Dziś (4 maja) zaczynają się matury. Bydgoscy uczniowie rozpoczynają egzaminy od napisania pracy z języka polskiego. Większość czeka na „Lalkę” Bolesława Prusa.
– Niespecjalnie się denerwujemy. Czujemy się dobrze przygotowani. Może trochę więcej nerwów będzie przed ustnym egzaminem z polskiego, bo odbędzie się w innej formie, dla wszystkich to nowość – mówią bydgoscy maturzyści. Rozpoczynają egzamin maturalny o godz. 9, ale szybciej zbierali się przy szkołach.
Chwilę przed egzaminem zapytaliśmy maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy o ich nastroje i oczekiwania.
– Liczę, że będzie „Lalka” – mówił Adam Wysmoliński. To samo potwierdził Maciej Wnuk: – Dobrze znam tę lekturę, chociaż poradzę sobie też z „Weselem” czy „Panem Tadeuszem”. Najlepiej, jakby nie było „Dziadów”, trudno pracowało mi się z tym utworem. Wierzę, że będzie to łatwa matura.
– Przygotowywałam się cały rok, od września. Najbardziej czekam na język angielski, bo w tym czuję się najlepiej – opowiada Julia Bednarek z klasy o profilu matematyczno-fizycznym.
Pytamy też o oczekiwane motywy na pracy pisemnej. – Dobrze czujemy się w tematyce przemian, wątkami związanymi z patriotyzmem czy związkami wolności i władzy, to ważne w dzisiejszych czasach – deklarowali uczniowie z klasy biologiczno-chemicznej.
W sumie prawie 3,8 tys. maturzystów z Bydgoszczy przystąpi do egzaminu dojrzałości. Pierwszy rocznik, który nie uczył się w gimnazjach, zda go w nowej formule.
Egzamin dojrzałości zaczną pisać uczniowie w 61 szkołach w Bydgoszczy. 1651 będzie zdawać maturę w nowej formule (to absolwenci czteroletnich ogólniaków), 1602 – w starej (absolwenci techników i szkół branżowych drugiego stopnia). Ponadto – 543 osoby podejdą do testów po raz kolejny. Maturę w Bydgoszczy napisze też dwóch Ukraińców. Łącznie to 3798 osób.
Matura 2023 w Bydgoszczy. Czego się można spodziewać
Jak zwykle tuż przed rozpoczęciem egzaminów trwała też giełda tematów.
– Co będzie? Z tych żelaznych lektur na giełdzie królowało „Wesele” Wyspiańskiego, ale zawsze może być jakaś niespodzianka – mówią maturzyści. Po pisemnym egzaminie z języka polskiego uczniów czeka w piątek (5 maja) sprawdzian pisemny z języka angielskiego lub innego wybranego języka obcego. W weekendowej przerwie matematyka (8 maja), a potem już egzaminy na poziomie rozszerzonym.
Przypomnijmy, uczniowie ostatnich klas szkół średnich muszą muszą napisać trzy egzaminy na poziomie podstawowym – to język polski, matematyka i język obcy. Do tego jeszcze jeden obowiązkowy egzamin na poziomie rozszerzonym. Przed nimi też egzaminy ustne z języka polskiego i obcego. Część ustna egzaminu maturalnego odbywać się będzie w terminie od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja), według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Podczas ustnego egzaminu z języka polskiego zdający w nowej formule będą musieli odpowiedzieć na wylosowany przez siebie temat z jawnego zestawu 110 zagadnień z literatury, obejmujących zakres od Biblii po literaturę współczesną.