Biziel”) i Politechnice Bydgoskiej (Szpital Miejski w Bydgoszczy).
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!